3D çizim programı diye bir şey yok

ForeverLifre

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi akşamlar,

Forumlarda çok sık karşılaştığım bir hata konusunda bilgilendirmek amaçlı bu konuyu açmak istedim. Arkadaşlar eğer bir çizim işlemi yapılıyorsa bu işlem 2D yani 2 boyutlu bir işlemdir, eğer 3D yani 3 boyutlu bir tasarım yapılıyorsa bu işleme modelleme veya tasarım denilebilir ama çizim denilemez. 3D Çizim programı arıyorum dediğinizde,
  • Animasyon programı arıyor olabilirsiniz.
  • Modelleme Programı arıyor olabilirsiniz.
  • CAD Programları arıyor olabilirsiniz.
Yani kısacası 3 boyutlu tasarım konusunda ki tüm programları kastetmiş olursunuz, buna en iyi örnek olarak mesela, ben diyorum ki sporla ilgileniyorum, bana bir işime yarayacak bir spor aleti önerin. Tamam da, hangi sporla ilgileniyorum? Yaptığım spor için hangi malzeme lazım? gibi gibi. Yani 3 boyutlu işlem için bir program arıyorsanız eğer, modelleme programımı, animasyon mu, tasarım mı, bunu da belirtmelisiniz.

Son düzenleme:
Substance 3D Painter ya da 3D Coat gibi 3D çizim / boyama programlarını kullanmadığınız bariz belli. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin, araştırın lütfen.

Substance 3D Painter ya da 3D Coat gibi 3D çizim / boyama programlarını kullanmadığınız bariz belli. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin, araştırın lütfen.
3D Modelleme yapılır, çizilmez.

Substance Painter zaten başlı başına doku üretimi, PBR, stilize veya hand-painting için kullanılıyor. Modeli çizmek isterseniz bir çok fırça aracıyla herhangi bir katmanda modelin yüzeyine bir çizik atabilirsiniz. Bizim kastımız modelleme süreci olduğu için "çizmek" yanlış bir kullanım.

3D Coat üzerinde sculpting yaparken kullanabildiğimiz 2D-Paint isimli araç ile Ortografi modunda "çizim yöntemiyle" model yapabiliriz. Bu durumda da "çizerek modelledim" şeklinde belirtilmesi gerekir.
Aynı şekilde dokuları oluşturduğumuz kısıma zaten "Texture Painter" diyoruz.

3D Çizim :
images (3).jpeg

3D Modelleme:
Screenshot_2023-12-30-08-11-55-430_com.android.chrome-edit.jpg

Son düzenleme:
Her ikinizin de bu işin temelinden gelmediğiniz çok açık. Lütfen biraz daha araştırmanızı ve geleneksel yöntemleri öğrendikten sonra yorum yapmanızı rica ediyorum. İşte o zaman bu açılan konunun ve yapılan yorumun ne kadar yersiz olduğunu anlayacaksınız.

Her ikinizin de bu işin temelinden gelmediğiniz çok açık. Lütfen biraz daha araştırmanızı ve geleneksel yöntemleri öğrendikten sonra yorum yapmanızı rica ediyorum. İşte o zaman bu açılan konunun ve yapılan yorumun ne kadar yersiz olduğunu anlayacaksınız.
Rica ediyorum bizimle temelleri öğrendiğiniz eşsiz ve kutsal kaynakları paylaşabilir misiniz?
Temellerden kastınız nedir?

Rica ediyorum bizimle temelleri öğrendiğiniz eşsiz ve kutsal kaynakları paylaşabilir misiniz?
Temellerden kastınız nedir?
Bir 2D çizim programının kodlarını incelediğinizde world position’a göre olan iki noktayı birleşmesini sağlayan kodun yazılı olduğunu görürsünüz. Bir 3D çizim modelleme programının kodlarına baktığınızda da 3 noktanın birleşmesini sağlayan kod satırları vardır temel mantık çok yakın. Aşırı detaya girmeden bu şekilde özetleyebilirim. Yani sonuç olarak “modelleme” kelimesi işin gördüğümüz kısmına denirken aslında temelinde noktaları birleştiren kod satırlarının yapmış olduğu işleme ise “çizim” deniyor. Terimlere çok takılmayın dememin sebebi bu. Hangi açıdan baktığınıza göre değişir. Siz görsel kısma odaklanıyorsunuz ancak portakalın içi de var.

Ek olarak modelleme ve animasyon alanlarındaki markaların canlı yayınlarını, her yıl yapılan konferans sunumlarını veya bu alandaki ödül töreni konuşmalarını izleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bir 2D çizim programının kodlarını incelediğinizde world position’a göre olan iki noktayı birleşmesini sağlayan kodun yazılı olduğunu görürsünüz. Bir 3D çizim modelleme programının kodlarına baktığınızda da 3 noktanın birleşmesini sağlayan kod satırları vardır temel mantık çok yakın. Aşırı detaya girmeden bu şekilde özetleyebilirim. Yani sonuç olarak “modelleme” kelimesi işin gördüğümüz kısmına denirken aslında temelinde noktaları birleştiren kod satırlarının yapmış olduğu işleme ise “çizim” deniyor.
İşin koldarını bilmiyorum -koldarın da bu konuyla hiç bir alakası yok- ancak kesinlikle 3D Modellemeye "çizim" denmediğine eminim.
Terimlere çok takılmayın dememin sebebi bu. Hangi açıdan baktığınıza göre değişir.
Terim: Bir bilim, sanat, meslek dalıyla veya bir konu ile ilgili özel ve belirli bir kavramı karşılayan kelime. "Portakal içelim!" dediğim zaman ne kastetmiş olurum? Yemek mi yoksa suyunu içmek mi?
Siz görsel kısma odaklanıyorsunuz ancak portakalın içi de var.
Ek olarak modelleme ve animasyon alanlarındaki markaların canlı yayınlarını, her yıl yapılan konferans sunumlarını veya bu alandaki ödül töreni konuşmalarını izleyebilirsiniz.
Hangisini izlersem izleyeyim bana "3D Modeling" diyecekler, "3D Drawing" değil.

Kaynaklar
TDK
çizmek, -er
1. -i Çizgi çekmek.
2. -i Bir şeyin resmini yapmak:
"Ben sizi yazar olarak değil, insan olarak çizmek istiyorum." - Halide Edip Adıvar
3.
nesnesiz Çizgiler hâlinde belirtmek, desenini yapmak:
"Bir gün yine onlara görünmeden krokiler çiziyordum." - Bedri Rahmi Eyüboğlu
4.
-i Çizgi biçiminde yaralamak:
İğne elimi çizdi.
5. -i Yüzeyi çizgi biçiminde bozmak:
"Termal kamerayı bile çizmişler komutanım." - Hakan Evrensel
6.
nesnesiz Geçersiz kılmak için üzerine çizgi çekmek:
Şu iki kelime gereksizdir, çiziniz.
7. -i, mecaz Kişiyle ilgiyi kesmek, bağı koparmak.

Özletle biz zaten "çizmek" teriminin kullanılmasından rahatsız olduğumuzu belirtiyoruz. Siz bize "terimlere takılmayın" diyorsunuz 😅
Her şeyden önce bu konu için bir terim var, terimi kullanmak yerine ısrarla yanlış bir terim kullanmaya son verilmesini istiyoruz hepsi bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı