3600 sistem sıcaklık değerleri

yavuz290

Hectopat
Kasam mesh değildir, önden hava almıyor ve biraz kapalı hava almayan bir yerde, termal macunu yenileyip kule soğutucu taktım aslında fakat hava alacak çok yeri olmadığı için haliyle büyük etkisi olmadı( yerini değiştiremiyorum maalesef ). Kışın sorun olmasa da yazın hava sıcakken, oyunlarda ekran kartı 80 derece civarı oluyor, işlemcimde 85 derece civarına kilitleniyor, o seviyeden yükseğe çıkmasa da o seviyeye hemen geliyor. Fotografta gördüğünüz değerler 3 saat CS:GO oynandıktan sonraki CPU sıcaklığıdır. Kısaca size sorum şu, bilgisayarımın yazın bu sıcaklıkta çalışması parçaların ömrünü kısaltır mı, ne kadar zarar verir? ( kışın 65 dereceyi geçmiyor )
Sistemim.
ASRock B450 r4.0HDV
Ryzen 5 3600. (3.9 GHz sabit cbp kapalı)
RX 480.
Snowman X6 kule tipi soğutucu.
Corsair 2x8 RAM.
600W 80+ Gold PSU.

Adsız.png

Kasam mesh değildir, önden hava almıyor ve biraz kapalı hava almayan bir yerde, termal macunu yenileyip kule soğutucu taktım aslında fakat hava alacak çok yeri olmadığı için haliyle büyük etkisi olmadı( yerini değiştiremiyorum maalesef ). Kışın sorun olmasa da yazın hava sıcakken, oyunlarda ekran kartı 80 derece civarı oluyor, işlemcimde 85 derece civarına kilitleniyor, o seviyeden yükseğe çıkmasa da o seviyeye hemen geliyor. Fotografta gördüğünüz değerler 3 saat CS:GO oynandıktan sonraki CPU sıcaklığıdır. Kısaca size sorum şu, bilgisayarımın yazın bu sıcaklıkta çalışması parçaların ömrünü kısaltır mı, ne kadar zarar verir? ( kışın 65 dereceyi geçmiyor )
Sistemim.
ASRock B450 r4.0HDV
Ryzen 5 3600. (3.9 GHz sabit cbp kapalı)
RX 480.
Snowman X6 kule tipi soğutucu.
Corsair 2x8 RAM.
600W 80+ Gold PSU.

Eki Görüntüle 1077792
Voltaj ayarı yapmış mıydınız işlemciye? X6’ya göre sıcak gibi işlemci, belki kötü bir silikon olabilir ama yine de bir konu açıp işlemcinizin Voltajını dengelemek işe yarayacaktır yapmadıysanız. Sıcaklık çok aşırı olmadığı sürece en yüksek etkiyi göstermez, yani aslında 3600’ünüzü sıcaklıkla yakmanız oldukça zor diyebilirim.

Voltaj ayarı yapmış mıydınız işlemciye? X6'ya göre sıcak gibi işlemci, belki kötü bir silikon olabilir ama yine de bir konu açıp işlemcinizin voltajını dengelemek işe yarayacaktır yapmadıysanız. Sıcaklık çok aşırı olmadığı sürece en yüksek etkiyi göstermez, yani aslında 3600'ünüzü sıcaklıkla yakmanız oldukça zor diyebilirim.

İşlemci voltajini 1.175 olarak ayarlanmıştım kışın, zaten kış aylarında 60 dereceyi bile genelde görmüyordum. Tahminen bunu iyileştirmek için ya kasa almam gerek, ya da daha havadar bir yere koymam gerek ( çünkü bayağı kapalı bir yerde ). Tabii bu yaz ikisini de yapmam imkansız, ondan sorma gereği duydum.

İşlemci voltajini 1.175 olarak ayarlanmıştım kışın, zaten kış aylarında 60 dereceyi bile genelde görmüyordum. Tahminen bunu iyileştirmek için ya kasa almam gerek, ya da daha havadar bir yere koymam gerek ( çünkü bayağı kapalı bir yerde ). Tabii bu yaz ikisini de yapmam imkansız, ondan sorma gereği duydum.
Evet söylediğiniz şeylere göre kasa hiç hava almıyor bile olabilir, yani odanızda son hız bir fan bile olsa odadaki taze hava azaldıkça o fan sizi kesmez ya onun gibi bir şey aslında bu da. Dediğim gibi açıkçası evet normale göre yüksek sayılabilir (burada soğutucunuzu da hesaba katıyorum) ama kasanızı güncelleyene kadar da çok sorun çıkarmayacağını düşünüyorum. Ekran kartı için net bir şey diyemiyorum optimum sıcaklığı nasıldır bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı