376 Puanla Anadolu Lisesine Girilebilir mi?

Puanın önemli değil yüzdelik dilimin önemli. Yoksa geçen sene ki 376 puanla bu sene ki 376 puanın arasında çok fark var. Diyelim senin elinde 376 TL var. Ama geçen sene dolar atıyorum 2 TL iken bu sene 6TL gibi düşün. :)

İstanbul' da güzel ve başarılı bir anadolu lisesinde okuyorum. Bu sene son senem ve mezun olacağım. Sana ağabey tavsiyesi vereceğim. Anadolu lisesi pişmanlıktır. Neden mi? Liseden mezun olduğunda eğer üniversiteye yerleşemediysen ya da yerleşmediysen vasıfsız birisi olacaksın. Kimse senin hangi liseden mezun olduğuna bakmıyor. İyi bir lise mevzusu artık kimsenin umrunda değil. Şu anda ben mezun olacağım ama YKS midir ne karın ağrısıysa başvuru vermedim ve iş bulmakta zorlanıyorum. Git meslek oku. Sakın ''moslok losososon ortomo koto gotmo oroloro'' diyen vasıfsız insanlara itibar etme. Meslek lisesinden mezun olduğunda en azından elinde bir iş var. Bizim elimizde hiçbir iş yok.

He senin şahsi fikrin ama anadoluya hala gitmek istersen sayısal bölüm tercih et. Eşit ağırlık veya dil yada sözel seçeceksen hiç okuma daha iyi. Hukuk vb. istiyorsan o iş yaş zaten. Yeni yönetmelik falan geldi. Zaten her taraf avukat ve hakim. Sana tavsiyem ya meslek lisesinde adam gibi bir bölüm oku ya da anadoluda sayısalı seç. Mühendis olursun. Ya da daha iyi meslek bulabilirsin. Sağlıl lisesi ya da denizcilik falan seç daha iyi olabilir. Şahsen elimde olsa mesleğe geçerdim ama zamanında tufaya düştük. Ben düştüm sen düşme.

28 Yaşındayım , okul hayatım 6 yaşımda yani bundan 22 sene önce başladı 5 sene önce de bitti.

Her yıl sistem değişti her yıl puanlar değişti adı değişti. Ozamanki adı LYS den OKS olmuştu.

2 Yıl dersaneye gittim kötü bir öğrenciydim (not olarak,kişilik olarak iyiydim) ve 2 yıllık dersane sonucunda yaşadığım yerdeki anadolu lisesinin(ozaman anadolu lisesi ilçede 1 tane) yüksek olan ingilizcesine bile puanım yetiyordu.

1. Sıraya anadolu lisesi ingilizce
2. Sırayada olurda beni geçerlerse diye daha düşük puanlı olan anadolu lisesi almanca'yı yazdım.
3. Sıraya'da düz liseye gitmek istemediğim için ve yine eğitimde adı anadolu lisesi olarak geçtiği için Anadolu Otelcilik ve Turizm meslek lisesini yazdım.

Ve bilin bakalım ne oldu ? Sistem değişti. Eskiden sadece o ilde oturanlar ve o ilçedekiler o liseleri yazabilirken , tüm ülkede oturanlar tüm ülkedeki liseleri yazabilir oldu. Bu nedenle ben bir önceki sene aynı liseye girmiş son kişiden çok daha yüksek puan almama rağmen büyük şehirlerden bizim liseyi yazanlar olduğu için ne ingilizce ne almanca anadolu lisesine giremedim.

Sonuçta yine ingilizce eğitim veren anadolu otelcilik lisesini kazandım ve eğitim hayatımın en kötü dönemi o lisede geçti. Hem öğretmenler hemde okul koşulları çok kötüydü okumak istemedim orda olmak istemedim ama düz liseye de gitmek istemediğimden ve başta ailem anadolu lisesindesin işte düze gitme bırakma o okulu dediği için en başta yapmam gereken okul değişikliğini yapamadım. Liseyi açıktan bitirmek zorunda kaldım , belki 4 yıllık üniv e gidecektim okul puanım ile 2 yıllık myo bitirdim. Tüm hayatım değişti.

Türkiye eğitim sisteminde devlet adamları ne zaman eğitime el atsa hep daha kötüye gitti bunu kendileri görmüyormu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı