3600X sisteme format attıktan sonra donuyor

serran

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, 1 hafta önce bilgisayarıma format attım 6 aydır hiç atmamıştım bir temiz kurulum olsun diye format attım atmaz olaydım, attıktan sonra bilgisayarımda donmalar başladı 6 aylık bilgisayarım hiç reset tuşunu kullanmadım formattan sonra 5 kez kullandım, format attıktan sonra 3 günde 4 kez dondu resetledim sonra tekrardan temiz kurulum yaptım dün öğlen akşam üstü yine bilgisayarım bir anda dondu.
Oyun oynarken donmadığını fark ettim sadece Chrome'da takılırken veya kısacası boşta bilgisayarım bir anda donuyor her şey kilitleniyor reset atmak zorunda kalıyorum. Tüm sürücüler yüklü ekran kartını ve chipseti en güncelini indirdim boş şeyler bilgisayarımda yüklü değil ve sadece 1 oyun yüklü. Format atmadan önce hiç böyle sorunlar yoktu.

Bilgisayar tam donacağı sıra kendini belli ediyor takılmalar başlıyor ve takılmalar esnasında görev yöneticisini açtım ve şurayı fark ettim sonra komple dondu zaten.

153471798_5084409354965823_2768719368945967320_n.jpg

153095272_2541881622784630_4125144142731313009_n.jpg

Bir de biosuma girip öyle gezinirken şunları fark ettim bunlar seçiliydi herhangi bir sorun var mı?

153060018_2930092783782140_5874970807802111055_n.jpg

153511214_2991470231082237_2946722904421889328_n.jpg

Sistem;
  • Ryzen 5 3600X.
  • ASUS TUF B450M PRO GAMING.
  • High Power 600W 80+ Gold performance gd aktif PFC güç kaynağı.
  • Gigabyte RTX 2060.
  • Samsung EVO 970 500GB - 3500.3200
  • G.Skill 3600 MHz CL 18- 2x8GB.

Korsan kullandığın için büyük ihtimalle. Bunun için ISO dosyasını Windows'un kendi sitesinden indir oradan yaptığın zaman düzelebilir. Zaten para ödemeden Windows'u kullanabiliyorsun oradan indirirsen Windows etkin olmayacak ama kullanabilirsin yine sıkıntı olursa başka bir şeyden kaynaklıdır.
Deneme sürümünü uzun süre etkinleştirmeden kullanımda da güvenlik açıkları oluşuyor. Bir süre sonra hiçbir güvenlik güncellemelerini alamıyorsun.

Hay öyle bilgisayaracılara! Bir tane de benim Babam'ın tanıdığı vardı Laptop'a sürekli Windows 10 crack kurardı ve babama "Abi çocuk sakın değiştirmesin bu bilgisayar anca böyle çalışır" diyordu. Bunların hepsi birleşip korsan yaymaya çalışıyorlar herhalde. Sonradan araştırıp öğrendim de Korsan'ın ne kadar yanlış olduğunu öğrendim. Laptop'a Linux Pardus kurdum. 2 senedir herhangi bir donma vb. görmedim :) . Sonradan anladım ki Korsan'ı hayatımdan çıkardığımda eski bilgisayarlarımda uğraştığım tüm sorunlara sebep olduklarını geç de olsa anladım :D .
Öncelikle bilmediğiniz için sizi yargılamıyorum ve eğer korsandan kurtulmak istiyorsanız OEM Key satın alabilirsiniz ama oyunları da aynı şekilde korsan oynamamanızı önereceğim çünkü korsan oyunlarda her zaman olmasa da zararlı yazılımlar içeriyor. Hele ki " Belli başlı sayfalar var bunlardan indirirsen bir şey olmaz " diyenlere itibar etmemeniz gerekiyor :) .
İlk önce yapmanız gereken Windows 10 temiz kurulum yapın, daha sonra da OEM Key araştırabilirsiniz. OEM Key sitesi öneremiyorum çünkü bazıları güvenilir olmuyor. O yüzden kendiniz dikkatlice araştırıp o şekilde almanız gerekiyor. Belki GittiGidiyor veya Hepsiburada'dan bakabilirsiniz ama ben oyunfordan almıştım ve 2 senedir hiçbir sorun çıkartmadı. Ha bunları da gidip bilgisayarcıya sormazsınız umarım :) . Sorarsanız da kesin " ne gerek var abi ya kur crack hiçbir şey olmazzzz" diyecektir :D .

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu arada benim aldığım 60TL civarı bir OEM Key'di. Araştırmalarımdan sonra 60TL ve üzeri OEM Key'ler almaya özen göstermeni öneririm. Bazıları 10 TL ile kazık atmaya çalışabilir.
Hocam yazısınız için çok teşekkür ederim haklısınız, Windows'un sitesinden ISO dosyasını indirdik kurduk sonra arkadaşım crack yaptı, ben az önce şöyle bir şey fark ettim belki biliyorsunuzdur. Dün bilgisdayarım donduğun da en üstteki resimleri 05:40 da çektim belki kendine gelir diye bekledim. Bilgisayar 05:30 gibi dondu kayıt olay görüntüleyicisine baktım ve bu hatayı gördüm 05:30 da sonra dondu zaten bir 20dk beklemişim reset atmışım 05:50 yazıyor doğru, sonra hata defterine baktım 2.resimde aynı hatalar var distributedcom hatası ne olabilir?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    31,9 KB · Görüntüleme: 29
  • wqqwq.PNG
    wqqwq.PNG
    55,5 KB · Görüntüleme: 24
Hocam yazısınız için çok teşekkür ederim haklısınız, Windows'un sitesinden ISO dosyasını indirdik kurduk sonra arkadaşım crack yaptı, ben az önce şöyle bir şey fark ettim belki biliyorsunuzdur. Dün bilgisdayarım donduğun da en üstteki resimleri 05:40 da çektim belki kendine gelir diye bekledim. Bilgisayar 05:30 gibi dondu kayıt olay görüntüleyicisine baktım ve bu hatayı gördüm 05:30 da sonra dondu zaten bir 20dk beklemişim reset atmışım 05:50 yazıyor doğru, sonra hata defterine baktım 2.resimde aynı hatalar var distributedcom hatası ne olabilir?

Skype ile ilgili bir hata sanırım. Başka bir hata da olabilir.
Güncelleme: Kayıt defteri ile alakalı bir hataymış. Eğer hala crack kullanmaya devam ediyorsanız ne yazık ki daha fazla yardımcı olamayacağım.

Geri
Yukarı