3200MHz ile 3000MHz RAM birlikte çalışmıyor

tunasahinn

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Selamlar, kuzenimin sisteminde XPG 3000MHz 8 GB bellek var. Aynısından bulamadığım için farklı marka ve frekans hızına sahip bir bellek buldum ve aldım. Apacer'ın 3200MHz 8 GB belleğini XPG ile beraber çalıştırdığımda görüntü vermiyor sistem. Bellekleri teker teker denediğimde problem yok ama birlikte çalışmıyorlar. Görüntü gelmiyor, BIOS'dan XMP ayarladığımda ise çift bellek takılıyken bip sesi çıkıyor. Acaba gerçekten uyumsuzlar mı? Anakart B450M-S2H bu arada.

0dc9662da60.jpg

Hemen R yapayım acill korkuyorum linçlendim aman Allah'ım (!)
1 adet Corsair Vengeance LPX 2400MHz CL16.
1 adet Crucial Ballistix 2666MHz CL16.
2 adet Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz CL16.

RAM'i 4 yuvalı anakartımda hepsini D.O.C.p ile 3200MHz'e getirerek 3 ay kullandım. Ne bir hata, ne bir çökme yaşadım.

Dediğim gibi her bilgisayar aynı tepkiyi vermez şanslıymışsınız.

Çip üreticilerinin farklı olması problem yine de deneyin; 3000mhz cl16 olarak xmp kapatıp manuel olarak overclock yapmanız gerek voltaj ve gecikme değerleri ve frekansı XPG nin xmp-2998 profilinde yazan değerlere ayarlayın ardından diğer belleği takıp deneyin. Olmaz ise Cl değerini bir attırıp diger ayarları otoda birakarak (voltaj hariç)tekrar tekrar deneyin.

Dediğim gibi her bilgisayar aynı tepkiyi vermez şanslıymışsınız.
Şans değil bilgi.

2400Mhz CL16 yanında 3200Mhz CL16 varken hem gecikme değerlerini hem de %50'lik frekans artışını göğüslemek zorundaydı. Tabii arada kabak gibi görünen Crucial 2666Mhz'i de unutmamak lazım. İlk etapta bu 2400 ile 2666'ı beraber kullandım beraber 3200Mhz'de güzelce çalıştılar. Sonra yeni RAM alınca neden olmasın diyerek yerleştirdim güzelce kucakladılar birbirlerini.

İşin ilginç yanı 2400/2666'ın OC'lu 3200Mhz kombinasyonu, diğer 3200Mhz'lik safkan kitin hiç gerisinde kalmıyordu ne performans ne de gecikme olarak.

1 adet Corsair Vengeance LPX 2400MHz CL16.
1 adet Crucial Ballistix 2666MHz CL16.
2 adet Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz CL16.

RAM'i 4 yuvalı anakartımda hepsini D.O.C.P ile 3200MHz'e getirerek 3 ay kullandım. Ne bir hata, ne bir çökme yaşadım.

Corsair oldukları için ve aynı çipi kullandıkları için. CL değerleri aynı bu yüzden sorun olmaz ama bazı kendini akıllı sanan cahil arkadaşlar 2 farklı marka RAM'in çalışacağını sanıyor.

Corsair oldukları için ve aynı çipi kullandıkları için. CL değerleri aynı bu yüzden sorun olmaz ama bazı kendini akıllı sanan cahil arkadaşlar 2 farklı marka RAM'in çalışacağını sanıyor.
Hala devam ediyorsun demek, peki. Benim seninle uğraşacak zamanım var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı