3900X sistem 20-30 saniyeliğine donuyor ve kasıyor

Eness001

Femtopat
Daha fazla  
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 bit
İşlemci: AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor (24 CPUs) 3.80 GHz - 12 çekirdek - 24 Mantıksal işlemci
Görüntü Bağdaştırıcı: AMD Radeon RX 5700 XT
Yonga Türü: AMD Radeon Graphics Processor
Disk sürücüleri: AMD-RAID Array 1 SCSI Disk Device - (SCSI\DiskAMD-RAID________Array_1_9.2_ ) 500GB+500GB = 1 TB SSD
SATA denetleyici: Standart SATA AHCI Denetleyici
BIOS modu: UEFI (RAID MODE)
Temel Kart Ürünü: MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi AMD Anakart
Takılı RAM: DDR4 3200 Mhz 16*2=32,00 GB RAM (CORSAIR)
İşlemci ısınması ortalama 35-45 derece aralığında.

Kullandığım bu bilgisayar 2019 sonlarında toplandı. Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Driverları sürekli güncel tutuyorum, bilgisayar kullanımımda bir sorun yok. Uygulamaları hızlı açıyor, internette gezinme ve birkaç oyunda denedim gayet hızlı ve akıcı. Daha doğrusu işim dışında kullanımda bilgisayar çok çok iyi. Fan sesi normal rahatsız etmiyor.
Ancak işim gereği 3 boyutlu programlarda (Örneğin; Tekla xsteel, AutoCAD, Solidworks, Catia Inventor) kullandığım zamanlarda, sanki oyunda 600 ping olur ve lag oluşur.
Programlarda sürekli bu şekilde kullanıyorum 1 yıldır bir çözüm bulamadım. Üretici firmayla görüştüm. Windows 10'la alakalı olabilir, fanlar yeteri kadar soğutmuyordur, kasa dar olduğu için hava akımı tam oluşmuyordur denildi. Yan kısmı cam olduğu için söktüm ancak bir faydasını göremedim. Sorduğum bazı kişiler darboğaz olurdur dedi ancak bu performanslarda olacağını düşünmedim. 20-30 saniyede bir takılıyor donuyor.
Bu konularda genel olarak bilgisi olan varsa, yardımcı olabilirse çok sevinirim, Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığım programlarda bir sorun yok. Bazen laptopta kullanıyorum donma veya kasma sorunu yok. Ama kasada çalışmaya başlayınca bu şekilde sorunlarla karşılaşıyorum.
Kasa tecnopc tarafından toplandı.
SCSI\DiskAMD-RAID________Array_1_9.2_.
Donanım kimliği bu şekilde.

tecno.PNG

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı