3200 MHz RAM destekleyen sisteme 3600 MHz RAM takılırsa ne olur?

IPunchLineI

Centipat
Daha fazla  
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX
İşlemci
R5 5500
Anakartım MSI B450M-A Pro Max 4133 MHz RAM desteği var ama işlemci Ryzen 5 5500 3200 MHz RAM destekleyebiliyor en fazla. Gidip de 3600 MHz RAM alsam BIOS'tan RAM frekansını 3600e çeksem sistem 3600 kullanır mı? Yoksa 3600 gözükür ama 3200 mü kullanır? Bilginiz varsa aydınlatır mısınız arkadaşlar? Araştırıyorum ama bir cevap bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
3600MHz kullanabilirsiniz merak etmeyin. Zen mimarili işlemcilerdeki bellek frekansı sınırı teoriktir. Yani, kağıt üstünde 3200MHz yazar fakat pratik dünyada 3733MHz bu işlemci için en tatlı noktadır ve kullanılabilir. BIOS'tan X.M.P ayarını profil 1 konumuna getirip F10 ile çıkış yapın, bellekler en optimize hale gelecektir.

3600MHz kullanabilirsiniz merak etmeyin. Zen mimarili işlemcilerdeki bellek frekansı sınırı teoriktir. Yani, kağıt üstünde 3200MHz yazar fakat pratik dünyada 3733MHz bu işlemci için en tatlı noktadır ve kullanılabilir. BIOS'tan X.M.P ayarını profil 1 konumuna getirip F10 ile çıkış yapın, bellekler en optimize hale gelecektir.
hocam bir kişi olmaz diyor bir kişi olur diyor benim mantığıma göre de işlemci neyi destekliyorsa onu kullanması gerekir normalde ama madem öyle piyasadaki neredeyse tüm işlemciler 3200 desteklerken ddr4 4000 rami kim kullanacak da üretiliyor arada kaldım haliyle

@IPunchLineI Dediğim gibi Zen mimarili işlemcilerde bellek frekansı sınırı teoriktir, yani kağıt üstünde. YouTube tarzı sitelerde videolara göz atarsanız işlemcilerin daha yüksek frekanslı belleklerle kullanıldığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı