3700X'e nasıl OC yapılır?

ZTAlp

Centipat
Selam millet işlemcimi 4.3GHz'e çıkarmak istiyorum arkadaşım 3700X'i yanında gelen fan ve Gigabyte B450 S2H ile yapmıştı. 4.3GHz'e nasıl yaptıgını sordugumda o da başkasına yaptırmış. Ben kendim yapmak istiyorum ve ben de 4.3GHz'e çıkarmak istiyorum. Yanında gelen fan ile yapacagım ve ileride sıvı sogutmaya geçecegim. Anakartım B450 Tomahawk Max. Nasıl yapılacagını bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Ya da ögrenebilecegim bir video var mı? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
4.3 3700x gibi bi işlemci için stok fanla biraz iddalı olabilir stabil çalışmayabilir kitlenmeler kapanmalar olabilir.O da olmasa ciddi ısı sorunların olabilir.
4.3 için yüksek volt vermelisin buda ısıyı dahada arttırır. Ama ille deniyeceksen bios üzerinden core boostu kapatıp cpu ratioyu autoyu kapatıp elle 43 girersin ilk etapta core voltu autoda bırakıp bi pc acılcak mı denersin.
Sonra acılırsa cpuz içine girip bi kac bişey kurcalayıp cpu voltajının kaçlara çıktığına bakarsın.
Misal en yüksek 1.42 gördün diyelim . Sonrasında biostan gidersin voltu elle 1.4 e çekersin. Bilgisayar açıldı mı? açıldıysa bi stres teste sokarsın kitlenme varmı ısılar nasıl bi bakarsın ve o voltajı sistemin stabil çalıştığı en alt seviyelere kademeli olarak indirmeye çalışırsın sistem kitlenene kadar.
Sistemin kitlendiği voltajın bi üzerine alırsın sonra o şekilde kullanırsın.
Mantığını anlaman için uzun uzun anlattım psu ve anakart girişlerin yetersizse zaten autoda bile stabil çalışmayabilir 4.3 te stok fanla .
Ayrıca her işlemci silikonu aynı kalitede olmayabilir buda arkadaşının 3700x işlemcisi 1.3 voltta stabil çalışırken seninki çalışmayabilir anlamındadır yani birebir bi değer girdiğinde aynı sonuçları almanın garantisi yoktur.

Laf olsun diye yapacak isen, yapma. Ama illa ki yapacak isen öncelikle soğutucuyu değiştirmen gerekiyor.

3700X gibi bir işlemciye hız aşırtma yapmanıza neden ihtiyaç duyarsınız?
RTX 2060 ekran kartına fazla gelen bir işlemciye hız aşırtma ihtiyacı olmaz. Oyun için ise kesinlikle yapmayın. Oyun için olmasa bile yapmanızı önermiyorum. İşlemciye veya anakarta zarar verme ihtimali bir kenara dursun, gereksiz yere daha fazla elektrik faturası ve gereksiz işlemci ısınması ile karşılaşmak istemezsiniz. Bırakın "şu hıza artırdım" diyenleri dikkate almayın.

Aynen RTX 2060 ekran kartını çok rahat besleyebilecek bir işlemcin var gereksiz yere overclock yapmana gerek yok genelde overclock düşük işlemcileri yeni sisteme geçene kadar idarelik performans yükseltmek için yapılır.

Geri
Yukarı