3D tasarım ve Unity'i beraber öğrenme

persne

Picopat
Arkadaşlar merhaba, ben 1.sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Yıllardan beridir çizim yapıyorum ama 3D tasarım öğrenmeye yeni başladım ve Google akademiye kabul alarak da Unity öğrenmeye başladım. Bu ikisini beraber yürüterek saçmalık mı yapmış olurum? Sektör hakkında çok bir bilgim yok daha ama olabildiğince yeni şeyler deneyip hoşlandığım şeyleri ilerideki ana dalım olarak belirlemeyi planlıyorum. Okulda da C++, 1.sınıf olduğumuz için temel düzeyde, öğreniyoruz. 1.sınıf en rahat sınıf olduğu için en azından bir şeyler denemek geliştirmek istiyorum ama her şeye de atlayıp kafamı karıştırıp işleri daha da berbatlaştırmak istemiyorum. Bana verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır?

Yani her konuda ufakta olsa bir bilgiye sahip olmaktan zarar gelmez. Ama hepsinde aynı anda gelişmeye çalışırsan ya işler çok uzar ya da sarpa sarar. Yine de öğrenmek amaçlı test etmeni öneririm. En azından hangi işi yapmaktan hoşlandığını ve iki işin de zorluklarını öğrenmiş olursun.

3d çizim pek zor ve karmaşık bir olay değil aslında 2d gibi. Biraz programa hakim olmak gerekiyor o kadar. Tabi obje modelleme, texture ve ışıklandırma için bu yorumum. Animasyon ve karakter modellemeye bulaşmazsanız eğer rahat öğreneceğinizi düşünüyorum. Yani ihtiyacınızı görecek şekilde öğrenip diğer konuları görmezden gelin. Atıyorum oyun için asset yapıp Unity veya Unreal içerisine taşımayı düşünüyorsanız oyunlar için asset nasıl yapılır konusuna odaklanıp diğer gereksiz şeyleri boşverin.

Son düzenleme:
Yani her konuda ufakta olsa bir bilgiye sahip olmaktan zarar gelmez. Ama hepsinde aynı anda gelişmeye çalışırsan ya işler çok uzar ya da sarpa sarar. Yine de öğrenmek amaçlı test etmeni öneririm. En azından hangi işi yapmaktan hoşlandığını ve iki işin de zorluklarını öğrenmiş olursun.
Akademi 8 ay sürüyor ve mezun olabilmek için 6 kişilik bir grupla oyun geliştirmek zorundayız tabii oyunun akıbetini bilmiyorum nasıl bir şey çıkar . Sona kadar gelebilirsem az çok bilgi sahibi olabileceğimi düşünüyorum ama c++ üzerinde de çalışmak istiyorum okul hayatım kolaylaşır ve en azından artı bir dil öğrenmiş olurum diye . Bu kadar konu varken neyi nasıl ve ne kadar yapmam gerektiği hakkında kafam o kadar karışık ki.

3d çizim pek zor ve karmaşık bir olay değil aslında 2d gibi. Biraz programa hakim olmak gerekiyor o kadar. Tabi obje modelleme, texture ve ışıklandırma için bu yorumum. Animasyon ve karakter modellemeye bulaşmazsanız eğer rahat öğreneceğinizi düşünüyorum. Yani ihtiyacınızı görecek şekilde öğrenip diğer konuları görmezden gelin. Atıyorum oyun için asset yapıp Unity veya Unreal içerisine export yapmayı düşünüyorsanız oyunlar için asset nasıl yapılır konusuna odaklanıp diğer gereksiz şeyleri boşverin.
Büyük ihtimal öyle yapmayı planlıyorum ben de ama ola ki çok hoşuma giderse öğrenirim yavaş yavaş.

Geri
Yukarı