3700X 1.2v 4.0GHz Değerler Normal mi?

Ben de bu şekil de nedense.

20201202_175242.jpg

Voltaj değeri sürekli o değerdeyse çok yüksek hocam. Ara ara yükseliyorsa kullanılabilir ama Auto OC ayarı ne kadar sağlıklı bilemiyorum.

Bende de bu şekilde. BIOS görüntüsü. Clock ratio, cpu clock control ve DRAM Voltage elle ayarlı, gerisi auto.

Eki Görüntüle 764657

Valla şanslısınız. Ben 39.50 olarak ayarladığımda auto voltaj 1.3 yapıyor 4'de de yine aynı değeri veriyor. 3.9ghz denediğimde de 1.25-1.3 arası bir değer verdi auto voltaj. Ben 4ghz 1.2de devam edeceğim muhtemelen. Belki 1.15e kadar da düşebilirim ama çok da zorlamak istemiyorum.

Voltaj değeri sürekli o değerdeyse çok yüksek hocam. Ara ara yükseliyorsa kullanılabilir ama Auto OC ayarı ne kadar sağlıklı bilemiyorum.

Valla şanslısınız. Ben 39.50 olarak ayarladığımda auto voltaj 1.3 yapıyor 4'de de yine aynı değeri veriyor. 3.9ghz denediğimde de 1.25-1.3 arası bir değer verdi auto voltaj. Ben 4ghz 1.2de devam edeceğim muhtemelen. Belki 1.15e kadar da düşebilirim ama çok da zorlamak istemiyorum.
Voltaj düşüp çıkıyor sabit kalmıyor ama genel de bu şekil de oluyor. Öneriniz nedir?

Voltaj düşüp çıkıyor sabit kalmıyor ama genel de bu şekil de oluyor. Öneriniz nedir?

Güç seçeneklerinde Dengeli (Önerilen) kullanırsanız ben voltaj dalgalanması konusunda en iyi performansı o şekilde aldım. Yine voltaj dalgalanıyor 1.4 üstüne çıktığı da oluyor ama diğer seçeneklere göre nispeten daha az ve ortalama voltaj kullanımı olarak da en başarılı sonucu bu şekilde aldım stock kullanımda.

Veya benim konu başında belirttiğim gibi voltaj sabitleme yoluna da gidebilirsiniz. OC konusunda bilgili biri değilim ki bugüne kadar hiç OC yapmadım fakat hem işlemcinin yüksek voltaj değerlerinde çalışmaması, hem de voltaj yükselmesiyle birlikte sıcaklık değerinin de yükselmesiyle kasada oluşan fan sesi beni rahatsız ettiğinden CPU hızından bir miktar ödün vererek böyle bir yola giriştim.

Sadece Death Stranding oyununda gözlemledim. Voltaj sabitlemeyip sadece Core Performance Boost kapatıp sabit 3.6GHz hızında çalıştırdığımda auto değerlerde çalıştırdığımdan ortalama 7-9FPS kaybım oldu ki auto ayarlarda ortalama 4150-4250MHz hızlarda çalışıyordu. 4.0GHz çekince aradaki kayıp daha da düşmüş oldu. Büyük bir kayıp olduğunu düşünmüyorum.

Güç seçeneklerinde dengeli (önerilen) kullanırsanız ben voltaj dalgalanması konusunda en iyi performansı o şekilde aldım. Yine voltaj dalgalanıyor 1.4 üstüne çıktığı da oluyor ama diğer seçeneklere göre nispeten daha az ve ortalama voltaj kullanımı olarak da en başarılı sonucu bu şekilde aldım stock kullanımda.

Veya benim konu başında belirttiğim gibi voltaj sabitleme yoluna da gidebilirsiniz. OC konusunda bilgili biri değilim ki bugüne kadar hiç OC yapmadım fakat hem işlemcinin yüksek voltaj değerlerinde çalışmaması, hem de voltaj yükselmesiyle birlikte sıcaklık değerinin de yükselmesiyle kasada oluşan fan sesi beni rahatsız ettiğinden CPU hızından bir miktar ödün vererek böyle bir yola giriştim.

Sadece Death Stranding oyununda gözlemledim. Voltaj sabitlemeyip sadece Core performance Boost kapatıp sabit 3.6GHz hızında çalıştırdığımda Auto değerlerde çalıştırdığımdan ortalama 7-9FPS kaybım oldu ki Auto ayarlarda ortalama 4150-4250MHz hızlarda çalışıyordu. 4.0GHz çekince aradaki kayıp daha da düşmüş oldu. Büyük bir kayıp olduğunu düşünmüyorum.

AMD yazılımında önerilen olarak oto OC gösteriyor. Bu yazılımdan mı bahsediyorsun hocam?

AMD yazılımında önerilen olarak oto OC gösteriyor. Bu yazılımdan mı bahsediyorsun hocam?

Hayır, Ryzen Master'ı Default kullanıyordum ben. Bilgisayarı formatladım kurmadım formattan sonra bir ayar falan yapmayacağım için. Benim bahsettiğim yer Windows Denetim Masasını açın ve arama kısmına güç yazın. Güç ve uyku ayarları diye gelecek ona basın sağda "Ek Güç Ayarları" butonu göreceksiniz ona basın açılan sayfadan Dengeli (Önerilen) ve diğer güç seçenekleri çıkıyor. Ben Dengeli (Önerilen) kullanıyorum.

Vallahi üstadım senle aynı işlemcıyı kullanıyoruz bende buna benzer bir konu açtım bugun 1.2v de 4.2'ye ayarladım AMD Ryzen Master programı kullanmadan BIOS uzerı deneyerek yapıyorum 1.3 le başladım yapmaya şu an 1.2v 4.2GHz'ye sabıtledım Cinebench ve Prime95 small ffts testlerı yaptım şu sıra normal gıbı geldı değerler en son resımde 4 saatlık bır prime 95 testının sonucları gorundugu gıbı bende hala ugrasıyorum daha ıyı bır ayar varsa bulabılırım belkı dıye

Dosya Ekleri

• multicore.jpg
    multicore.jpg
    52,5 KB · Görüntüleme: 30
  • tek cekırdek.jpg
    tek cekırdek.jpg
    53,1 KB · Görüntüleme: 27
  • test.jpg
    test.jpg
    99 KB · Görüntüleme: 23

Geri
Yukarı