3D Mark sırasında sistem donuyor

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba öncelikle sistemimi yazayım;
R5 5600X.
MSI B550 Gaming Plus.
ASUS ROG STRIX 1660 Ti.
TT Toughpower GF1 750W 80+ PSU.
Şimdi sorunum şu 3D Mark Timespy testi sırasında farklı farklı hatalarlar karşılaşıyorum.
Hatalardan biri test esnasında görüntü running benchmark kısmında donuyor. Fare imlecini 3-5 saniye kadar daha hareket ettirebiliyorum fakat sonrasında sistem komple donuyor he sadece kasadan restart atabiliyorum.
Diğer bir sorun ise 3D Mark Timespy testi esnasında ekran siyah oluyor fakat fare imleci ekranda görünüyor. Bu imleci istediğim gibi hareket ettirebiliyorum ama onun dışında hiçbir Windows işlevi çalışmıyor. Display kablosunu çıkarıp takınca da "No Signal" hatası veriyor ve yine kasanın üzerindeki tuşlardan restartlamaktan başka bir şey yapamıyorum.
Sorunlar belirli aralıklarla olmuyor bazen 10 kere art arda sorunsuz çalışıyor bazen ilk seferde bahsettiğim hatalarla karşılaşabiliyorum.
DDU ile ekran kartı driverini silip baştan kurdum hatta belki yazılımsaldır diye temiz kurulumda yaptım fakat çözüm olmadı.
Windows herhangi bir hata dosyası oluşturmuyor veya olay görüntüleyicisinde bir hata oluşmuyor.
Sistemim önceden böyle bir sorun yaratmıyordu servisten yeni aldım ve yeni parça olarak eski ekran kartım olan 1660 Ti'ı ve güç kaynağını monte ettim.
Bu sorun neden ve hangi parçadan kaynaklanabilir?

Ekran kartına 30 dakika FurMark testi yaptım sıkıntı olmadı.
PSU ya 20 dakika OCCT power testi yaptım sorunsuz çıktı.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle Denetim Masası'ndan otomatik sürücü güncelleme ayarını kapatın.
Update ile hiçbir donanımın sürücüsünü almasın sistem.
Sonra DDU ile sürücü temizleme yapın ve aşağıdaki sürücüyü kurun.
Sonrasında ekran kartının özelliklerinden sürücü sürümünü kontrol edin 516,59 sürümün kurulu olduğunu doğrulayın.

İkinci olarak depolama birimi olarak ne kullanıyorsunuz?
HardDiskSentinel ile disk sağlıklarınızı kontrol edin.

Hocam DDU ile ile ekran kartı driverini silip yükledim. Hatta temiz kurulum yapıp DDU ile driveri silip yükledim. Konunun açıldığı tarihteki en güncel sürümü ve birkaç sürüm öncesindeki driverlarla test ettim sorun devam ediyordu. Bu sorunun yazılım kaynaklı olmadığını doğruladım yani.
2 tane M.2 SSD kullanıyordum. Format atmadan önce farklı diskte oluyordu sorun format attıktan sonra farklı bir diske kurdum uygulamayı sorun devam ediyordu. Diskleri önceden kullanıyordum zaten böyle bir sorun yoktu.
BIOS'u fabrika ayarlarına çevirdim yine sorun devam etti. RAM ler XMP kapalı açık denedim sorun devam etti.
Sorunun başlangıcıda şöyle oldu sistem ekran kartı arızası şüphesinden servise gitmişti. Ram ve ekran kartı servise gönderildi. RAM ler döndü fakat ekran kartı dönmedi. Bende sistemi yeni bir PSU ve ekran kartı eşliğinden yeniden kurdum. Bu sorun oluşmaya başladı. Yani sisteme yeni olarak ekran kartı ve PSU takıldıktan sonra bu sorun olmaya başladı. Öncesinden bu sorun yoktu.
Benim şüphelim o yüzden PSU ve ekran kartı. Sizce sorun ne olabilir?
Konunun en başında daha detaylı anlattım.

Hocam DDU ile ile ekran kartı driverini silip yükledim. Hatta temiz kurulum yapıp DDU ile driveri silip yükledim. Konunun açıldığı tarihteki en güncel sürümü ve birkaç sürüm öncesindeki driverlarla test ettim sorun devam ediyordu. Bu sorunun yazılım kaynaklı olmadığını doğruladım yani.
2 tane M.2 SSD kullanıyordum. Format atmadan önce farklı diskte oluyordu sorun format attıktan sonra farklı bir diske kurdum uygulamayı sorun devam ediyordu. Diskleri önceden kullanıyordum zaten böyle bir sorun yoktu.
BIOS'u fabrika ayarlarına çevirdim yine sorun devam etti. RAM'ler XMP kapalı açık denedim sorun devam etti.
Sorunun başlangıcıda şöyle oldu sistem ekran kartı arızası şüphesinden servise gitmişti. RAM ve ekran kartı servise gönderildi. RAM'ler döndü fakat ekran kartı dönmedi. Bende sistemi yeni bir PSU ve ekran kartı eşliğinden yeniden kurdum. Bu sorun oluşmaya başladı. Yani sisteme yeni olarak ekran kartı ve PSU takıldıktan sonra bu sorun olmaya başladı. Öncesinden bu sorun yoktu.
Benim şüphelim o yüzden PSU ve ekran kartı. Sizce sorun ne olabilir?

Bence bu sorun yazılımsal hocam.
ASUS ekran kartlarında NVIDIA'ya da AMD'nin sürücüleri ile buna benzer sorunlar yaşadım ve yaşayanı gördüm.
Kendi sitesindeki uygun sürücü ile bu sorunlar ortadan kalktı.
Siz önceki denemelerde sürücüyü nereden indirdiniz?

İllaki donanımsal diyorsan PSU'dan olabilir.
PSU çok güç çeken uygulama olduğunda kapanıyor ya da güç vermiyor olabilir.

Bence bu sorun yazılımsal hocam.
ASUS ekran kartlarında NVIDIA'ya da AMD'nin sürücüleri ile buna benzer sorunlar yaşadım ve yaşayanı gördüm.
Kendi sitesindeki uygun sürücü ile bu sorunlar ortadan kalktı.
Siz önceki denemelerde sürücüyü nereden indirdiniz?

İllaki donanımsal diyorsan PSU'dan olabilir.
PSU çok güç çeken uygulama olduğunda kapanıyor ya da güç vermiyor olabilir.
Nvdia'nın sitesinden indirmiştim.
Sürücüden kaynaklı böyle bir sorun nasıl olabilir ki? Nvdia nın yayınladığı sürücüler Asus'un karta yaptığı değişikliklere ayak uyduramıyor mu?

PC dönünce denerim artık. Fikriniz için teşekkürler.

@zeki1981 hocam bu arada bu sorunun açıldığı örnek bir konu var mı?

Birçok konu var son sürüm sürücü ile sorun çıkaran ekran kartları konularına bakın.
O konularda ya kendi sitesinden uygun sürücü ya da önceki sürüm sürücü önerilmiştir.

Birçok konu var son sürüm sürücü ile sorun çıkaran ekran kartları konularına bakın.
O konularda ya kendi sitesinden uygun sürücü ya da önceki sürüm sürücü önerilmiştir.
Son sürüm ile çıkaran var fakat benim önceki sürümlede sorun devam etmekteydi. Asus un sitesindeki driver direkt olarak aynısı gibi. Neyse artık sistem dönünce denerim.

Geri
Yukarı