XMP açılınca R5 3500 sistemde mavi ekran hatası

laceration34

Centipat
Daha fazla  
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX AM4 DDR4 4133(OC)MHz mATX Anak
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500 MPK AM43.60GHZ 16MB Fanlı İşlemci
Herkese selam öncelikle,

Sistem özelliklerim:

• AMD Ryzen 5 3500 MPK AM43.60GHz 16MB Fanlı İşlemci
  • MSI B450M-A Pro Max AM4 DDR4 4133(OC)MHz mATX Anakart
  • Apacer Panther 8 GB DDR4 3000MHz CL16 (2x8GB) Black-Silver RAM
  • MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X 6 GB GDDR6 192Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
  • Toshiba Kioxia Exceria LTC10Z240GG8 240GB 555/540MB/s 2.5
  • Gamepower Horizon Gaming MESH 650W 80+ Bronze 4*RGB Fan Gaming Kasa

Sistemde BIOS'tan XMP açtığımda bilgisayar mavi ekran hatası veriyor ama manuel olarak RAM frekansını 3000 MHz yaptığımda sorunsuz çalışıyor mavi ekran hatası almıyorum gibi ama acaba bu sebeple mi sıklıkla crash almadığım masaüstüne dönmediğim bir oyun kalmadı... (GoW, RDR2, Cyberpunk, Valorant, Tomb Raider vs.) Memtest yaptıktan sonra belleklerimde herhangi bir hata veya arıza tespit edilmedi. Sistemde 1 saat boyunca HDD ve SSD de olmak üzere stres testinden başarıyla geçiş yaptı oyun içerisinde sıcaklıklar GPU için en fazla 70C, CPU için 60-75C'leri gördü. En son NVIDIA'nın 523.11 sürümünü DDU kullanıp temiz bir şekilde kurdum GoW oynarken yediğim bir crash PC'ye 1 defa restart attırdı restart kademeli bir şekilde gerçekleşti önce ekran dondu, sonra siyah ekran sonra direkt restarta geçti. Diğer çoğu aldığım crashler ise masaüstüne döndürdü artık bu sistemle Valorant'ta bile oyun esnasında masaüstüne dönüyorum ama ne zaman tekrar bağlansam tekrardan beni masaüstüne atıyor ne kadar geri bağlanmaya çalışsam da restart atmadan asla düzelmiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Herkese selam öncelikle,

Sistem özelliklerim:

• AMD Ryzen 5 3500 MPK am43.60GHz 16MB fanlı işlemci.
  • MSI B450M-A Pro Max AM4 DDR4 4133(OC)MHz mATX anakart.
  • Apacer Panther 8 GB DDR4 3000MHz CL16 (2x8GB) Black-Silver RAM.
  • MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X 6 GB GDDR6 192bit DX12 Gaming ekran kartı.
  • Toshiba Kioxia Exceria lTC10Z240gg8 240GB 555/540MB/s 2.5
  • Gamepower Horizon Gaming mesh 650W 80+ Bronze 4*rgb fan Gaming kasa.

Sistemde BIOS'tan XMP açtığımda bilgisayar mavi ekran hatası veriyor ama manuel olarak RAM frekansını 3000 MHz yaptığımda sorunsuz çalışıyor mavi ekran hatası almıyorum gibi ama acaba bu sebeple mi sıklıkla crash almadığım masaüstüne dönmediğim bir oyun kalmadı... (GoW, RDR2, Cyberpunk, Valorant, Tomb Raider vs.) Memtest yaptıktan sonra belleklerimde herhangi bir hata veya arıza tespit edilmedi. Sistemde 1 saat boyunca HDD ve SSD de olmak üzere stres testinden başarıyla geçiş yaptı oyun içerisinde sıcaklıklar GPU için en fazla 70C, CPU için 60-75C'leri gördü. En son NVIDIA'nın 523.11 sürümünü DDU kullanıp temiz bir şekilde kurdum GoW oynarken yediğim bir crash PC'ye 1 defa restart attırdı restart kademeli bir şekilde gerçekleşti önce ekran dondu, sonra siyah ekran sonra direkt restarta geçti. Diğer çoğu aldığım crashler ise masaüstüne döndürdü artık bu sistemle Valorant'ta bile oyun esnasında masaüstüne dönüyorum ama ne zaman tekrar bağlansam tekrardan beni masaüstüne atıyor ne kadar geri bağlanmaya çalışsam da restart atmadan asla düzelmiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dostum aynı sorunu farklı donanımlarda bende yaşıyorum XMP sonrası masaüstüne atmadığı oyun kalmadı. Ara ara da PC restart atıyor kendi kendine. Sorunu çözebildin mi?

XMP açtıktan sonra hata alıyorsanız bellekler o frekans, gecikme ve voltaj değerlerinde düzgün çalışamıyor demektir. Sorunu tespit ettikten sonra bu XMP sorununu çözmek bellek overclock işine giriyor.

XMP açtıktan sonra hata alıyorsanız bellekler o frekans, gecikme ve voltaj değerlerinde düzgün çalışamıyor demektir. Sorunu tespit ettikten sonra bu XMP sorununu çözmek bellek overclock işine giriyor.

Bellekte sorun varsa iade edeyim daha alalı 1 ay olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı