3ds Max & Sketchup Vray render için işlemci önerisi

Bütçe
30K

dostooyevski

Hectopat
Merhaba.
Bir süredir 3D render için laptop bakıyorum. Bu laptoplarda işlemci özelliklerini inceleyip hangisinin vray render için daha iyi olacağını anlamaya çalışıyorum. Ancak birçok benchmark testi var günümüzde. Hangi test neyi ölçüyor bilemiyorum kimi zaman. Mesela Cinebench R23 trestlerindeki multicore sonucu mu yoksa singlecore sonucu mu dikkate alınmalı? Singlecore çekirdek sonuçları çok yüksek farklar ifade etmese de çoklu çekirdekte farklar büyüyor.

Almayı düşündüğüm bilgisayarlardan birisi mesela; ASUS Zephyrus M16

Multicore scoru epey fark ediyor bu üründe mesela.

Özetle aslında şunu merak ediyorum. Mantıken multicore skorunun önemli olması gerekiyor. Bu sebeple laptopta işlemcilerin önce çoklu çekirdek performansına bakıp eleme yapabilirim diye düşünürüm. Bu konuda tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

not: Neden masaüstü değil diyecekler için mobil olabilme adına 2. bilgisayar olarak aldığım bir ürün bu. Halihazırda masaüstü sistemim var. İşlemcisi 3700X.

Evet sizin için multicore skoru önemli. Multicoreda genel olarak ryzenlar daha güçlü oluyor fiyatlarına kıyasla. Eğer aklınızda bazı ürünler varsa kıyası multicore a göre yapabilirsiniz.

Merhaba.
Bir süredir 3D render için laptop bakıyorum. Bu laptoplarda işlemci özelliklerini inceleyip hangisinin vray render için daha iyi olacağını anlamaya çalışıyorum. Ancak birçok benchmark testi var günümüzde. Hangi test neyi ölçüyor bilemiyorum kimi zaman. Mesela Cinebench R23 trestlerindeki multicore sonucu mu yoksa singlecore sonucu mu dikkate alınmalı? Singlecore çekirdek sonuçları çok yüksek farklar ifade etmese de çoklu çekirdekte farklar büyüyor.

Almayı düşündüğüm bilgisayarlardan birisi mesela; ASUS Zephyrus M16

Multicore scoru epey fark ediyor bu üründe mesela.

Özetle aslında şunu merak ediyorum. Mantıken multicore skorunun önemli olması gerekiyor. Bu sebeple laptopta işlemcilerin önce çoklu çekirdek performansına bakıp eleme yapabilirim diye düşünürüm. Bu konuda tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

not: Neden masaüstü değil diyecekler için mobil olabilme adına 2. bilgisayar olarak aldığım bir ürün bu. Halihazırda masaüstü sistemim var. İşlemcisi 3700X.
Bu fiyata çok kötü bir seçim.

Evet sizin için multicore skoru önemli. Multicoreda genel olarak ryzenlar daha güçlü oluyor fiyatlarına kıyasla. Eğer aklınızda bazı ürünler varsa kıyası multicore a göre yapabilirsiniz.
Teşekkür ederim.
Benzer fiyata 5900hx işlemcili lenova bilgisayar var mesela..

Ancak 5900hx 13binlerde bir multicore puanı veriyorken 12700h 16binlerde
Burdaki işlemcinin multicore puanı 9bin. Asus ürününki 16bin.
Ayrıca benim amacım iyi bir ekran kartından ziyade iyi bir işlemci. Ve sizin önerdiğiniz üründeki işlemci çok daha düşük kalıyor. Yanlış mı değerlendiriyorum meseleyi ?

Teşekkür ederim.
Benzer fiyata 5900hx işlemcili lenova bilgisayar var mesela..

Ancak 5900hx 13binlerde bir multicore puanı veriyorken 12700h 16binlerde
Orada yazan puana göre değerlendirmeyin sadece, işlemci performansını laptopun soğutması çok etkiliyor. 12900H'lı Zephyrus m16 17,669 puan almış. 12700H'lı modelin testini bulamadım. Eğer 11. nesil de uygunsa daha iyi ekran kartlı modellere yönelin derim, ileride GPU render alırsanız 3050 Ti zayıf kalır.

Geri
Yukarı