35.000 TL'ye üniversite için laptop önerisi

Bütçe
30-35 bin tl

brunmonster

Hectopat
Merhaba üniversiteye geçtiğim ve mühendislik okuyacağım için dizüstü bir bilgisayar bakınıyorum.
Bütçem 30-35 bin civarı, önceliğim oyun değil üniversite.

Önemli birkaç önceliğim var.
1-Sürekli yanımda taşıyacağım için kesinlikle taşınabilir olması gerekiyor, sırtımda büyük bir yükle bütün gün gezemem :)
2-Toplum içinde çok kullanmam gerekeceği için abartı bir fan sesi vs. olmaması gerekiyor.

Yukarıdakilerden ayrı olarak fırsat olursa oyun da oynarım, oyunla alakam yok değil fakat dediğim gibi önceliğim değil.

Aklımda bulunan iki model var fakat ayrı bir öneriniz olursa açığım.

1-) Lenovo yoga Pro 7 Ryzen 7735 HS RTX 3050.
Avantajı boyutu ve ağırlığı çok çok iyi fakat içindeki donanıma göre fiyatı epey tuzlu (37 bin TL)

2-)HP Victus Ryzen 5 7640 HS RTX 4060.
Avantajı donanımı fiyatına(31 bin TL) göre bayağı başarılı fakat 16 inç olması ve oyuncu bilgisayarı olması nedeniyle taşınabilirliği ve fanı korkutuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba üniversiteye geçtiğim ve mühendislik okuyacağım için dizüstü bir bilgisayar bakınıyorum.
Bütçem 30-35 bin civarı, önceliğim oyun değil üniversite.

Önemli birkaç önceliğim var.
1-sürekli yanımda taşıyacağım için kesinlikle taşınabilir olması gerekiyor, sırtımda büyük bir yükle bütün gün gezemem :)
2-toplum içinde çok kullanmam gerekeceği için abartı bir fan sesi vs. olmaması gerekiyor.

Yukarıdakilerden ayrı olarak fırsat olursa oyun da oynarım, oyunla alakam yok değil fakat dediğim gibi önceliğim değil.

Aklımda bulunan iki model var fakat ayrı bir öneriniz olursa açığım.

1-) Lenovo yoga Pro 7 Ryzen 7735 HS RTX 3050.
Avantajı boyutu ve ağırlığı çok çok iyi fakat içindeki donanıma göre fiyatı epey tuzlu (37 bin TL)

2-)HP Victus Ryzen 5 7640 HS RTX 4060.
Avantajı donanımı fiyatına(31 bin TL) göre bayağı başarılı fakat 16 inç olması ve oyuncu bilgisayarı olması nedeniyle taşınabilirliği ve fanı korkutuyor.

Victus 16-S0050 aldım sadece işlemcisi farklı. Fanları manuel ayarlarsanız ses sıkıntısı yaşamazsınız. 1 haftadır kullanıyorum pili de gayet yetiyor günlük 6 saat ortalama takılabiliyorum internette. Performansında da problem görmedim. Tasarımı da güzel.

Victus 16-S0050 aldım sadece işlemcisi farklı. Fanları manuel ayarlarsanız ses sıkıntısı yaşamazsınız. 1 haftadır kullanıyorum pili de gayet yetiyor günlük 6 saat ortalama takılabiliyorum internette. Performansında da problem görmedim. Tasarımı da güzel.
Taşınılabilirlik olarak nasıl sizce hocam? Üniversitede çantaya atıp taşımak sıkıntı çıkarır mı?
Boyutu ve ağırlığı olmasa 5 dakika daha beklemeden alacağım da işte.

Taşınılabilirlik olarak nasıl sizce hocam? Üniversitede çantaya atıp taşımak sıkıntı çıkarır mı?
Boyutu ve ağırlığı olmasa 5 dakika daha beklemeden alacağım da işte.

Boyutunu daha büyük düşünüyordum gayet küçük geldi bana. Tek elle çok rahat taşıyabiliyorum ağırlığı batmıyor. Tek elle açılmıyor haberiniz olsun.

Boyutunu daha büyük düşünüyordum gayet küçük geldi bana. Tek elle çok rahat taşıyabiliyorum ağırlığı batmıyor. Tek elle açılmıyor haberiniz olsun.
Tek elle açma gibi bi fantezim yok ya zaten :).
Fanlarda durup dururken internette gezinirken hızlanma olayı var mı monsterde bu dertten müzdaripim saçma sapan yerlerde uçak moduna geçsin istemiyorum.

victusda panel kalitesi kötü ekran sallanıyor (sanırım bazı modellerde bu sorun yok ama araştırmanız lazım) ve renk değerleri berbat 100% sRGB olan model tr stokları yok sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Omen hubdan manuel moda alıp fan hızlarını sıcaklığa göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.
Anladım hocam yardımınız için teşekkür ederim.

Macbook en mantıklısı ama 🤷🏻
Bölüm üst dönemlerim macbookun bazı derslerde kullanılan programlarda sıkıntı çıkardığını macte olmadığını söyledi o yüzden vazgeçtim macbooktan.

victusda panel kalitesi kötü ekran sallanıyor (sanırım bazı modellerde bu sorun yok ama araştırmanız lazım) ve renk değerleri berbat 100% sRGB olan model tr stokları yok sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ekran olarak lenovo çok açık ara önde sanırım ya oyunla da fazla haşır neşir değilim sanırım lenovo bi tık önde.

Ekran olarak Lenovo çok açık ara önde sanırım ya oyunla da fazla haşır neşir değilim sanırım Lenovo bir tık önde.

3050 ekran kartı olan bir laptop için çok yüksek bir fiyat tercih sizin ama ben önermem. Bu fiyat segmentinde F/P olarak karşılaştırılan üç cihaz var HP Victus ASUS TUF ve Acer Nitro her cihazın eksi yönleri var önceliklerinize göre tercih yaparsınız video yardımcı olacaktır. Benim de bütçem 35k civarında Asus ve Acer arasında kaldım. Victus panel kalitesinden kaybediyor benim için önemli. Asus'un sıcaklık değerleri yüksek ama daha sağlam Acer 400nit harika bir ekran kalitesi ama tasarımını beğenmedim. Bu cihazların incelemesini bulmakta zor tercih sizin.

Geri
Yukarı