3500 TL'ye Bilgisayar Toplama Önerisi

Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknikeri
3500 TL bütçem var bilgisayar toplamak istiyorum. Bilgisayar parçalarının özelliklerinden anladığım kadar "İtopya" üzerinden bir bilgisayar topladım.

- AMD Ryzen R3 2200G Soket AM4 3.5GHz 6MB Önbellek 65W 4 Çekirdek Vega 8 GPU İşlemci
- MSI A320M PRO-VH PLUS AMD A320 Soket AM4 DDR4 3200MHz OC Anakart
- CORSAIR 8GB DDR4 3000MHz CL16 Siyah Vengeance LPX Single Kit Ram
- MSI GeForce GTX1050 Ti AERO ITX OCV1 4GB GDDR5 DX12 Nvidia Ekran Kartı
- PowerBoost Royal Serisi VK-G1002S USB 3.0 Midtower Kasa (Psu Yok)
- Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
- Power Boost BST-ATX400R 400w 12cm Fan ATX POWER SUPPLY (Retail Box)

Toplam Fiyat = 3.465,98 TL

Topladığım bilgisayar kasası bu şekilde.

GTX 1050 Ti ekran kartının kesinlikle olmasını düşünüyorum.
8 GB 3000 MHz Ram olmasını önemli.

AMD Ryzen R3 2200G ve AMD Ryzen R3 1300X bence iki işlemcininde performansı eşit sayılır. Düşük düzeyde FPS için 150 TL fazladan vermeye gerek yok bence.

Anakart için AMD A320 ve AMD B350 arasında kararsızım.

Düşüncelerim bu şekilde. Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilir misiniz ?

Not:

*Monitör, klavye, mause vb. araçlar elimde mevcut.
*Bilgisayar parçalarını tek tek kendimde montaj yapabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acele etmeye hiç gerek yok o zaman toparlayacağım kasa iyi kötü aklımda belirlendi zaten. O zaman hesabta parayı tutatak black fridayi beklemek en mantıklı olan şuanda. Bilgileriniz için teşekkür ederim.
Şu an itibari ile sizin topladığınız çok da iç açıcı olmayan ve tavsiye etmediğim sistem, 3700 TL tutuyor.
Şu şekilde yapılabilir, bütçenizi (örnek veriyorum) 4000 TL olarak düşünüp bu yönde tavsiyeler isteyebilir, dolayısı ile daha düzgün sistemlerin karşınıza çıkmasını sağlarsınız. Bunlar içinden donanımları ya da kombinasyonları, hatta firmaları belirleyip, indirim günü geldiğinde bugün göze aldığınız meblağlara daha iyi bir sisteme sahip olmuş olursunuz. İndirim oranlarını bilemediğimiz için verdiğimiz rakamlar varsayımsal tabi ki.

Şu an itibari ile sizin topladığınız çok da iç açıcı olmayan ve tavsiye etmediğim sistem, 3700 TL tutuyor.
Şu şekilde yapılabilir, bütçenizi (örnek veriyorum) 4000 TL olarak düşünüp bu yönde tavsiyeler isteyebilir, dolayısı ile daha düzgün sistemlerin karşınıza çıkmasını sağlarsınız. Bunlar içinden donanımları ya da kombinasyonları, hatta firmaları belirleyip, indirim günü geldiğinde bugün göze aldığınız meblağlara daha iyi bir sisteme sahip olmuş olursunuz. İndirim oranlarını bilemediğimiz için verdiğimiz rakamlar varsayımsal tabi ki.
4000 TL bütçeyi ayarladım diyelim nasıl bir sistem tavsiye de bulunursunuz ?

4000 TL yi ayarlamayacaksınız, sizin bütçeniz 3500 TL, siz bugün 4000 TL lik tavsiyeler alıp indirim günü o sistemi zaten 3500 TL ye alacaksınız. Tekrar belirtiyorum bu söylediğim tamamen varsayımsal.
Ne kadarlık bir indirimden bahsettiğimizi bilemediğim için, çok da yorum yapmak istemiyorum, ama sağlam bir indirim olacaksa 2200G ye alternatif 2400G yi de hazırda tutardım.
Mümkünse 4 bellek slotlu B450 anakart, mümkün değilse 2 bellekli. Fiyat farkı çoksa B350 anakarta düşülebilir fakat bu durumda da bios update sebebi ile hangi firmadan aldığınıza dikkat etmeniz gerekir.
Güç kaynağı için mümkünse tavsiye edilen 80+ sertifikalı bir tanesi seçilebilir. Benim şahsen fiyat farkları yok denecek az olduğu için 500W seçmeye elim varmıyor ve 600W bakıyorum hep. Bu sizinde böyle yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor ama zamanınız olacaksa bir göz atmanızda fayda var. Hatta kasa ve güç kaynağı birlikte olan modellere de bakabilirsiniz, mümkünse yine tavsiye edilenlerden.
Bugün hemen hemen her monitör Freesync desteklediği ve Gsync monitörler pahalı olduğu için RX serisi ekran kartlarını görmezden gelmemenizi de tavsiye ederim.
Bu indirime daha önce dahil olmadığım için ne olacak ne bitecek ben de tam bilmiyorum fakat her şey çok hızlı gelişecektir diye tahmin ediyorum, hazırlığınızı ona göre yapın.

4000 TL yi ayarlamayacaksınız, sizin bütçeniz 3500 TL, siz bugün 4000 TL lik tavsiyeler alıp indirim günü o sistemi zaten 3500 TL ye alacaksınız. Tekrar belirtiyorum bu söylediğim tamamen varsayımsal.
Ne kadarlık bir indirimden bahsettiğimizi bilemediğim için, çok da yorum yapmak istemiyorum, ama sağlam bir indirim olacaksa 2200G ye alternatif 2400G yi de hazırda tutardım.
Mümkünse 4 bellek slotlu B450 anakart, mümkün değilse 2 bellekli. Fiyat farkı çoksa B350 anakarta düşülebilir fakat bu durumda da bios update sebebi ile hangi firmadan aldığınıza dikkat etmeniz gerekir.
Güç kaynağı için mümkünse tavsiye edilen 80+ sertifikalı bir tanesi seçilebilir. Benim şahsen fiyat farkları yok denecek az olduğu için 500W seçmeye elim varmıyor ve 600W bakıyorum hep. Bu sizinde böyle yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor ama zamanınız olacaksa bir göz atmanızda fayda var. Hatta kasa ve güç kaynağı birlikte olan modellere de bakabilirsiniz, mümkünse yine tavsiye edilenlerden.
Bugün hemen hemen her monitör Freesync desteklediği ve Gsync monitörler pahalı olduğu için RX serisi ekran kartlarını görmezden gelmemenizi de tavsiye ederim.
Bu indirime daha önce dahil olmadığım için ne olacak ne bitecek ben de tam bilmiyorum fakat her şey çok hızlı gelişecektir diye tahmin ediyorum, hazırlığınızı ona göre yapın.
Şuana kadar hiç Amd ekran kartı tecrübem olmadı o yüzden hep nvidia serisi kullanmayı tercih ediyorum fakat biraz araştırma yaptım tavsiyeler üzerine RX 570 düzgün bir indirim olursa üst modellerini kullanmak daha mantıklı gibi geldi

Benim şuan öncelikli olarak düşündüklerim ekran kartı anakart işlemci ve ram. bu 4 parçayı sağlam ayarlamak diğerlerini zamanla takviye etmeyi düşünüyorum. Güç kaynağının Kaç W olduğunu ayarlamak biraz kolay kısacası önemli bileşenleri ilk başta sağlam kurmak diğerleri küçük bir detay :)

Sonrası için 8 Gb ram takviye etmeyi düşünüyorum o yüzden şuanlık 1x8 Gb 3000Mhz tercih ettim.

RX 570 hakkında hiç bir bilgim yok bu yüzden 1050 Ti den daha iyi performans alabilirim diye düşünüyorum.

Zaten şuanda önizleme olarak tasarladığım kasada 3466 TL tutuyor.

Öneri için teşekkür ederim fakat bu sistemi toplaması limitimi aşmaz mı?
biraz doların düşmesini bekle bir de gtx 1050 ti yerine rx 570 al doğru söylemişler

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı