3600 MHz RAM 4000 MHz yapılabilir mi?

Ahmet0rhan

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikli olarak herkese hayırlı günler diliyorum. Sistemimde Corsair Vengeance RGB Pro 16x2 3600 MHz RAM kullanıyorum gayet memnunum lakin 3-5 gündür YouTube'da sistem toplama ve performans videoları izlerken "3600 MHz RAM'i 4000 MHz'e yükselttim" tarzı cümlelere denk geldim ve açıkça birazcıkta yapılır mı zararı var mıdır diye aklıma takıldı. Bu arada sistemimde ASUS TUF B450M-PLUS GAMING 4400 MHz'lik anakart ve Ryzen 7 3700X var. Sizlere sormak istediğim 3600 MHz RAM 4000 MHz'e yükseltilir mi? İlerleyen vakitlerde zararı olur mu? Ve zararı yoksa BIOS üzerinden manuel olarak değil de D.O.C.P üzerinden de yapılabilir mi? Şimdiden konuyla ilgilenen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikli olarak herkese hayırlı günler diliyorum. Sistemimde Corsair Vengeance RGB Pro 16x2 3600 MHz RAM kullanıyorum gayet memnunum lakin 3-5 gündür YouTube'da sistem toplama ve performans videoları izlerken "3600 MHz RAM'i 4000 MHz'e yükselttim" tarzı cümlelere denk geldim ve açıkça birazcıkta yapılır mı zararı var mıdır diye aklıma takıldı. Bu arada sistemimde ASUS TUF B450M-PLUS GAMING 4400 MHz'lik anakart ve Ryzen 7 3700X var. Sizlere sormak istediğim 3600 MHz RAM 4000 MHz'e yükseltilir mi? İlerleyen vakitlerde zararı olur mu? Ve zararı yoksa BIOS üzerinden manuel olarak değil de D.O.C.P üzerinden de yapılabilir mi? Şimdiden konuyla ilgilenen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

B350M-A Anakartta 2666 MHz RAM'lerimi 3200 yaptıktan 1 2 ay sonra mavi ekran vermeye başladı sizde de olur mu bilemem. 3600 MHz RAM 4000 MHz'e yükseltilebilir fakat açılmama problemi yaşama şansınız var 4000 MHz açmazsa azaltırsın.

Boşuna uğraşıp da zamanınızı harcamayın. 3700X için en ideal RAM hızı 3600 MHz. Daha yukarıları için bilgisizce yapılan OC işlemleri stabilite sorunları ve performans kaybı yaşatır. Teoride ise düzgün çalışıp çalışmayacağına bakılmaksızın 3600 MHz RAM'in 4000'lere çıkıp çakamayacağını belirleyen en büyük unsur Raminizde kullanılan chiplerin kalitesidir.
Bu program ile RAM özelliklerinizi ve kullanılan bellekleri görebilirsiniz.

Sonrasında kullanılan Anakart ve işlemci gelir ama dediğim gibi tavsiye etmiyorum 3600 MHz sorunsuz çalışıyorsa devam edin. İllaki bir şeyler denemek istiyorum derseniz sub-timing'leri düşürmeyi deneyin. Atıyorum 18-20-20 değerlerinde çalışıyorsa 16-20-20 ya da 18-20-18 yapmayı deneyin. Performans düşmediği ve stabilite azalmadığı sürece düşürmeye devam edin. Bence bunu da yapmayın olduğu gibi kullanın. Yanlış bir işlemden dolayı sistem parçalarına zarar gelirse garanti kapsamı dışına çıkacağını da unutmayın.

Boşuna uğraşıp da zamanınızı harcamayın. 3700X için en ideal RAM hızı 3600 MHz. Daha yukarıları için bilgisizce yapılan OC işlemleri stabilite sorunları ve performans kaybı yaşatır. Teoride ise düzgün çalışıp çalışmayacağına bakılmaksızın 3600 MHz RAM'in 4000'lere çıkıp çakamayacağını belirleyen en büyük unsur raminizde kullanılan chiplerin kalitesidir.
Bu program ile RAM özelliklerinizi ve kullanılan bellekleri görebilirsiniz.

Sonrasında kullanılan anakart ve işlemci gelir ama dediğim gibi tavsiye etmiyorum 3600 MHz sorunsuz çalışıyorsa devam edin. İllaki bir şeyler denemek istiyorum derseniz sub-timing'leri düşürmeyi deneyin. Atıyorum 18-20-20 değerlerinde çalışıyorsa 16-20-20 ya da 18-20-18 yapmayı deneyin. Performans düşmediği ve stabilite azalmadığı sürece düşürmeye devam edin. Bence bunu da yapmayın olduğu gibi kullanın. Yanlış bir işlemden dolayı sistem parçalarına zarar gelirse garanti kapsamı dışına çıkacağını da unutmayın.

Anladim, o zaman cok az bir performans için sistemi zora sokmanin manasi yok. 3600 MHz gayet stabil calismakta sadece cizim programlari ve edit programlari kullanıyorum ve oyunda cok nadiren girip oynuyorum ve çok da bir şey fark etmeyecekse yapmamak daha dogru sanirim. Cevabinizla beraber aklimda soru isareti kalmadi teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı