3600MHz vs 4000MHz

Hocam o zaman 3600'den 4000 yapmanın çok bir espirisi yok o zaman. CL değeri 16 yapıp 3800 MHz de çalıştıra bildim. Bu nasıl.

Esprisi alt zamanlamaları ve FCLK, UCLK'yi ayarladığın zaman var. Olduğu gibi 4000 MHz'e çekersen eksiye geçersin. 5800X3D'nin IF'si 2000 MHz yapamıyor genellikle. Frekansı 3733 MHz FCLK frekansını 1866 MHz, MCLK'yi MCLK==UCLK yap, DRAM voltajını 1.40V, SOC voltajını 1.1V yap. XMP kapalı olsun bunları yaparken. Sonrasında sadece CL16 girip stabilitesini test edin.

Hocam XMP de zaten sadece 4000 MHz çektim istersen BIOS'u açıp fotoğraf çekeyim.

Hocam şöyle izah edeyim size, siz XMP'de bırakıp 4000'e çektiğinizi düşünüyorsunuz fakat bilgisayarın çalışabilmesi için anakartınız otomatik olarak diğer alt zamanlamaları yükseltiyor çünkü manuel bir değere sabitlenmemişler.

Yani açık konuşayım bu bellekler ile 4000 MHz'de bilgisayarı açıp kullanabilmeniz bile başarılı. Ayrıca işlemcinizin bu hızda açılabildiğini kanıtlar. Bu güzel bir şey fakat stabilite testi olmadan fazla bir anlam taşımıyor.

Önce 4000'de stabil oluyor mu bunun testini yapın testmem5 ile, daha sonra o alt zamanlamaları teker teker en düşük stabil değerlerine düşürün.

Anladım yardımınız için teşekkürler. Direk XMP ile kullanacağım zaten çok bir fark olmuyormuş uğraşmaya değmez. Peki 3600 CL 16 nasıl yapablirim çünkü CL 18 yüksek diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı