3GB RAM için dağıtım önerisi

Hafiflik için:
antiX, Sparky minimal gui, LXLE, bunsenlabs, archbang, crunchbang++, Lubuntu, Trisquel mini iyidir. (Favorim antiX ve LXLE) burada bir not düşmek istiyorum tabi ki çok daha hafif dağıtımlar/masaüstleri var ancak bunları kullanması oldukça zor. Ve o dağıtımların çoğunda program desteği, sürücü desteği, çökme sıkıntısı yaşarsınız. Dolayısıyla yukarıda saydıklarım kullanım/program desteği/hafiflik birleşimi ile birlikte güncel kullanıma odaklanan dağıtımlardır. Örneğin yukarıda saydığım antiX dağıtımı debian tabanlıdır ve debian'ın yaptığı her işi yapabilir. Sorun yaşarsanız debian dokümanlarına bakıp sorununuzu kendi başınıza çözmeniz de mümkün üstelik güncel 64 bit versiyonu boşta yalnızca 150 mb ram harcıyor. Sizce böyle bir dağıtım dururken tinycore gibi internete girmek için bile kırk takla attığımız bir dağıtımı kullanmak/önermek ne kadar mantıklı? Ya da düz Arch kurulumu... İsteyen ve bilgisi olan kullanıcılar tabi ki tercih edebilir ama insanlar bir yerden sonra kolaylık ve stabillik ister, saf Arch kurulumu ve kullanımı da bunun tersi sayılır. Bu yüzden listede bulunmamaktadır.

Orta karar için:
Linux Mint, Xubuntu, Mx linux, Q4OS kde, Manjaro xfce ve kde, Endeavour os lxde/lxqt/mate/xfce, Ubuntu mate, Zorin Lite, Linux Lite, Peppermint, Sparky mate/xfce (favorim Sparky, Mint ve Endeavour) not düşelim: Burada saydığım dağıtımları hafif dağıtım diye önerenler büyük ihtimal en başta saydıklarımı hiç denememişler ya da deneme gereği duymamışlar. Sen dostum evet sen, 2-3 gb ramli old dostum, en üstteki dağıtımlardan biriyle akıcı hayatına devam et. Orta karar dağıtımlarda kasma donma yaşama boşuna. Ve rica ediyorum bu orta karar diye yazdığım dağıtımları hafif dağıtım olarak önermeyiniz.

Daha üst segmenti yazmaya gerek yok. Öntanımlı gnome masaüstü ve gnome hizmetleri ile gelen her dağıtım bu listede en ağır dağıtımlar olarak sıralanabilir. İstediğiniz ağır dağıtımı seçebilirsiniz. Tabi istiyorsanız. Şahsen ben o kadar ağırlığı gereksiz buluyorum. İsterse nasa bilgisayarım olsun kullansam kullansam en ağır tercihim Linux Mint cinnamon ya da Endeavour mate/xfce olurdu herhalde.

Farkındayım konu eski ama herhangi bir nedenden dolayı bu konuya bu cevaba gelen arkadaş, evet senin için yazmak istedim bu yorumu. İyi kullanımlar.

@Syntax Error hocam 3GB RAM ile Fedora iyi çalıştı mı? Herhangi bir kasma, donma vs oldu mu?

Bayağı oldu kullanmayalı. Şu an GNOME 3GB RAM için biraz ağır. Ve Fedora direk GNOME ile geliyor. Eğer Fedora kuracaksan DE olarak Xfce kurmanı öneririm az kasma ve donma yaşamak için. Ama Fedora GNOME ile güzel.

Geri
Yukarı