3600 MHz CL18 RAM'in CL değeri düşürülmeli mi?

Takeshi Kovacs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Adana
Başlıktaki RAM'leri 2x8 şeklinde kullanıyorum. Tesadüfen CL 18 vs 16 karşılaştırma videosu gördüm ve RAM'leri yükseltmeli miyim diye aklımda şüphe oluştu. 3600 MHz CL 16 veya 3200 MHz CL16 RAM'e geçmeye gerek var mıdır? CL değerini 18'den 16'ya düşürmek pratikte ne gibi avantajlar sağlar?

Sistem
İşlemci: Ryzen 5 5600X / Ekran kartı: XFX SWFT RX 6800 XT 16 GB / RAM: Corsair Vengeance 16GB (2x8GB) 3600 MHz / Anakart: Asus TUF B-550 Plus

AIDA 64 Benchmark sonuçları bu şekilde. Değerlerden hiç anlamıyorum, yorumlarsanız sevinirim.

cachemem.png

Son düzenleme:
CL değerini düşürebilirsin yeni bir rame gerek yok. 3000Mhz CL15 rami 3466Mhz CL 14'de kullanıyorum ve performansta artış oldu.

CL değerini düşürebilirsin yeni bir rame gerek yok. 3000Mhz CL15 rami 3466Mhz CL 14'de kullanıyorum ve performansta artış oldu.
Bayağı bir zaman önce ben de 3800 MHz'de çalıştırmayı denemiştim. Aynı CL değerlerinde latency değeri yükseldi diye vazgeçmiştim. CL değerini aynı MHz değerinde değiştirsem latency değeri azalır mı? Şu an 65ns görünüyor.

16 CL değerine O.C için 18-22-22-42 değerlerini hangileriyle değiştirmeliyim?

Elindeki RAM'ler Samsung C die çipe sahip. Ve piyasadaki en kötü çip. Taiphoon burnerla bakabilir misin cipine?

Performans artışın CL değerinden değil frekanstan olmuştur.

Elindeki RAM'ler Samsung C die çipe sahip. Ve piyasadaki en kötü çip. Taiphoon burnerla bakabilir misin cipine?

Hocam peki Hyperx Fury Beast 3600 mhz - cl 17' lerin değeri düşer mi ya da bu ramler 4K boostlanır mı ? i5 12400F'im var ama bugün pc'yi de kuracağım inşallah SSD gelecek gözüküyor gün içinde. Boostlanıyorsa kolay bir iş mi ya da deneme yanılma yoluyla yapabilir miyim ? yaparsam bir sorun teşkil eder mi, bir guide video ya da anlatım var mıdır acaba ?

Hocam peki Hyperx Fury Beast 3600 mhz - cl 17' lerin değeri düşer mi ya da bu ramler 4K boostlanır mı ? i5 12400F'im var ama bugün pc'yi de kuracağım inşallah SSD gelecek gözüküyor gün içinde. Boostlanıyorsa kolay bir iş mi ya da deneme yanılma yoluyla yapabilir miyim ? yaparsam bir sorun teşkil eder mi, bir guide video ya da anlatım var mıdır acaba ?
12. Nesil IMC'si hakkında pek bir bilgim yok ama 3733-3800 sweet spot. Hynix CJR çiplerin var 4K boostlanır ama IMC kaldırır mı bilmiyorum.

Biliyorum ama CL değerinin de etkisi var. Yani orada söylemek istediğim CL değerini düşürebilir. Ben hem Mhz arttırdım hem CL düşürdüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı