3200MHz ile 3000MHz RAM birlikte çalışmıyor

tunasahinn

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Selamlar, kuzenimin sisteminde XPG 3000MHz 8 GB bellek var. Aynısından bulamadığım için farklı marka ve frekans hızına sahip bir bellek buldum ve aldım. Apacer'ın 3200MHz 8 GB belleğini XPG ile beraber çalıştırdığımda görüntü vermiyor sistem. Bellekleri teker teker denediğimde problem yok ama birlikte çalışmıyorlar. Görüntü gelmiyor, BIOS'dan XMP ayarladığımda ise çift bellek takılıyken bip sesi çıkıyor. Acaba gerçekten uyumsuzlar mı? Anakart B450M-S2H bu arada.

Sen de bilmiyorsun. Acıyorum sana🤣

Çipleri farklı. Muhtemelen sorunun sebebi bu.
Hadi ya o zaman iade isteyeyim.

Seninle tartışamayacağım ek olarak üslubuna dikkat et! Biraz araştırıp öyle mesaj yazmanı tavsiye ederim.
Farklı mhz değerlerine sahip RAM'ler gayet rahatça çalışabilir. İlla ki sıkıntı çıkaranlar olacaktır fakat bu tüm RAM'lerin sıkıntı çıkaracağı anlamına gelmiyor. Bunu kendim eski bilgisayarımda deneyimledim. Beraber çalışırken Yüksek mhz değerine sahip olan RAM düşük olan RAM'in hızına düşüyor.

Farklı MHz değerlerine sahip RAM'ler gayet rahatça çalışabilir. İllaki sıkıntı çıkaranlar olacaktır fakat bu tüm RAM'lerin sıkıntı çıkaracağı anlamına gelmiyor. Bunu kendim eski bilgisayarımda deneyimledim. Beraber çalışırken yüksek MHz değerine sahip olan RAM düşük olan RAM'in hızına düşüyor.

Ben zaten tüm RAM'ler sıkıntı çıkardığını söylemedim sadece sorunu farklı MHz değerleri olduğunu söyledim ama her bilgisayar aynı tepkiyi vermez kimisinde mavi ekran olur kimisinde dediğiniz gibi olur kimisinde de konu sahibinin yaşadığı sorun olur ve dahasıda var ama konu sahibinin bilgisayarı böyle tepki vermiş.

Ben zaten tüm RAM'ler sıkıntı çıkardığını söylemedim sadece sorunu farklı MHz değerleri olduğunu söyledim ama her bilgisayar aynı tepkiyi vermez kimisinde mavi ekran olur kimisinde dediğiniz gibi olur kimisinde de konu sahibinin yaşadığı sorun olur ve dahasıda var ama konu sahibinin bilgisayarı böyle tepki vermiş.

Sorunun sebebi farklı MHz değerleri değil ki?

0dc9662da60.jpg

MHz değerlerin aynı olması lazım. Edebiliyorsanız iade edin.

1 adet Corsair Vengeance LPX 2400Mhz CL16
1 adet Crucial Ballistix 2666Mhz CL16
2 adet Corsair Vengeance RGB PRO 3200Mhz CL16

RAM'i 4 yuvalı anakartımda hepsini D.O.C.P ile 3200Mhz'e getirerek 3 ay kullandım. Ne bir hata, ne bir çökme yaşadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı