3700X overclock yapma

Denizcan Deniz

Hectopat
Öncelikle merhabalar,

Bugün 3700X işlemcime overclock yapmaya çalışıyorum. 1.4V'ta 4.4GHz yaptığımda Prime95 ile stres testine soktum. Isı derecesi 80-83 arasıydı ve belli bir süre sonra 78-77 derecelere kadar düştü, bende voltajı azalttım 1.3V'ye PC direkt kapandı yanlış yaptığım bir şey var mı yok mu anlayamadım? Bilgisi olan bir arkadaş beni biraz detaylı aydınlatabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabalar,

Bugün 3700X işlemcime overclock yapmaya çalışıyorum. 1.4V'ta 4.4GHz yaptığımda Prime95 ile stres testine soktum. Isı derecesi 80-83 arasıydı ve belli bir süre sonra 78-77 derecelere kadar düştü, bende voltajı azalttım 1.3V'ye PC direk kapandı yanlış yaptığım bir şey var mı yok mu anlayamadım? Bilgisi olan bir arkadaş beni biraz detaylı aydınlatabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Voltaj azaldığında işlemci yük yemedi bu yüzden kapattı kendini. Ya frekans düşürün ya da voltaj arttırın. Benim tavsiyem 4.2'ye çekip voltajı yavaş yavaş düşürerek ayarlamanız. 200MHz bir şey değiştirmez. Fakat voltaj az olursa o kadar az ısınır.

4,4 GHz için 1,3 volt az gelir zaten. Gerilim yetersiz olduğundan kapanıyor. Şu anda elde edilen sıcaklık değerleri iyi olduğu için azaltmaya gerek bile yok. Ancak isterseniz 1,35 volt gibi ara değer deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı