3600X işlemciye undervolt nasıl yapılır?

mortalxx

Centipat
3600X işlemcim var. Gigabyte B450 S2H anakartım var. Sıcaklık değerleri yüksek. Boşta iken 55 60 dereceleri bile gördüm. OC ve UV geçmişim olmadığı için bu konularda gerçek anlamda tecrübeli bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum. En başından son safhaya kadar yardımcı olabilecek birisi olursa çok memnun kalırım. Tek istediğim işlemcimi absürt sıcaklık değerleri görmeden kafamda sıcaklığa dair bir şey olmadan oyun oynayabilmek.

Son düzenleyen: Moderatör:
En son ne zaman termal macun değiştirdiniz.

Ben yardımcı olabilirim. BIOS üzerinden M.I.T. -> Advanced Frequency Settings kısmına girip ekran görüntüsü atın.

Frekans ve voltaj sabitlemesi yapalım diyorsan CPB kapat.

Hocam stok fan vardı çıkartıp attım 3600 RPM'de dönüyordu kafa beyin bırakmadı testlerdede 95 dereceyi gördü Snowman T6 Ultra aldım 1 hafta olmadı daha yalnız hata yapıp kendiyle gelen macunu sürdüm sıcaklık değerleri yükte bayağı etki etti 78 80I geçmedi ama boşta iken durum hala aynı.
En son ne zaman termal macun değiştirdiniz.

Ben yardımcı olabilirim. BIOS üzerinden m. I. T. -> Advanced Frequency settings kısmına girip ekran görüntüsü atın.

Frekans ve voltaj sabitlemesi yapalım diyorsan CPB kapat.

Ekstradan şunu da danışmak istiyorum parçaların hepsi sıfır 2 hafta oluyor daha herhangi bir OC falan yapılmadı BIOS son sürümde güncel fakat işlemci boşta iken de 4 GHz ile çalışıyor yük altında iken de 4-4.2 GHz arası gidip geliyor bu da bana çok garip bir durum geldi bir fikriniz var mı?
Tamam o zaman isterseniz BIOS pilini çıkarıp sil baştan bir ayar çekebilirim.

Özel fan ayarı yapabilirsiniz programı varsa. ASUS için AI Tune var. Gigabyte için de Gigabyte App Center var. Olmadı BIOS üzerinden ayarlayabilirsin.

Fan sorununu yeni soğutucu alarak çözdüm sizden tek ricam dediğim gibi işlemciyi performanslı kullanmak ve bu performansı stabil değer olan bir voltaja sabitlemek tek amacım bu umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir OC istemiyorum yani. Şu anki sayısal değerler bunlar.

aaa.png

Fan sorununu yeni soğutucu alarak çözdüm sizden tek ricam dediğim gibi işlemciyi performanslı kullanmak ve bu performansı stabil değer olan bir voltaja sabitlemek tek amacım bu umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir OC istemiyorum yani.
Dediğinizi anladım. Özel fan profili oluşturarak boştaki sıcaklığı düşürebiliriz. UV yapmak için üstte dediğim yere git ve fotoğraf at.

3600X işlemcim var. Gigabyte B450 S2H anakartım var. Sıcaklık değerleri yüksek. Boşta iken 55 60 dereceleri bile gördüm. OC ve UV geçmişim olmadığı için bu konularda gerçek anlamda tecrübeli bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum. En başından son safhaya kadar yardımcı olabilecek birisi olursa çok memnun kalırım. Tek istediğim işlemcimi absürt sıcaklık değerleri görmeden kafamda sıcaklığa dair bir şey olmadan oyun oynayabilmek.

4.4 GHz'ye sabitleyip 1.2v verin. Olmadı yavaş yavaş arttırın.
1.3v ı geçmesin ısınır.

Yeni konular

Geri
Yukarı