3GB VRAM'in yeterli olduğu zamanlar geride mi kalıyor acaba?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar herkese merhaba ben çok yakın zamanda toplayacağım sisteme 3GB VRAM'a sahip NVIDIA'nın GTX 780 Ti ürününü seçtim (EVGA 780 Ti Dual Classified). Ürünün dünya çapında 6GB versiyonları var diye duydum fakat Türkiye'de henüz yoklar sanırım. Ama GTX 780'in 6GB modelleri Türkiye'de bulunabiliyor. Ubisoft'un yeni oyunu Watch_Dogs'un sıkı bir hayranıyım ve sistemi topladığımda çoğunlukla Watch_Dogs oynuyor olacağım. Bu oyunun 3GB'ın üzerinde VRAM kullanabildiği söyleniyor. 3GB'lık bu dediğim kartı aldığımda VRAM'den kaynaklı takılma sorunları yaşayabileceğimden korkuyorum. Sizce 3GB VRAM şu anki oyunlar için yeterli mi; şayet yeterli ise daha kaç yıl yeterliliğini koruyabilir?

Hiçbir sorun olmaz. Ultra ve tüm efektler açık olmasını istemezsen hiçbir sorun takılma olmaz. 3gb ile daha çok oyunlar oynarsın merak etme :) Oyun teknolojisi geliştikçe onu kaldıracak ram miktarı değil ekran kartı veri yolları dar olduğundna ramlere yükleniyorlar ancak ilerleyen donanımsal yeniliklerde ramlerdeki yük kalkıp yeni gpu birimleri ile bunlar rahatlayacaktır.
Kısaca kafanız rahat olsun, iyi oyunlar.

Hiçbir sorun olmaz. Ultra ve tüm efektler açık olmasını istemezsen hiçbir sorun takılma olmaz. 3gb ile daha çok oyunlar oynarsın merak etme :) Oyun teknolojisi geliştikçe onu kaldıracak ram miktarı değil ekran kartı veri yolları dar olduğundna ramlere yükleniyorlar ancak ilerleyen donanımsal yeniliklerde ramlerdeki yük kalkıp yeni gpu birimleri ile bunlar rahatlayacaktır.
Kısaca kafanız rahat olsun, iyi oyunlar.
Hocam açıkçası ben 2500tl'ye yakın para verdiğim bir ekran kartında ayarları dibine kadar verip oynamak isterim 780 ti'de de ultra oynayamayacksak şu ram cidden 6GB'a yükseltilmeli. GTX 780'in 6GB modellerini bu cevabınızdan sonra ciddi ciddi düşünmeye başladım doğrusu.

Hocam açıkçası ben 2500tl'ye yakın para verdiğim bir ekran kartında ayarları dibine kadar verip oynamak isterim 780 ti'de de ultra oynayamayacksak şu ram cidden 6GB'a yükseltilmeli. GTX 780'in 6GB modellerini bu cevabınızdan sonra ciddi ciddi düşünmeye başladım doğrusu.
Sen yazımı yanlış anladın :) Diyorum ki 3 gb ile daha çok oyun oynarsın sıkıntı olmaz. Ultra da oynarsın merak etme.

Açıkçası hiçbir zaman ekran kartı belleğine takılmamak gerek bence. Şuana kadar oyunlarda ekran kartının belleğinin iş gördüğünü gördüm diyemem. Ama tabi ayarlar yükseldikçe bellek kullanımı artıyor o ayrı bir durum, fakat dediğim gibi ekran kartını işlevsel kılan bellek değil genel olarak. Bu yüzden fazla takılmamak gerek. Watch Dogs'un zaten ilerleyen zamanlarda güncellemelerle birlikte ekran kartı ve işlemci üzerindeki yoğunluğu azaltılır, oyunu orjinal alırsın büyük ihtimal. O kadar parayı bilgisayara verdikten sonra zaten 150-200 tl Watch Dogs'a versen de bir şey olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVIDIA'nın kampanyası var GTX 660 ve üstü kartları satın aldığında oyunu ücretsiz veriyorlar o kampanyadan yararlanarak oyuna sahip olacağım. Öyle ya da böyle oyun elime geçer zaten kafaya taktım çok oynamak istiyorum :)
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı