3500 TL Union 2200 Bafır vs Teknobiyotik DK-PC-4350G-1

Nartive

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Malumunuz kur farkından dolayı sistem fiyatları iyice uçtu. Bende bu doğrultuda bütçemi zorlamayacak şekilde bir APU sistem almayı düşündüm. 3500 TL civarlarında ekle-çıkart yapılacak şekilde iki sistem gözüme çarptı.
1. Sistem:
Bu sisteme ne eklenip çıkarılabilir? Gördüğüm kadarıyla kasa değiştiriliyor fakat güç kaynağı değiştirilmiyor.

2. sistem:
Bu sisteme kendimce;
8 TL farkla Corsair RAM,
Kasa olarak da 408 TL ekleyip Corsair Carbide Spec Delta 550W 80+ ekledim.

Hangi sistemi alırsam alayım ilerleyen zamanda ekran kartı eklemeyi düşünüyorum. Tabi bu konuda da size sormak istediğim bu sistemlere maximum hangi ekran kartı eklenebilir?
Sistemler ileri dönük mü?
Bir de 4350G işlemciyi, APU olmayan bir işlemciyle kıyaslarsak hangisine denk görebiliriz?

Sizlerin farklı tavsiyeleri varsa onları da bekliyorum. Teşekkürler.
Konu günceldir. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Aslında o sistem yerine ekran kartı takıcağım diyorsunuz i3 işlemcili veya i5 7.nesil bulursanız alabilirsiniz H310 anakart ile uyumu olacaktır.
Aslında AMD önerirdim size ama ekran kartını sonradan alacağım diyorsunuz sıkıntı yaratır.
Eğer ekran kartı ayarlarsanız bu sisteme daha iyi işlemci önerebilirim ama mecburen bunu önerdim.
Eğer yapabilirseniz Ryzen 3 1200 AF işlemci ve bir tanede ekran kartı alana kadar idare edecek ve sonrasında satacağınız bir ekran kartı ayarlarsanız bu işlemci yetecektir size. RX 550 alarak şimdilik ekran kartını sıkıntı etmeyebilirsiniz.
İşlemci piyasada pek bulunmayabilir bulamazsanız Ryzen 3 3100'de alabilirsiniz. Ryzen 3 3100 ve RX550 sizi pek üzmeyecektir eğer kasa ve güç kaynağını ucuza denk getirirseniz RAM'i 16 GB yapabilirsiniz. A320 anakart bu işlemciye yetecektir OC yapmayacaksanız. Eğer belli seviyeye kadar OC düşüñürseniz b serisi anakartalara yönelebilirsiniz ama gerek yoktur bence. Tabii OC delisi değilseniz (bu işlemciye OC çok aşırı performans vermeyecektir A320 anakart yeterlidir.)
Başka sorunuz olursa yanıtlarım seve seve.

Aslında o sistem yerine ekran kartı takıcağım diyorsunuz i3 işlemcili veya i5 7.nesil bulursanız alabilirsiniz H310 anakart ile uyumu olacaktır.
Aslında AMD önerirdim size ama ekran kartını sonradan alacağım diyorsunuz sıkıntı yaratır.
Eğer ekran kartı ayarlarsanız bu sisteme daha iyi işlemci önerebilirim ama mecburen bunu önerdim.
Eğer yapabilirseniz Ryzen 3 1200 AF işlemci ve bir tanede ekran kartı alana kadar idare edecek ve sonrasında satacağınız bir ekran kartı ayarlarsanız bu işlemci yetecektir size. RX 550 alarak şimdilik ekran kartını sıkıntı etmeyebilirsiniz.
İşlemci piyasada pek bulunmayabilir bulamazsanız Ryzen 3 3100'de alabilirsiniz. Ryzen 3 3100 ve RX550 sizi pek üzmeyecektir eğer kasa ve güç kaynağını ucuza denk getirirseniz RAM'i 16 GB yapabilirsiniz. A320 anakart bu işlemciye yetecektir OC yapmayacaksanız. Eğer belli seviyeye kadar OC düşüñürseniz b serisi anakartalara yönelebilirsiniz ama gerek yoktur bence. Tabii OC delisi değilseniz (bu işlemciye OC çok aşırı performans vermeyecektir A320 anakart yeterlidir.)
Başka sorunuz olursa yanıtlarım seve seve.
Hocam aslında dedikleriniz mantıklı geldi fakat daha önce hiç pc toplamadığım için bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. Sonuçta her parçayı ayrı ayrı almam gerekecek. Hemde dediklerinizin bütçeyi şu aşamada geçme ihtimali yüksek. Birde OC yapmak gibi bir düşüncem yok.

R3 3100 işlemci yaklaşık 1000 TL civarıydı en son hatırladığım.
ASUS A320M-F anakart 550 TL civarı.
8 GB DDR4 RAM yaklaşık 300 TL.
RX550 770 TL idi yanlış hatırlamıyorsam.
120GB SSD 200 TL civarı.
500GB HDD 169 TL.
400W PSU'lu kasa yaklaşık 475 TL.
Yaklaşık 3500 TL ediyor eğer 300 TL civarında ekleme yaparsan 16 GB RAM takarsın.

R3 3100 işlemci yaklaşık 1000 TL civarıydı en son hatırladığım.
ASUS A320M-F anakart 550 TL civarı.
8 GB DDR4 RAM yaklaşık 300 TL.
RX550 770 TL idi yanlış hatırlamıyorsam.
120GB SSD 200 TL civarı.
500GB HDD 169 TL.
400W PSU'lu kasa yaklaşık 475 TL.
Yaklaşık 3500 TL ediyor eğer 300 TL civarında ekleme yaparsan 16 GB RAM takarsın.
Yardımınız için teşekkürler. Biraz araştırma yapmam gerekecek.🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı