3250₺ İkinci El MacBook Pro Alınır mı?

lprnvr

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese merhaba,

2. el MacBook Pro almak istiyorum. Sizlerin kıymetli fikirlerini almak isterim. 3250₺ gibi bir fiyatı var. Kutusu ve faturası da mevcutmuş. Sizce bu cihazı satın alınır mı?

Özellikleri:
- MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015)
- 2,7 GHz i5
- 8 GB 1867 MHz DDR3 RAM
- Intel Irıs Graphics 6100 1536MB
- 256 GB SSD
- Pil Devri: 160

Düzenleme: Cihaz 2015 model olduğu için beni ne kadar götürür sizce?

Son düzenleme:
Gercekten isinizi goruyor ise alinir. Donanim apple oldugu icin her zamanki gibi fiyata gore patates. Sahsen onermezdim. Hackintosh yapilabilen bir cihaz ile daha iyi bir donanima sahip olunabilir.

Çok teşekkür ederim fikirlerinizi paylaştığınız için. Konuyu açarken yazmamıştım. Yazılım mühendisliği okuyorum ve Macbook'u iOS platformunda geliştirmeler yapmak için almak istiyorum. AppStore ortamına bir uygulama yüklemek istediğim zaman hackintosh sorun çıkarabilir diye düşünüyorum. Bu noktada hackintosh seçeneğini tercih etmek pek etik olmayabilir. Tekrar teşekkür ederim.

Pil devri az, fiyatı uygun (bu fiyata 2015 Macbook Air satılıyor). İşinizi göreceğini düşünüyorum. Yanlış bilmiyorsam sadece 15 inçlik modellerde RAM değişimi yapılabiliyor. Belki 15 inçlikleri tercih etmek isteyebilirsiniz.

Eğer ki alırsanız, bana ulaşmanız mümkün mü?

Yazılım için büyük ekran şart. Ben tavsiye etmiyorum.

Swift dili için Mac şart değil, isterseniz Linux üzerinde yazabilirsiniz.

Monitör kullanabilir isterse.

Swift var hocam ama bildiğim kadarıyla Xcode yok. Windows’ta veya iPad’de de Swift yazabilir. Üstelik eninde sonunda uygulamayı yayınlaması için macOS işletim sistemli bir cihaz lazım.

Emulator veya sanal bilgisayar kurabilir testlerini orada gerçekleştirebilir. Araya yazılım yazabilirse buildi kendi bilgisayarından sanala direkt aktarabilir en ufak yavaşlık bile hissetmez. Tabi bu dediğim için profesyonel olmak gerek.

13inch korkunç küçük bir ekran. Okulda, çevredeki cafelerde bir iş halletmek istese 4 yılın sonunda gözlük takarken bulur kendini.

Donanıma bir şey demiyorum en leş donanımla bile Apple cihazı uçuruyor bundan dolayı özelliklerin yetip yetmeyeceği en net olarak deneyimden sonra ortaya çıkacak. Örnek: Basit 2 adet multi-threading app yaptığında, cihazdan duman çıkabilir.

Taşınabilirlik çok önemli `arka cebime` bile atayım. Sanal bilgisayar nedir? Yenir mi? Diyorsa kullanıcı Mac alsın.

Benim için elzem değil, hackintosh sistem veya Mac cihaz şart değil. Farkında olmadığı alternatifi görsün, gözü açılsın diye yazdım yoksa biliyorum zaten o ürünü alacak.

Emulator veya sanal bilgisayar kurabilir testlerini orada gerçekleştirebilir. Araya yazılım yazabilirse buildi kendi bilgisayarından sanala direkt aktarabilir en ufak yavaşlık bile hissetmez. Tabi bu dediğim için profesyonel olmak gerek.

13inch korkunç küçük bir ekran. Okulda, çevredeki cafelerde bir iş halletmek istese 4 yılın sonunda gözlük takarken bulur kendini.

Donanıma bir şey demiyorum en leş donanımla bile Apple cihazı uçuruyor bundan dolayı özelliklerin yetip yetmeyeceği en net olarak deneyimden sonra ortaya çıkacak. Örnek: Basit 2 adet multi-threading app yaptığında, cihazdan duman çıkabilir.

Taşınabilirlik çok önemli `arka cebime` bile atayım. Sanal bilgisayar nedir? Yenir mi? Diyorsa kullanıcı Mac alsın.

Benim için elzem değil, hackintosh sistem veya Mac cihaz şart değil. Farkında olmadığı alternatifi görsün, gözü açılsın diye yazdım yoksa biliyorum zaten o ürünü alacak.

Evet haklısınız tabii ki uygulama yayınlama aşamasına kadar Mac şart değil, o fiyata hackintosh uyumlu bir donanımla harikalar çıkartır. Hatta macOS için aylık 100-150₺ ye bulut servisi bile kullanabilir.

Donanımının yapacağı işe yeteceğini düşünüyorum aslında fakat 15 inç alsa dediğiniz gibi hem daha az göz yorar hem de RAM eklemesi yapabilir.

Benim cihaz 13 inç çok kullandım dışarıda vs. ama bahsettiğiniz kadar acı verici bir deneyim değil hocam :D Ekranı ikiye bölmek gerçekten sıkıntılı ama tek ekranlık işiniz varsa sıkıntısını çekmezsiniz. İki uygulamayı da aynı anda görmesi gerekmiyorsa zaten 3 parmakla ekranları kaydırarak işini gayet iyi görür ki ben 3-4 ekran kullanıyorum genelde.

Bu arada gerçekten bir monitöre ihtiyaç duyacak.

Cihaz gerçekten çok hafif, pil ömrü yüksek, yazılım donanım uyumu ve malzeme kalitesi iyi.

Alternatifleri bilsin fakat bence en iyisi alabileceği en yüksek Mac’i alması olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı