3700X ısınıyor

- İşlemci OC yapılmış mı?
- Hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz?
- Kasa modeliniz nedir?
- Kasanız nasıl bir yerde bulunuyor?
Bu soruları yanıtlarsanız arkadaşlar daha iyi yardım edebilirler.

Kasa Corsair iCUE 465X. Biraz küçük bir yerde arkayada 1 tane egzoz fanı taktırdım ayrıca. Ben bir OC işlemi yapmadım 4.2 GHz'de çalışıyor.

3700X ve 2070S sistemim var. Ve Valorant'ta 120 FPS kadar düşüyor, işlemci 80 dereceye geliyor. Bu normal midir? Bir de nasıl düşürebilirim?
Not: İşlemci ısısı yükselince FPS düşüyor, o kadar.
Bende 3700x kullanıcısıyım. İlk aldığımda stock fanla idare etmeye çalıştım fakat olmuyor. En iyisi, iyi bir sıvı soğutma veya kule tipi soğutma almak. Sıvı soğutma aldım 60-62 dereceleri geçmiyor yük altında.

BIOS'dan negative(-) offset voltage girin derecelerde düşüş olacaktır. -0.050 ile başlayın yavaş yavaş crash yiyene kadar arttırın. Kendimden örnek verecek olursam -0.102 üstünde crash yiyorum ve bu değerde kaldım.

R5 3600 bile stok soğutucu ile 85 dereceleri gördüğü için stok soğutucu ile kullanılmaması tavsiye edilirken siz 3700X gibi OC yapılabilen bir işlemciyi kullanıyorsunuz. En azından FPS düşüşünü engellemek için bir kule tipi soğutucu, tam anlamıyla soğutmak için sıvı soğutma işinizi görecektir.
R5 3600 ile R7 3700X soğutmaları aynı değil, hiç alakası yok. Stok soğutucu olarak 3700X gayet yeterli. Valorant gibi bir oyunda 80 derece görmesi normal değil kanımca. Soğutucuyu tekrar takmanızı öneririm.

Aynı değil derken klasik stok AMD soğutucusu değil mi?
1600422880187.png

Geri
Yukarı