3600 MHz CL 17 vs. 3200 MHz CL 16

şahin123456

Hectopat
Daha fazla  
Bu bilgi alıntıdır.

Temelde bir bilgisayarın hızını CPU frekansı, depolama aygıtının birim zamanda gerçekleştirebildiği okuma yazma oranı, işlemci çekirdek sayısı ve bellek değerleri direkt olarak etkilemektedir. Cas hızı denilen ve bir diğer adı CL olan terim de belleğe ait bir unsurdur. RAM'in çalışma performansı MHz ile ifade edilen saat hızına ve cas hızına (CL) bağlıdır. İngilizce'de açılımı column address strobe latency ya da cas latency olan cas terimi, türkçede gecikme süresi anlamına gelmektedir. RAM seçilirken MHz değeri kadar CL gecikme süresi de hesaba katılmalıdır. Bazen bilgisayar kullanıcıları mevcut sistemlerinin hızını yeni bir donanım almadan artırmak isterler. Bu işi overclock denilen hız aşırtma yöntemleri ile yaparlar. MHz ve CL değerlerinin önem kazandığı RAM hızını artırma işlemi de bu amaçla tercih edilen işlemlerden biridir. CL değeri ile performans arasında ters orantı vardır. Dolayısıyla CL değeri ne kadar düşük ise RAM o kadar hızlı çalışıyor demektir. Bir diğer anlatımla CL, belleklere işlemciden bir iş emri gittiği anda, belleğin hedef adresin bulunduğu sütuna ulaşması için geçen tepkime süresidir. Örneğin; yüksek performans için 1600 MHz CL9 bellek yerine 1600 MHz CL7 bellek tercih edilmelidir. Unutulmaması gereken bir diğer unsur ise belleğin gecikme süresinin çalışma hızı ile doğru orantılı olarak arttığıdır. Örneğin; 2133 MHz frekansında çalışan bir RAM'in CL değeri CL9 iken 1333 MHz hızında çalışan bellekler CL6 gecikme süresine sahiptir. Overclock yöntemi ile RAM hızını artırmak isteyen bir kullanıcı MHz değerini artırdıkça CL gecikme süresinin de arttığını görür. Dolayısıyla hız aşırtma işlemlerinde optimum bir noktanın bulunması gerekmektedir.

Aralarında neredeyse hiçbir fark yok. 3200 olanı O.C ile 3600 yapıp CL 16 olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bütçe oralara çıkıyorsa önerim bu:

MHz fazla olursa işlemci daha hızlı çalışır diyebiliriz. CL fazla olursa da gecikme süresi artar. Dediğim gibi O.C yaparak bu değerleri kolay bir şekilde istenilen düzeye çekebilirsiniz.

Aralarında neredeyse hiçbir fark yok. 3200 olanı O.C ile 3600 yapıp CL 16 olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bütçe oralara çıkıyorsa önerim bu:

MHz fazla olursa işlemci daha hızlı çalışır diyebiliriz. CL fazla olursa da gecikme süresi artar. Dediğim gibi O.C yaparak bu değerleri kolay bir şekilde istenilen düzeye çekebilirsiniz.

3600'e kadar O.C yapamayabilir ama yine de söylediklerinize katılıyorum. Mantıklı olan tercih bana göre de sizin belirttiğiniz gibi.

Ben matematik kısmını anlamak istiyorum sadece. Yazarak nasıl anlatılır bilmiyorum. Örnek vererek belki anlatabilirim.
Mesela 4000 MHz ram var 16 CL değerine sahip bir de 1000 MHz ram ama 1 CL değerine sahip böyle bir ram yokta anlaşılsın diye uçuk örnek verdim. Bu durumda sırf CL si 1 diye 1000 MHz olan rami almak mı lazım ?

Ben matematik kısmını anlamak istiyorum sadece. Yazarak nasıl anlatılır bilmiyorum. Örnek vererek belki anlatabilirim.
Mesela 4000 MHz ram var 16 CL değerine sahip bir de 1000 MHz ram ama 1 CL değerine sahip böyle bir ram yokta anlaşılsın diye uçuk örnek verdim. Bu durumda sırf CL si 1 diye 1000 MHz olan rami almak mı lazım ?
Hayır tabii ki. Zaten eski RAM'lere bakarsanız hem MHz'i hem de CL değeri düşük. 4000MHz 16CL olan diğerinden çok daha iyi performans verecektir.

3200 CL16 ile 3600 CL17 arasında göz ardı edilebilecek çok küçük bir fark olur, Youtube'dan izleyebilirsin bu tarz karşılaştırmaları

Geri
Yukarı