3200MHz CL16 vs 3600MHz CL18 arasında ne kadar fark vardır?

Bu benim de aklımı kurcalıyordu. Kıyaslama videolarına bakınca güncel oyunlarda çok fark oluşmuyor. İleriye dönük olması avantajı var. Anakart ve işlemci de önemli tabi. Onları da söylersen daha iyi olur.

Beni esas düşündüren artan CL değeri ne kaybettirir. 3600Mhz hıza çıkınca CL18 veya CL 19 oluyor çoğu modeller.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok fazla bir fark yok gibi gözüküyor.

3200 16 CL ile 3600 16 CL arasında %5 - %6 civarında performans farkı oluşuyor.

Ayrıca bundan önce ki ramlerim 3600MHz 18 CL idi, ancak anakartım ile muhtemelen uyumsuz olduğu için bu değerlerde kullanmaya çalıştığımda mavi ekran hataları alıyordum. Bende 3200MHz 16 CL alıp OC ile 3600MHz 16 CL yaptım uzun süredir bu şekilde kullanıyorum.

Yukarıda ki veriler tamamen kendi yaptığım testler doğrultusunda aldığım sonuçlardır. Farklı sistemlerde değişkenlikler gösterebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı konu daha önce açılmış. Şimdi gördüm. Tahmin ettiğim gibi frekansın artması daha önemli.

Şimdi düşünülmesi gerekenler, fiyat nedir, aradaki farka değer mi. Ayrıca işlemci Ryzen ise frekans daha da önemli.

Aynı konu daha önce açılmış. Şimdi gördüm. Tahmin ettiğim gibi frekansın artması daha önemli.

Şimdi düşünülmesi gerekenler, fiyat nedir, aradaki farka değer mi. Ayrıca işlemci Ryzen ise frekans daha da önemli.
Bence kesinlikle o fiyat farkına değmez ben pc yi ilk aldığımda üzerinde 3200 mhz cl 16 ram olmasına rağmen anakart biosa girdiğimde 2133 mhz görünüyordu manuel olarak 3200 e çıkardım frekansı ama özellikle oyunlarda oha dedirtecek bi değişim olmamakla birlikte fanlarda bir hız ve ses artışına neden oldu. Şuan 3000 mhz de kullanıyorum.

Bu olaya şöyle bakabilirsin 200 MHz DDR1 1CL 4000 MHz DDR4. 20 CL BU değerler normal CL dusuk olursa muazzam.

3800MHz sonrası İnfinit Fabric ikiye bölündüğü için oyun performansı artar ancak normal Render ve Benchmark sonuçları azalır.
images (3).jpeg

Geri
Yukarı