3700X için minimum anakart önerisi

LemonEnergy

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar;
Yaklaşık 10 yıldır aynı bozuk laptopu kullandığım için iyi bir masaüstü toplamak istiyorum. Yeni çıkacak NVIDIA ekran kartları beni heyecanlandırdı onları dar boğaza sokmayacak en düşük işlemci olarak Ryzen 3700X'i önerdiler ama toplam bütçem 10000 TL civarı olduğu için işlemci + ekran kartından sonra pek bir bütçem kalmayacak. ASUS Prime A320M-F kendi başıma bulabildiğim en uygun uyumlu anakart, acaba yeterli gelir mi yoksa sıkıntı çıkarır mı veya önerebileceğiniz daha uygun bir ekran kartı var mıdır acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kötü yerden başlamışsınız, A320 anakart kullanmayın. 10000 lira civarına Ryzen 5 3600+RTX3060/3070 toplanır gibi.

Herhangi bir A320 anakartı alırsan o işlemciye yazık olur. Ayrıca her A320 anakart 3. nesil Ryzen işlemcileri desteklemiyor. Destekleyen modellerine de BIOS güncellemesi gerekli. Eğer sistemi kendiniz montajlayacaksanız sistemi açamazsınız. Çünkü BIOS güncelleme için önce 1. veya 2. nesil Ryzen işlemci takıp güncelleme yapılmalı. B450 kartlar için de benzeri durum geçerli. Bazıları revizyonlu olup kutudan 3. nesile destekli çıkıyor bazılarına kendiniz güncelleme yapacaksınız.

Şu an üçüncü nesil Ryzen işlemciler için en azından orta seviye bir B450 anakart şart. Ryzen 7 ve Ryzen 9 için X570 bence daha iyi ama işe yarar modelleri 2000 liradan başlar. B550 daha iyi bir seçenek sizin için.

Arkadaşlar A320 anakartlar hakkında açıklamayı yapmış.

Ryzen 7 3700X kullanacaksanız B550 ve X570 anakartlar yerine bütçeye sığıması açısından sınıfının iyisi B450 anakartları tercih edebilirsiniz, ben daha çok MSI olanları öneririm B450 konusunda.

ASRock: B450 Pro4
MSI: B450 A-Pro MAX, B450 Gaming Plus MAX, B450 Tomahawk MAX, B450 Gaming Pro Carbon
ASUS: B450 TUF Pro

Veya bütçeyi biraz daha arttırıp üstteki arkadaşın attığı gibi orta/üst seviye bir B550 alabilirsiniz. Ryzen 4000 serisi işlemciler için desteği de garanti olur. B450 anakartlar da destekleyecek ama beta bios ile.

X570 anakartların giriş seviyelerine hiç bulaşmayın. Orta/üst seviyeleri de fiyatı uygunsa alın sadece.

Yardımlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim.Konu hakkında fazla bilgim olmadığı için soruyorum sitesinde desteklediğini söylüyor oluşacak tek sorun bios güncellemeleri mi olur yoksa algılayamadığım başka problemler de mi var neden tercih etmemem gerektiğini açıklayabilir misiniz?

Arkadaşlar A320 anakartlar hakkında açıklamayı yapmış.

Ryzen 7 3700X kullanacaksanız B550 ve X570 anakartlar yerine bütçeye sığıması açısından sınıfının iyisi B450 anakartları tercih edebilirsiniz, ben daha çok MSI olanları öneririm B450 konusunda.

ASRock: B450 Pro4
MSI: B450 A-Pro MAX, B450 Gaming Plus MAX, B450 Tomahawk MAX, B450 Gaming Pro Carbon
ASUS: B450 TUF Pro

Veya bütçeyi biraz daha arttırıp üstteki arkadaşın attığı gibi orta/üst seviye bir B550 alabilirsiniz. Ryzen 4000 serisi işlemciler için desteği de garanti olur. B450 anakartlar da destekleyecek ama beta bios ile.

X570 anakartların giriş seviyelerine hiç bulaşmayın. Orta/üst seviyeleri de fiyatı uygunsa alın sadece.
3700X için uygun fiyatlı B550 model önerileriniz nelerdir?

3700X için uygun fiyatlı B550 model önerileriniz nelerdir?

Hepsi uygun fiyatlı değil ama güzel modeller. B550M Pro-VDH'den başlayabilirsiniz.

mATX, ATX, RGB girişleri, ses yongası kalitesi gibi etkenler de devreye giriyor. Anakartta hangi özellikleri aradığınıza bağlı aslında. Ama hepsi iş görecektir.

Burada da termal tasarım ve VRM listesi var anakartların:

Geri
Yukarı