3200MHz'de anakart ve RAM çalışır mı?

MT060915

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar bir sistem alacağım RAM'ler 2x8 veya 2x16 olacak ve 3200MHz.
Anakartıda 4400 veya 3200 yapacağım bir arkadaşım darboğaz olmasın diye 4400 yap diyor.
Anakart ve RAM'lerin MHz'leri 3200 yani aynı olsa sorun olur mu?

Olmaz. Anakartta yazan desteklediği maksimum RAM frekansı. Daha düşük frekanslardaki RAM'ler çalışır haliyle. Sistem toplamaktan pek anlamıyorsan hazır sistemlere yönel derim. Bazı siteler hazır sistemde değişik konfigürasyonlara izin veriyor.

Darboğaz ile bellek hızının ne alakası var? Ayrıca şu an 4400 MHz bellekler gereksiz pahalı. 3200 alabilirsiniz sorun olmaz. Fakat Intel işlemci ve Z serisi olmayan bir anakart kullanıyorsanız bellekleriniz en fazla 2666 MHz hızında çalışacaklar.

Hiç bir alakası yok. O bahsettiğiniz değerler o anakartın max olarak kaç MHZ destekleyeceği.
2400MHZ gibi düşük frekanslarda bile çalışmasında sıkıntı olmayacaktır.

Darboğaz ile bellek hızının ne alakası var? Ayrıca şu an 4400 MHz bellekler gereksiz pahalı. 3200 alabilirsiniz sorun olmaz. Fakat Intel işlemci ve Z serisi olmayan bir anakart kullanıyorsanız bellekleriniz en fazla 2666 MHz hızında çalışacaklar.
İşlemcinin desteklediği RAM frekansına göre değişiyor Z serisi dışındaki anakartlarda. Bahsedilen 2667 MHZ 8. ve 9. nesil Intel işlemcilerin doğal desteklediği RAM frekansı. Intel 10. nesilde bu frekans 2933 (küsürat şaşabilir) 11. nesilde 3200 MHZ RAM frekansıdır.
Dediğim gibi sistem toplamada ince nokta ve istisnai durumlar var. Paranızla topladığınız sistemde acemilik yüzünden paranız çarçur olmasın diye hazır sisteme yönelinmesini tekrar vurguluyorum. Üstelik hazır sistemlerde ekran kartı daha uyguna denk geliyor.
İşlemci performansında özellikle Intel işlemcilerde işlemcinin desteklediği doğal RAM frekansının altına inilmese yeterlidir. 2400 MHZ RAM frekansı 7. nesil Intel işlemcilerinin doğal RAM frekansıdır.

İşlemcinin desteklediği RAM frekansına göre değişiyor Z serisi dışındaki anakartlarda. Bahsedilen 2667 MHZ 8. ve 9. nesil Intel işlemcilerin doğal desteklediği RAM frekansı. Intel 10. nesilde bu frekans 2933 (küsürat şaşabilir) 11. nesilde 3200 MHZ RAM frekansıdır.
Dediğim gibi sistem toplamada ince nokta ve istisnai durumlar var. Paranızla topladığınız sistemde acemilik yüzünden paranız çarçur olmasın diye hazır sisteme yönelinmesini tekrar vurguluyorum. Üstelik hazır sistemlerde ekran kartı daha uyguna denk geliyor.
İşlemci performansında özellikle Intel işlemcilerde işlemcinin desteklediği doğal RAM frekansının altına inilmese yeterlidir. 2400 MHZ RAM frekansı 7. nesil Intel işlemcilerinin doğal RAM frekansıdır.
10100F işlemcim ve H410M anakartım ile çıkabildiğim en yüksek frekans değeri 2666 MHz.

Hocam ben 4x8GB Corsair dominatör 3600MHz CL18'i çok iyi soğumasına rağmen 4000 MHz de çalıştırıyordum (Z490 Tomahawk) CL düşünce ya da frekans yükselince mavi ekran veriyordu. 3200 MHz RAM 4000 MHz ile çalışsa bile stabil olmaz diye düşünüyorum.

10100F işlemcim ve H410M anakartım ile çıkabildiğim en yüksek frekans değeri 2666 MHz.
Peki sence senin işlemcinin RAM frekansı gibi diğer 10. nesil işlemciler de mi 2666 MHZ'de çalışıyor. Konuyu açmak gerekirse giriş ve orta seviye ile diğer işlemci RAM frekansları farklı:
Bu tür istisnalar sebebiyle hazır sistem öneriyorum. Ayrıca 9700KF ile 3200 MHZ RAM kullanıyorum B360 anakartımla. İşlemci 2666 MHZ RAM frekansının üzerine çıkaramıyorum ama RAM'i bu frekansta CL14'te çalıştırabiliyorum. Aralarında çok düşük fiyat farkı olduğundan 3200 MHZ RAM alıp geçtim. Ayrıca Intel işlemcilerin kullandığı bu düşük RAM frekansı işlemci için gayet yeterli Ryzen işlemcilerin aksine. Yapılan oyun testlerinde arada çok az fark var Intel işlemcilerin RAM frekansına göre performans farkında.

Geri
Yukarı