OC nasıl yapılır?

Arkadaşlar herhangi bir parçaya overclock yapmak istesem, aşamaları ne olur?

OC işlemini bilmiyorsanız yapmamanız daha mantıklı bence.
Ama basitçe voltaj değiştirmeden ve bilgisayar çökmeden yavaş yavaş MHz değerini arttırabilirsiniz veya bir MHz değeri seçip yavaş yavaş voltaj düşürerek en düşük voltajda en yüksek performansı alabilirsiniz. Zaten voltaj MHz değeri uymazsa bilgisayar stabil olmaz.

Arkadaşlar herhangi bir parçaya overclock yapmak istesem, aşamaları ne olur?

İşlemci OC’lamak isterseniz önce yavaş bir şekilde MHz’nizi arttırın ve her artıştan sonra Prime95 gibi bir teste sokun işlemciyi ve o sırada MSI Afterburner'dan takip edin, çekirdek kullanımlarının hepsi 100 olmalı yoksa ufaktan voltaj arttırmanız gerekir. Sizin amacınız en düşük Volt'ta en yüksek performansı almak bunu unutmayın, çekirdekler 100 SE voltajı arttırmaya hiç gerek yok. Bu şekilde istediğiniz GHz’e ulaşırsınız ama çekirdekler 100 değilse ya da PC crash veriyorsa Prime 95'de o zaman Volt'ı arttırırsınız.

@Gerek arkadaş işlemcisini belirtmedi hocam bu arada programla bunu yapmak sağlıklı değil BIOS ile yapmak daha sağlıklı.

Programla yapmak sağlıklı aslında hocam ben Ryzen Master'dan yaptım ilk önce test etmek amaçlı her seferinde BIOS'a gitmemek için. Sonra her şeyi BIOS'a geçirdim şu an 1.05 Volt'da 4GHz çalıştırıyorum işlemciyi.

Programla yapmak sağlıklı aslında hocam ben Ryzen Master'dan yaptım ilk önce test etmek amaçlı her seferinde BIOS'a gitmemek için. Sonra her şeyi BIOS'a geçirdim şu an 1.05 Volt'da 4GHz çalıştırıyorum işlemciyi.

Hocam bir sorun olursa BIOS pilini çıkararak OC sıfırlamak için BIOS ile yapmak daha sağlıklı diyorum. Yoksa programla da sorun olmaz.

Geri
Yukarı