Çözüldü 3400G sistemde XMP açılınca mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cloud9

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, 1 hafta önce aldığım 3400G işlemcili sistemde RAM'lar normal olarak ellenmemiş ayarlarda 2133MHz'de çalışıyorlar. XMP profile 1'i seçtiğimde RAM'lar 3000MHz'de çalışmaya başlıyor ama XMP açıkken mavi ekran hataları alıyorum. XMP kapalıyken sorunsuz çalışıyor sistem. BIOS güncel.

CPU: Ryzen 5 Pro 3400G
Anakart: B450M S2H V2.
RAM: G.Skill Sniper X gri kamuflaj 16 GB(2x8) 3000MHz DDR4 CL16.

Çözüm
Güncelleme: Sorun çözüldü. Forumda araştırırken birkaç arkadaşın Ryzen işlemcilerin 3000MHz'i desteklemediğini, 2933 desteklediğiyle alakalı yazılar yazdığını gördüm.
3000MHz'e sabitleyen ve hatalar verdiren XMP profilini açıp "Memory multiplier" kısmını 29.33 olarak değiştirdim. Bu işlemden sonra Memtest uygulamadım, bunun sebebi uzun sürmesi. Fakat 1 haftadan uzun bir süredir hiçbir sıkıntı yaşamadım üstüne performans artışını oyunlarda bariz hissettim. Konu çözüldü olarak işaretlenebilir.
XMP bazen sorun yaratabiliyor. Mavi ekran gibi sorunlara davetiye çıkartabilir gerçekten.

XMP kapalı kalsın ve Memtest86 testi yapın. Sonuçlarını paylaşırsınız.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

CPU-Z kaldır.

Kaspersky kaldır.

İşlemciye ait olan grafik işlemcinin sürücüsün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle. "Recommended ve WHQL" olması gerekiyor. Optinal olan sürüm olmasın.

Bazı hata kodları RAM ile ilgili gerçekten. RAM'ler size arızalı gönderilmiş olma ihtimali var. O yüzden kesilinkle Memtest86 testi yapman gerekiyor.

XMP bazen sorun yaratabiliyor. Mavi ekran gibi sorunlara davetiye çıkartabilir gerçekten.

XMP kapalı kalsın ve Memtest86 testi yapın. Sonuçlarını paylaşırsınız.

"Sfc /scannow" rehberini uygula.

CPU-Z kaldır.

Kaspersky kaldır.

İşlemciye ait olan grafik işlemcinin sürücüsün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle. "recommended ve WHQL" olması gerekiyor. Optinal olan sürüm olmasın.

Bazı hata kodları RAM ile ilgili gerçekten. RAM'ler size arızalı gönderilmiş olma ihtimali var. O yüzden kesilinkle Memtest86 testi yapman gerekiyor.

"Sfc /scannow" rehberini uyguladım, herhangi bir hata bulunmadı.
CPU-Z ve Kaspersky'ı kaldırdım.
İşlemcinin grafik sürücüsünü DDU ile kaldırdım sonra söylediğiniz doğrultuda ki sürücüyü yükledim.
XMP kapalı bir halde Memtest86 testini gerçekleştirdim. Test'te herhangi bir hata çıkmadı.

Dosya Ekleri

• memtestResults.jpg
    memtestResults.jpg
    123,8 KB · Görüntüleme: 26
  • memtestResults2.jpg
    memtestResults2.jpg
    82,2 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Güncelleme: Sorun çözüldü. Forumda araştırırken birkaç arkadaşın Ryzen işlemcilerin 3000MHz'i desteklemediğini, 2933 desteklediğiyle alakalı yazılar yazdığını gördüm.
3000MHz'e sabitleyen ve hatalar verdiren XMP profilini açıp "Memory multiplier" kısmını 29.33 olarak değiştirdim. Bu işlemden sonra Memtest uygulamadım, bunun sebebi uzun sürmesi. Fakat 1 haftadan uzun bir süredir hiçbir sıkıntı yaşamadım üstüne performans artışını oyunlarda bariz hissettim. Konu çözüldü olarak işaretlenebilir.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı