350W güç kaynağının içinde 2 tane 200W kondansatör var

Muhammed1221

Hectopat
Yer
Diyarbakır
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HD 5670
Q9400
350W Bien PSU
2X4 1333 MHz 8GB Ram
HD161HJ 160GB HDD
GA-G41M Gigabyte Combo anakart
Bien marka 350W güç kaynağım var fanı bozulmuştu bende fanı yağladım falan güç kaynağının içine bakınca 2 tane 200W ana kondansatör var bu normal mi çünkü 350W bir güç kaynağı ve sadece ana kondansatörler toplam 400W diğerlerini saymıyorum bile. PSU'nun kaç watt olduğu yazan kağıtmı değişmiş yoksa böyle mi olması gerekiyor?

Benim bildiğime göre kondansatörler yük depolar, güç üretmez. Birimi watt değil Farad'dır.

Ama kondansatörün üstünde 200W yazıyor ve 2 tane var. Bende yük depoluyor diye biliyorum bu da 400W'den fazla yük depolar demek olmuyor mu?

Ama kondansatörün üstünde 200W yazıyor ve 2 tane var. Bende yük depoluyor diye biliyorum bu da 400W'den fazla yük depolar demek olmuyor mu?

Baktığınız iki kapasitör de bulk kapasitörü. Kapasitesini görmek için microfarad değerine bakacaksınız. uF diye yazacak.

En basit hali ile gördüğünüz o bulk-cap'in olayı, siz PSU'yu çalıştırdığınızda o iki kapasitör bir yandan charge olmaya başlar. Sistemde misal elektrikler gittiğinde, çok çok kısa bir süreliğine o charge olan enerjiyi boşaltıp sisteme güç iletmeye devam eder. İlettiği güç de rastgele değil, uygun ölçütlerde olmalı. Buna da hold-up time diyoruz. Baktığınız o kapasite ne kadar fazla ise, kesinti olduğunda iletilen gücün süresi uzar. Süre ne kadar uzun olursa, o kadar stabil bir kapanma gerçekleşir.

İki tanesi sizin örneğinizde olduğu gibi paralel bağlandılarsa, bunun avantajı da daha iyi bir filtreleme ve daha yüksek kapasite ile beraber daha düşük indüktans ve direnç (ESL ve ESR diye de gösterilir) sağlamalarıdır. Her daim düşük ESR elbette istenmez. Şu an konumuz olan electrolytic kapasitör için ESR değeri ne kadar düşük olursa, kapasitörün ömrü de o kadar uzar. Çünkü düşük ESR değeri, temiz ripple değerlerini de beraberinde getirir.

Bu alüminyum electrolytic kapasitörlerde kullanılan katot foilleri, ne bileyim anotlar vesaire hepsi ESR değerini yükselten etkenlerdir. En büyük etken frekans ve çalışma sıcaklıklarıdır ama unutmayın. Misal düşük sıcaklıklarda çalışıyorsa, ESR değerini en fazla yükselten hammadde aluminiumdur gibi gibi.

Sizi ilgilendiren kısmı o kapanma süresinin uzunluğu. Devre üzerinde iki tane olmasının ekonomik sebepleri de olabilir. İki tane kapasitörün, daha az masraf ile tek kapasitörün kapasitesinin geçilebilmesinden kaynaklı da olabilir.

Kondansatörün üzerindeki 200W dediğiniz değer, 200V olabilir mi? Çünkü kondansatörlerde W değeri belirtilmez.

Cidden bu arada. Kapasitör ve kondansatör isimlendirmesinin ayrımından dolayı olabilir mi ki? Kondansatör daha eski tabir malum. Şurada varmış mesela:

Dosya Ekleri

• 1692109551762.png
    1692109551762.png
    37,4 KB · Görüntüleme: 19
Kondansatörün üzerindeki 200W dediğiniz değer, 200v olabilir mi? Çünkü kondansatörlerde W değeri belirtilmez.

Sanmıyorum W yazıyor gibiydi şimdi güç kaynağının içini açıp tekrar kontrol edeceğim.

Cidden bu arada. Kapasitör ve kondansatör isimlendirmesinin ayrımından dolayı olabilir mi ki? Kondansatör daha eski tabir malum. Şurada varmış mesela:

Benim kondansatör bunun gibiydi 200W yazıyordu bir de 85C.

Geri
Yukarı