3700X sistemde coil whine mi var?

Mopat

Hectopat
Öncelikle merhabalar. Ryzen 7 3700X ve GTX 1660 Super içeren bir sisteme sahibim. Sistemden oldukça memnunum ancak 1-2 aydır bilgisayardan tiz olmasa da tok bir ses gelmeye başladı. İlk olarak PSU'dan şüphelendim ancak tiz bir ses olmadığı için onu eledim. Sonra ekran kartına baktım. Ekran kartı belli bir derecede fan açtığı için onu tam anlayamadım. Bir de işlemci soğutucuya baktım. Sanki ses ondan geliyor gibi geliyor bana. Stok soğutucu olan Wraith Prism ile kullanıyorum. Bu soğutucu coil whine benzeri bir ses yapar mı? Ya da başka bir parçadan gelme olasılığı var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Fandan geliyorsa Coil Whine olmuyor o. Fan yüksek devirlere çıktıkça ses yapması normaldir. Ancak sistem çalışırken yanına yaklaşıp sesin tam olarak nerden geldiğini kontrol etmeniz iyi olur.

Fandan geliyorsa Coil Whine olmuyor o. Fan yüksek devirlere çıktıkça ses yapması normaldir. Ama bence sistem çalışırken yanına yaklaşıp sesin tam olarak nerden geldiğini kontrol edin.
Öncelikle bilgilendirme için sağ olun. Yanına yaklaşık kontrol ediyorum zaten. Hatta geçen yan kapağı da açtım. Yan kapak açıkken baktığımda sesin işlemci soğutucusunun oradan geldiğini anlayabildim.

Öncelikle bilgilendirme için sağ olun. Yanına yaklaşık kontrol ediyorum zaten. Hatta geçen yan kapağı da açtım. Yan kapak açıkken baktığımda sesin işlemci soğutucusunun oradan geldiğini anlayabildim.
O zaman sistemde herhangi bir sıkıntı yok. Eğer ses çok rahatsız ederse başka hava soğutmalara yönelebilirsiniz.

Geri
Yukarı