350TL'ye PSU ve Ekran Kartı Tavsiyesi

PcKologX

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar ortalama seviye bir bilgisayarım var ve ekran kartı alarak üst seviye Crysis 3 ve Battleflied 3 gibi oyunları oynamak istiyorum.
Bütçe 350TL

Bu da emektar PSU
eaVLL2.jpg

Sistemim;

------------------
System Information
------------------
Time of this report: 3/20/2014, 01:22:26
Machine name: ISOLATEDSYSTEM
Operating System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601.win7sp1_rtm.101119-1850)
System Manufacturer: MSI
System Model: MS-7260
Processor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5000+ (2 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 3072MB RAM
Available OS Memory: 3072MB RAM
Page File: 4316MB used, 1824MB available
DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
User DPI Setting: Using System DPI
System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
DWM DPI Scaling: Disabled

---------------
Display Devices
---------------
Card name: ATI Radeon HD 2600 PRO[128 BİT]
Manufacturer: Advanced Micro Devices, Inc.
Chip type: ATI display adapter (0x9589)
DAC type: Internal DAC(400MHz)
Display Memory: 1786 MB
Dedicated Memory: 507 MB
Shared Memory: 1279 MB
Current Mode: 1440 x 900 (32 bit) (60Hz)
Monitor Model: L194WS
Native Mode: 1440 x 900(p) (59.887Hz)
Output Type: HD15

wLByy0.jpg

eXa005.jpg

Şimdi gelelim asıl konuya yeni bir ekran kartı alacağım şu 2 seçimde kaldım..

Sorular:
1- Bu ekran kartları sisteminle uyumlu mudur, fazla mı abartılı olur bu sisteme bu ekran kartları?
2- Seçtiğim ekran kartları arasında PSU değiştirmeden kullanabileceğim var mı ?
3-PSU yetmiyorsa değiştermem şartsa fazlası değil sisteme yetecek kadar vatan bilgisayardan hangi PSU önerirsiniz ?

4-Sizce hangisini almalıyım?

Lütfen sorulara ayrıntılı cevap bekliyorum çünkü ilk defa ekran kartı ve psu alıyorum.

Seçtiklerim;

1- HD7790 DirectCU II GDDR5 1GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı - Amd Ekran Kartı

2-HD7770 Edition GDDR5 1GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı - Amd Ekran Kartı

Sisteme en stabil hangisi olur hangi ekran kartı ve neden ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım önce Allah korumuş seni. :) Nedenine gelirsek o PSU Allah muhafaza saatli bomba gibi ne zaman patlayacağı belli olmaz. Bu tarz PSU'lar uzun kullanımda özelliklede oyun vs. bilgisayarı zorlayacak işlerde havlu atabiliyor. Tabi çekilirken pekte yalnız gittikleri söylenemez. İlk etapta anakartı da yanına arkadaş olarak alıyor. :) Bu PSU değil yeni nesil kartı kaldırmayı eskisini bile kaldırmaz. Kaldırsa bile tam randıman vermez. Öncelikle sana 550 watt altı olamamak şartıyla bir PSU lazım. Onların fiyatlarıda 150 160 TL arasında. Ekran kartınada gelince zaten yazdığın kartın fiyatı ile PSU aynı anda 550 TL üzerine çıkacak. En iyisi biraz daha zorlayıp 256 bit bir kart almanı tavsiye ederim. Crysis 3 Battleflied 3 oynamak istediğinden bahsetmişsin bu oyunları oynatır oynatmasına da Ultra ayarlar özelikle de HD çözünürlükte canını bir hayli sıkar. Benim tavsiyem HD7850 DUAL-X OC GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı - Amd Ekran Kartı bu kart olur. Zaten ön gördüğün fiyat segmentini maalesef aşacaksın aşmışken iyisi olsun fazlada canını yakmasın. ;)

Arkadaşım önce Allah korumuş seni. :) Nedenine gelirsek o PSU Allah muhafaza saatli bomba gibi ne zaman patlayacağı belli olmaz. Bu tarz PSU'lar uzun kullanımda özelliklede oyun vs. bilgisayarı zorlayacak işlerde havlu atabiliyor. Tabi çekilirken pekte yalnız gittikleri söylenemez. İlk etapta anakartı'da yanına arkadaş olarak alıyor. :) Bu PSU değil yeni nesil kartı kaldırmayı eskisini bile kaldırmaz. Kaldırsa bile tam randıman vermez. Öncelikle sana 550 watt altı olamamak şartıyla bir PSU lazım. Onların fiyatlarıda 150 160 TL arasında. Ekran kartınada gelince zaten yazdığın kartın fiyatı ile PSU aynı anda 550 TL üzerine çıkacak. En iyisi biraz daha zorlayıp 256 bit bir kart almanı tavsiye ederim. Crysis 3 Battleflied 3 oynamak istediğinden bahsetmişsin bu oyunları oynatır oynatmasına da Ultra ayarlar özelikle de HD çözünürlükte canını bir hayli sıkar. Benim tavsiyem HD7850 DUAL-X OC GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı - Amd Ekran Kartı bu kart olur. Zaten ön gördüğün fiyat segmentini maalesef aşacaksın aşmışken iyisi olsun fazlada canını yakmasın. ;)

Ne yazık ki 400 tl yi geçemem, öğrenci olmak zor 4 aydır biriktiriyorum gta san oynamaktan gına geldi düşünün ezikliği :D
Bilgisayardan abuk subuk sesler geliyor zaten AUX sıcaklığı 96C buluyor neyse ben şöyle bir seçenek buldum.

Ekran kartı bu:
HD7770 Edition GDDR5 1GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı - Amd Ekran Kartı

Ve ismiyle ün salmış CORSAIR PSU
VS SERİSİ 450W GÜÇ KAYNAĞI - Güç Kaynakları ve Bilgisayar Power Modelleri - Vatan Bilgisayar

Bu PSU kurtarmaz mı bu sistemi ve bu ekran kartını ?

Estafurullah olurmu öyle şey. :) Yalnız söyleyeyim 450 watt yeterli değil en azından 550 watt al derim. Tabi yine senin bileceğin bir iş. Bütçene en uygunu almak zorundasın ama ileride daha fazla masraf çıkmaması için biraz yatırım şart. :) (Zamanında bende aynı yanılgıya düştüm bana 1 anakart ve bir takım ram'e patladı :) )

İşlemci dar boğaz ihtimali var HD7770' de bu yüzden hem fiyattan tasarruf için HD7750 almaya karar verdim zaten 1 sene daha kullanacağım, sonra dizüstü alacağım.

PSU olarak da yetmez demişsiniz herhalde 450W CORSAIR PSU HD 7750 yeter değil mi ?

VS SERİSİ 450W GÜÇ KAYNAĞI - Güç Kaynakları ve Bilgisayar Power Modelleri - Vatan Bilgisayar

Alıcağım HD 7750 de şu ne yapalım Crysis 2 oynarız :D

HD7750 GDDR3 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı - Amd Ekran Kartı

Fiyatı da çok uygun 192TL :D

Tavsiye isteyen tavsiye yapandan daha tecrübeli çıkmış :) o işlemciye o ekran kartı önerilmez. O işlemciye alınabilecek en iyi ekran kartı HD7790'dır.
Bu kart için bile işlemciye bir miktar overlock yapılması gerekiyor..
HD7770 için kaliteli 400-450 watt bir psu yeterlidir.

Tavsiye yapanda biliyor o işlemcinin dar boğaz yapacağını, hatta overclock bile yeterince iş görmez. ;) Arkadaş bütçesini yazmış şimdi adama kalkıp öyleydi böyleydi deyip niye hayallerini yıkayım. :)
Belli ki arkadaşımız elindeki malzemeden bir şeyler çıkartma uğraşında.
En azından işlemci ve anakartı değiştirmeye kalktığında onu ekran kartı masrafından kurtarmış olacağını düşünerek onu tavsiye ettim.
Yardımcı olmaya çalıştık anlayacağın. ;)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı