Çözüldü 3600 işlemciyi sök-tak yaptıktan sonra DRAM ışığı yandı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Forcerecon

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

İşlemciyi söktüm 1 gün sonra taktım bilgisayar açılmadı. DRAM ışığı yandı. RAM'leri kontrol ettim RAM'ler çalışıyor fakat anakartın 3. ve 4. slotlarına RAM takınca Debug'da DRAM ışığı yanıyor ve PC açılmıyor.

Anakart: MSI X570'a Pro.
İşlemci: AMD 3600.
RAM G.Skill Trident Z Neo.

Önceden o slotlarda bir problem var mıydı? Eğer yoksa işlemcinin etrafına bakın belki bir yeri kırmış yada yamulmasına sebep olmuş olabilirsiniz. Anakart kitapçığındaki talimata göre RAM'leri takın. Muhtemelen 2. ve 4. slotlara takmanız gerekiyor. Ayrıca her iki RAM birbiriyle aynıysa.

İşlemciyi tekrar sökün ve pinleri kontrol edin. Yamulmuş veya kırılmış pin olabilir. Pinler sağlamsa BIOS sıfırlayın ve belleklerin sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silerek takın.
Bios sıfırladım, pinleri kontrol ettim, ramleri silgiyle sildim sorun devam ediyor hocam.
İşlemciyi söküp takmayı denediniz mi? Yamulan , kırık pin vs. var mı?
Kırık pin yok hocam söktüm taktım 3 kere
Önceden o slotlarda bir problem var mıydı? Eğer yoksa işlemcinin etrafına bakın belki bir yeri kırmış yada yamulmasına sebep olmuş olabilirsiniz. Anakart kitapçığındaki talimata göre RAM'leri takın. Muhtemelen 2. ve 4. slotlara takmanız gerekiyor. Ayrıca her iki RAM birbiriyle aynıysa.
2 ramde aynı hocam daha önce sorun olmadı hiç. İşlemcinin etrafı normal görünüyor. 2-4 olarakta denedim 1-3 olarakta.

Soğutucuyu biraz gevşetmeyi dener misiniz? Bu dediğim Intel sistemlerde işe yarıyor ama en azından deneyin. Sisteminiz daha önce sorunsuz çalışıyormuş. Şu an çalışmıyor. Bir şeye hasar vermiş olabilirsiniz.

Bir de bellekleri ilk iki slota takın. Eğer sorun olmuyorsa bu şekilde kullanabilirsiniz. Bunun dışında önerebileceğim bir şey yok.

Soğutucuyu biraz gevşetmeyi dener misiniz? Bu dediğim Intel sistemlerde işe yarıyor ama en azından deneyin. Sisteminiz daha önce sorunsuz çalışıyormuş. Şu an çalışmıyor. Bir şeye hasar vermiş olabilirsiniz.

Bir de bellekleri ilk iki slota takın. Eğer sorun olmuyorsa bu şekilde kullanabilirsiniz. Bunun dışında önerebileceğim bir şey yok.
Gevşettim hocam oda olmadı malesef ama görünürde hiç ezik kırık bir yer yok neden oldu anlamadım. Dünkü bios güncellemesinden olabilir mi acaba

Geri
Yukarı