3600MHz RAM TUF B350M PLUS ile çalışır mı?

Jekn_hyde

Decapat
Makaleler
2
Anakart
Asus TUF B350M PLUS
İşlemci
AMD RYZEN 5 5500
Selam,
Anartım ASUS TUF B350M Plus.
Kendi internet sitesinde ilk çıktığı dönemden bilgiler mevcut misal RAM olarak aşağıdaki eklediğim fotoğraf da düz 2666 ya kadar ve manual O.C ile 3200'e kadar çıkıyor bu manual O.C mi yoksa D.OC.P mi kastediyor bilmiyorum ama şu an G.Skill 2x8 2400MHz RAM'leri ben manuel O.C ile 3200MHz 16-17-17-18-38 CL değerleri ile kullanıyorum 1.35v ile.

1667478347554.png

Şimdi asıl sorum şu ben 3600MHz bir RAM almak istiyorum bu anakarta takınca çalışır mı? Çünkü bu anakart ilk çıkıtığı günden bu yana BIOS güncellemeleri aldı ve en son aşağıda attığım fotoğraf da çok yüksek frekanslara kadar seçmeme izin veriyor bu liste 7000'lere kadar gidiyor tabii olmaz onlar belki ama 3600MHz RAM aldığımda bu anakart çalıştırır mı? İşlemcim Ryzen 5 5500.
Gerekirse manual O.C de yapabilirim veya bilmiyorum D.OC.P seçtirir mi? cpu/ram destek kısmında RAM tablosu vardı ama o kadar karışık ki anlatamam zaten en son 2018 de güncellenmiş normalde şu an kullandığım RAM bile yok.
Deneyimli bir arkadaş veya B350 bir anakart ile bu şekilde bir olay yaşamış deneyen biri bilgi verirse çok sevinirim. Malum RAM deneme şansım yok alınca da açıp tekrar iade edemem.

IMG_20221103_145553_491.jpg

Anakartın Max 3200 destekliyor D.OC.P ile o yüzden daha yukarıya çıkmaz muhtemelen. Manuel overclock yaparak bu limit geçilir mi bilmiyorum.

3600 MHz RAM alabilirsin. 3600 MHz'de çalıştıramasan bile 3200 MHz'de her türlü yine çalışır.

Anakartın Max 3200 destekliyor D. OC. P ile o yüzden daha yukarıya çıkmaz muhtemelen. Manuel overclock yaparak bu limit geçilir mi bilmiyorum.

3600 MHz RAM alabilirsin. 3600 MHz'de çalıştıramasan bile 3200 MHz'de her türlü yine çalışır.

Peki misal 4000 RAM alıp veya sizin dediğiniz gibi 3600 alıp diyelim destelemedi 3200 olarak kullanılırsa zararı olur mu?

Hayır bir zararı olmaz ama 4000 MHz RAM'de 3200 MHz D. OC. P profili kayıtlı olmayabilir. Yani manuel olarak 3200 MHz ayarlamayı bilmen gerekir.

Biraz önce Team T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 2x8GB 3600MHz RAM aldım bakalım hocam ne olacak :D gelince buraya yazacağım tekrar.

1099 TL'ye aldım bir de anlamadım neden bu kadar ucuz? Samsung b die çıkıyormuş 19-19-19-39 CL değeri mi yüksek diye acaba?

Kaliteli B die değildir. Overclock ile uğraşmayacaksan chiplere çok takılma. 3600 MHz CL 19-19-19 çok kötü değil. Tabii eğer gerçekten öyleyse. Fiyatı güzel.

Kaliteli b die değildir. Overclock ile uğraşmayacaksan chiplere çok takılma. 3600 MHz CL 19-19-19 çok kötü değil. Tabii eğer gerçekten öyleyse. Fiyatı güzel.

Sağ olun hocam kaliteli b die değil derken Samsung mu değil yoksa Samsung'un mu kötüsü var?
Yorumlarda hep Samsung var yazmışlar hatta bayağı o.c yapmışlar falan. Bilemedim öyle olsa niye bu kadar ucuz. Bakalım birkaç güne gelir Hepsiburada'dan aldım tekrar yazacağım durumu ne çıktı ne olacak :D sağ olun yardımlar için.

Sağ olun hocam kaliteli b die değil derken Samsung mu değil yoksa Samsung'un mu kötüsü var?
Yorumlarda hep Samsung var yazmışlar hatta bayağı o.c yapmışlar falan. Bilemedim öyle olsa niye bu kadar ucuz. Bakalım birkaç güne gelir Hepsiburada'dan aldım tekrar yazacağım durumu ne çıktı ne olacak :D sağ olun yardımlar için.

Samsung chipler de kendi içerisinde kaliteli olarak ayrılıyor. En kalitelisi b-die chipler ama adı b-die olup kendisi kalitesiz C-die gibi çalışan bir modeli de var. Overclock performansı kötü. Bu modellerde kaliteli b-die çıkacağını sanmıyorum ama günlük kullanım için bir fark etmez overclock yapmadığın sürece. Kaliteli b-dieler 3600 MHz CL 19-19-19 değil de CL 15 olur mesela. Yani üretici kaliteli b-die koyup da timingleri böyle yüksek tutmazdı.

Geri
Yukarı