3'lü prize en fazla ne kadar güç bağlanabilir?

SonOyun

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

Halı hazırda odamda duvar prizine bağlı akım koruma prizine taktiğim 6'lı viko marka prizim ile PC sistemimi kullanıyordum.

Ama kablo görüntüsünden kurtulmak için masa altıma kabloları gizliyorum. Bunu yapınca haliyle 6'lı priz yetişmiyor. Bende duvara 3'lu viko marka prizi bağlayıp 6'lı prizi ona bağlasam bu sağlıklı olur mu? Yani monitör, kasa, ses sistemi, kasa içi RGB'ler, Philips Hue play işik sistemi, modem hepsi 3'lu prizin bir bölmesine takılacak.

6'li prizde tek tek dağıttığım prizler tek prize kanalize olacak. Daha önce bilerek 6'li prize bölmüştüm sağlıklı olsun diye ama şimdi uzatmak için mecburum. Cevap için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Prizin ve kablonun üstünde değerler yazar onu aşmamakta fayda var.
Hatta kendin kablo vs aldıysan fişin erkek ucuna da bakmalısın onunda değeri sınırı var.
Tek bir hatta çok yüklenmek sağlıklı olmaz. Eğer çok yüksek akım çeken bir cihaz yoksa yapılır. Eğer kablo sistemin iyi olsa bile duvardaki hat iyi değilse onda bile sıkıntı yapabilir.

Prizin ve kablonun üstünde değerler yazar onu aşmamakta fayda var.
Hatta kendin kablo vs aldıysan fişin erkek ucuna da bakmalısın onunda değeri sınırı var.
Tek bir hatta çok yüklenmek sağlıklı olmaz. Eğer çok yüksek akım çeken bir cihaz yoksa yapılır. Eğer kablo sistemin iyi olsa bile duvardaki hat iyi değilse onda bile sıkıntı yapabilir.

Öncelikle cevap için sağ olun hocam. Şimdi PSU 750W. Monitör de 32inç LG UltraGear IPS. Logitech 5+1 ses sistemi. Philips Hue play 2'li var. Onun haricinde sadece modem bağlanacak. Çok yük yok aslında. Burayı toplasan belki en fazla 1500W filan eder sanırım. Tabii elektrikten anlayanlar yorumlarsa sevinirim. Sadece bunları 6'li prizde tek tek takmiştim. Şimdi o 6'li prizi fotoyu attığım 3'lu prizin tek bölmesine takacağım. İki prizinde kablo uzunluğu 5+5 10mt olacak.

Yani 10mt kablo ile güç çekecek. Kablo uzadikça da ısınma sorunu olur mu? İki prizde viko. Kabloları kalın ve malzeme kalitesi gayet iyi.

Dosya Ekleri

• 20240407_131833.jpg
    20240407_131833.jpg
    91,1 KB · Görüntüleme: 15
  • 20240407_132232.jpg
    20240407_132232.jpg
    147,9 KB · Görüntüleme: 10
Öncelikle cevap için sağ olun hocam. Şimdi PSU 750W. Monitör de 32inç LG UltraGear IPS. Logitech 5+1 ses sistemi. Philips Hue play 2'li var. Onun haricinde sadece modem bağlanacak. Çok yük yok aslında. Burayı toplasan belki en fazla 1500W filan eder sanırım. Tabii elektrikten anlayanlar yorumlarsa sevinirim. Sadece bunları 6'li prizde tek tek takmiştim. Şimdi o 6'li prizi fotoyu attığım 3'lu prizin tek bölmesine takacağım. İki prizinde kablo uzunluğu 5+5 10mt olacak.

Yani 10mt kablo ile güç çekecek. Kablo uzadikça da ısınma sorunu olur mu? İki prizde viko. Kabloları kalın ve malzeme kalitesi gayet iyi.

Grup priz çıkışına ufak da olsa bir UPS bağlamanız ve UPS çıkışından sadece kasa ve monitörü beslemeniz önemle tavsiye olunur. Ayrıca UPS çıkışları akım koruma devrelidir.

Online/Online bir UPS 3 dakikalık bile olsa hayat kurtarır.

Grup priz çıkışına ufak da olsa bir UPS bağlamanız ve UPS çıkışından sadece kasa ve monitörü beslemeniz önemle tavsiye olunur. Ayrıca UPS çıkışları akım koruma devrelidir.

Online/Online bir UPS 3 dakikalık bile olsa hayat kurtarır.

Tam olarak ne bakımdan hocam? Grup prizi çıkışında shneider APC akım koruması aktif takılı. Bütün sistemi bu akım koruma prizine bağlayıp öyle duvar prizine takıyorum.

Hayır yok olmaz.

İsinma için ve tekli prize bağlı olmada sorun olmaz olarak da bu cevabı alıyorum hocam teşekkürler 👍🏻

UPS'ler maliyet açısından oldukça pahalıdır. Size şimdi 3KW'lık bir UPS alın diyemem. Keşke herkesin evinde 10kW ve %95 verimli UPS'ler olabilse.

Evlerimize gelen voltajın garantisi normal bir ülke de dağıtım firmasının şartnamelerinde yazılı.

Ama maalesef ülke genelinde elektrik ve elektronik cihazlarımız sürekli trafo santral çıkış dengesizliğinden dolayı bozuluyor. Her cihazın güç devresi kaliteli olmuyor veya tüketim amaçlı kolay bozulacak şekilde imal ediliyor.
Ev prizlerinden sonra akım korumalı adından satılan grup prizlerin birçoğu içinde hiçbir şey olmadığı halde fahiş fiyatla satılıyor. Fakat en dandik UPS cihazı ister istemez daha güvenli imal edilir ve bilgisayarınıza giden voltaj ve akımı güvenli korumanızı sağlayacağı için.

Tam olarak ne bakımdan hocam? Grup prizi çıkışında shneider APC akım koruması aktif takılı. Bütün sistemi bu akım koruma prizine bağlayıp öyle duvar prizine takıyorum.

İsinma için ve tekli prize bağlı olmada sorun olmaz olarak da bu cevabı alıyorum hocam teşekkürler 👍🏻

Eğer baktınız sorun oluyor ki sanmıyorum bu dediğim daha çok fırın vb ürünlerde olur. Kauçuk fiş ve kalın kablo 2.5mm alın sorun olmaz.

Geri
Yukarı