3200 MHz RAM için XMP açılmalı mı?

serdarim35

Kilopat
Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
Meslek
Yurtiçi Kargo- Operatör
Başlıkta belirttiğim üzere kullandığım RAM'lar 3200 MHz frekansında çalışıyor.

Anakartım: Gigabyte auros m
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 32 GB (4x8GB) 3200MHz DDR4.

RAM yükseltmesinden sonra oyun oynarken veya film izlerken mavi ekran alıyorum.
Xpm açmış olmamla mavi ekran hatalarının bir bağlantısı olma ihtimali nedir?

Minidump dosyası paylaşırsanız mavi ekranın nedeni daha kolay bulunabilir
Bu kullanıcının konusu.

Maalesef minidump yorumlamayı bilmiyorum o yüzden o yönde yardımcı olamayacağım fakat bunu buldum,

Yeni aldığınız RAM'ler ile eskilerinin çipleri aynı mı aynı değilse o yüzden sıkıntı çıkıyor olabilir.
Aldığınız RAM'e CPU-Z ile bakın. Çipler aynı değilse XMP açamazsınız. Açsdanız bile stabil çalışmaz, mavi ekran alırsınız.

X.M.P mükemmel işleyen bir şey değil. O değerlerde sistem boot etmiş olabilir ama stabil olmadığını sen söylüyorsun X.M.P kapatıp manuel değer vererek stabil hale getirebilirsin. Mesela X.M.P ile 3200Mhz Cl16-16-16-38 1.35V çalışıyor stabil değil o zama ya voltaj ya da gecikme değerlerini ya da ikisini birden değiştirmen gerekir.

XMP mükemmel işleyen bir şey değil. O değerlerde sistem boot etmiş olabilir ama stabil olmadığını sen söylüyorsun XMP kapatıp manuel değer vererek stabil hale getirebilirsin. Mesela XMP ile 3200MHz CL16-16-16-38 1.35v çalışıyor stabil değil o zama ya voltaj ya da gecikme değerlerini ya da ikisini birden değiştirmen gerekir.

Manuel olarak nasıl ayarlayacağım 4 Slot'da 3200 MHz RAM var.

Trendyol'dan aldığım RAM'lar yanlış gönderildiyse iade edeceğim. Fakat sorun hangisi Trendyol hangisi Vatan 4 RAM de aynı
Aldığım RAM'lar;

4 slot üstüne üstlük Corsair Vengeance, tam bir kaos karışımı yapmışsın 😂
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izle 4 RAM'in değerlerinin SS'ini at.

4 slot üstüne üstlük Corsair Vengeance, tam bir kaos karışımı yapmışsın 😂
Vatan dan aldıklarımda herhangi bir sorun yok. Son 2 aldığım ram sorun çıkardı sanırım.

Manuel olarak nasıl ayarlamam lazım cevap vermediniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartların test edilmiş RAM listelerine baktığınızda her RAM'i 4 slot desteklemediğini, bazılarını da 4 slot kullanmak için frekans düşürmek gerektiğini görebilirsiniz.
Önerim RAM'leri ikili gruplar halinde Memtest86 ile test etmeniz. Anakartın öncelikli iki slotunda sadece iki tane RAM takarak iki grubu da test edin. Sorun yoksa 4 slot kullanımıyla ilgili olabilir.

Anakartların test edilmiş RAM listelerine baktığınızda her RAM'i 4 slot desteklemediğini, bazılarını da 4 slot kullanmak için frekans düşürmek gerektiğini görebilirsiniz.
Önerim RAM'leri ikili gruplar halinde Memtest86 ile test etmeniz. Anakartın öncelikli iki slotunda sadece iki tane RAM takarak iki grubu da test edin. Sorun yoksa 4 slot kullanımıyla ilgili olabilir.
Anakartim gigabyte aorus m 4 slotta aktif olarak çalışıyor onunla ilgili bir problem olduğunu sanmıyorum. Ama ramler beni rahatsız etti dediğinizi deneyeceğim hocam.
RAM'ler birbiri ile uyumlu sorun ne olabilir?
En son BIOS ayarlarını default ayarlara alıp deneyeceğim.
Çünkü orayı biraz kurcalamış olabilirim.
Fastboot açmıştum ultrafast olarak. Bu bir sorun teşkil eder mi hiç bilmiyorum.

sistem.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı