3600XT OC yapamamak

Branko Tuskas

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, işlemcimi stabil olarak en fazla 4, 4GHz VE1, 3V olarak OC yapabildim uzun zamandır da böyle fakat işlemcimden tam performans almak istiyorum. İşlemcimin üstünde Arctis Liquid Freezer II 240mm sıvı soğutma takılı ve oyunlarda Max 70, ağır yükte Max 75 dereceleri gördüm. Buna rağmen en azından kendi doğal Turbo frekansı olan 4.5GHz'e çekmeye çalıştığımda bile OCCT'de hatalar alıyorum. Bunun sebebi nedir? İşlemciden işlemciye OC potansiyeli değişiyor diye biliyorum. Ben yine şanssız bir ikramiye mi kazandım acaba? Bazı kişilerin OCCT'de hata alsalar bile sistem kapanmadığı sürece sorun etmediklerini gördüm bu sağlıklı bir hareket midir? Linustechtips'deki VRM tier List'e göre 3950X'i bile anakartımda (ASUS TUF Gaming B450M PRO s) maksimum düzeyde OC yapabiliyorlar ama nedense ben alt seviye 3600XT'yi bile maxlayamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğal turbo frekansı tek çekirdek içindir hocam. Anakartınızın bu işlemcileri kaldırması ile max oc yapması farklı şeyler bu arada.

Doğal turbo frekansı tek çekirdek içindir hocam. Anakartınızın bu işlemcileri kaldırması ile max oc yapması farklı şeyler bu arada.
Forumlarda okuduğum kadarıyla çok rahatlıkla 4.5-4.55 Ghz lere çekiyorlar bu işlemciyi. Hatta üst düzey anakartlarla 4.65 yapanlarda var gayet stabil olarak. Benim bahsettiğim şey farklı hocam

Forumlarda okuduğum kadarıyla çok rahatlıkla 4.5-4.55 Ghz lere çekiyorlar bu işlemciyi. Hatta üst düzey anakartlarla 4.65 yapanlarda var gayet stabil olarak. Benim bahsettiğim şey farklı hocam

Silikon kaliteniz yeterince iyi olmayabilir ya da vdroop fazla olabilir. LLC ayarını yükselterek vdroop etkisini azaltmayı deneyebilirsiniz. Yüksek LLC ile stabil olmuyorsa piyangoyu kaybettiniz demektir. LLC ayarı ile oynarken yük altındaki voltajınızı mutlaka kontrol edin düşüyor mu yükseliyor mu hangi değerde kalıyor not alın. HWiNFO yazılımında SVI2 TFN isimli voltaj değerini kontrol edeceksiniz.

Eğer oyun oynuyorsanız sadece benim tavsiyem PBO açıp keyfinize bakın.

Son düzenleme:
Silikon kaliteniz yeterince iyi olmayabilir ya da vdroop fazla olabilir. LLC ayarını yükselterek vdroop etkisini azaltmayı deneyebilirsiniz. Yüksek LLC ile stabil olmuyorsa piyangoyu kaybettiniz demektir. LLC ayarı ile oynarken yük altındaki voltajınızı mutlaka kontrol edin düşüyor mu yükseliyor mu hangi değerde kalıyor not alın. HWiNFO yazılımında SVI2 TFN isimli voltaj değerini kontrol edeceksiniz.

Eğer oyun oynuyorsanız sadece benim tavsiyem PBO açıp keyfinize bakın.
1,35625 V da 4,45 Ghz yakaladım bundan fazlasını da denemeyeceğim sanırım en fazla oluru bu oldu hocam. LLC ayarlarına girmeden ancak bu kadar oldu.

O değere zaten PBO ile çıkması lazım çoğu oyunda, OC yapmanıza gerek yok aslında. Stabilite testinden geçerse aldığınız iyi bir sonuç bu arada.

Önemli olan voltaj değil toplam akım. PBO'nun çektiği 1.45 manual 1.35'den daha güvenli emin olabilirsin. İşlemci yükü arttıkça voltajı düşürüyor PBO.
Onu da denerim bir ara hocam. Manuel OC kadar performanslı olacağını düşünmediğim için denememiştim. Acaba 4.5 ları zorlar mı pbo ile? Siz öyle mi kullanıyorsunuz?

Onu da denerim bir ara hocam. Manuel OC kadar performanslı olacağını düşünmediğim için denememiştim. Acaba 4.5 ları zorlar mı pbo ile? Siz öyle mi kullanıyorsunuz?

Ben PBO şöyle göstereyim size kendi ayarlarım oyunlar için:

PPT: 125
TDP: 80
EDC: 125
+200 MHz
Scalar: Auto (Bu ayar voltaj artırıyor o yüzden tehlikeli olma olasılığı var)

Bu ayarların amacı anakartı fazla yormamak. Size bir örnek vereyim tüm bu sınırları 1000'e çektiğim zaman işlemcim 4.5 yerine 4.3'lere düşüyor oyunlarda yani PBO ile tüm sınırları sona dayamak mantıklı değil. En azından benim anakartımda düşük limitler en iyi sonuçları veriyor.

MaxBoost.png

Bu boost miktarları arada sırada oynuyor mesela bugün böyle, diğer bir gün şöyle:

maxboostt.png

Ben sıcaklıklara bağlıyorum saat hızlarındaki rastgele görülen değişimi oda sıcaklığı bile etkiliyor sonuçları. Oyunlarda 70 derece bir tık yüksek bu sıcaklığı 60 altına düşürürseniz PBO'nun gördüğü hızlar yükselecektir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı