3200MHz RAM'leri 2666MHz destekleyen işlemci ile kullanılırsa sorun olur mu?

YusufSipahi

Centipat
Daha fazla  
10105F işlemcim var. XMP profilini açarsam 3200e mi sabitlenecek yoksa 2666'a mı? Ayrıca 3200e sabitlenirse işlemci daha düşük MHz desteklediği için bir sıkıntı olur mu?

İşlemci OC'undan bahseden kim? RAM frekans limitini anakartın çipseti belirler, işlemcinin resmi sayfasında yazan akıl karıştırıcı değerler değil.

İşlemcinin de desteklediği bir RAM frekansı vardır. 10105F en fazla 2666 MHz desteklediği için en fazla 2666 MHz de çalışacaktır. Anakart ne kadar desteklerse desteklesin.

İşlemcinin de desteklediği bir RAM frekansı vardır. 10105F en fazla 2666 MHz desteklediği için en fazla 2666 MHz de çalışacaktır. Anakart ne kadar desteklerse desteklesin.
B560 ile RAM'ler 10.nesillerde de hız aşırtılabiliyor, H510 ile sanırım bu limitliymiş bu doğru olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Z serisi anakart dışında anakartlarda RAM frekansını da işlemcinin doğal desteklediği frekansın üzerine çıkaramazsınız. Intel'de durum bu. Son nesillerde durum değiştiyse orası aynı.
Yani isterse 3600 MHZ RAM'iniz olsun. Z serisi anakart dışında RAM frekansınızı işlemci belirler.
Lütfen araştırmadan, konuya hakim olmadan yanlış yönlendirme yapmayalım. Fikir söylerken sınırlarını çizelim olasılıkların. Bu budur değişmez diye bir şey yok. Teknoloji bu, şimdi olan yarın değişir. Dünkü bilgi bugüne uymaz.
Intel 9700KF kullanıyorum. RAM'lerim 3200 MHZ ama anakartım B360 olduğundan işlemcimin desteklediği 2666 MHZ'i aşamıyorum. Onun yerine bellek CL değerini düşürüyorum.

Geri
Yukarı