4.1 GHz ayarlanan işlemci Görev Yöneticisi'nde 4.7 GHz gözüküyor

Wynex

Kilopat
Daha fazla  
BIOS'tan 4.1GHz ve 1.3V voltaj ayarladım. Bugün sistemi açtığımda 4.1GHz olan işlemcim, görev yöneticisinde 4.7GHz gözüküyordu, Core Temp programında ise 4.1-4.2GHz olarak gözüküyor. BIOS'a girdim acaba Core Performance Boost mu açtım diyerekten, açık değilmiş. Çıktım BIOS'tan, bilgisayar açıldığında tekrardan kontrol ettim, sorun düzelmiş. Acaba BIOS'ta bunu sağlayan bir mod mu var, ara sıra açılıp kapanan. Sorunum çözüldü fakat belki yine tekrarlar diyerekten konu açtım.

Ekran Görüntüsü (98).png

genellikle güç seçenekleri yüksek performansta, biosta yüksek hassas zamanlayıcı kapalı, liquid/sıvı/nitrojen soğutucuya sahipseniz ve/veya biosta EZ OC açık ise amd işlemciler windows görev yöneticisinde bu tarz durumlar yaratabiliyor. ilgileneceğiniz kısım task manager ı çok ciddiye almadan en az bir cpu z programında stress testte 41xx, 42xx değilde 46xx, 47xx lü rakamlar görüyorsanız yabancı forumlarda durumu araştırın. Yalnızca sizin işlemci 4.7 de çalışıyorsa üretim hatası olasıdır. Ben hiçbir amd nin nitrojensiz bukadar oc moda izin vereceğini düşünmüyorum
Güç seçenekleri yüksek performansta, DeepCool Gammaxx L240 sıvı soğutucu kullanıyorum, BIOS’ta EZ O.C kapalı. BIOS’da yüksek hassas zamanlayıcı nerede bilmiyorum.

Görev yöneticisinde 4.7GHz gözükürken, Core Temp programında 4.2GHz gözüküyordu, normalde 4.1GHz’ye ayarlıydı. BIOS’a girip çıktıktan sonra düzeldi fakat yine de içimde bir şüphe kaldı.

Taskman genelde ölçüm yaparken clock bit ölçümü alıyor bu ölçüm sırasında hata yapabiliyor voltaj gerilimi hesaplayamadığı için bu bir sorun değildir eğer core temp de doğru ise yaptığın o.c. Sorun yok 4700 işlemci de de aynı sorunu yaşadım 5.2 de çalışan işlemciye 5.9 olarak gösterdi. Bir kaç kez lakin fsb değerlerim ve clock değerlerim sabit belki de clock bit kontrolcün voltaj gerilimini değiştirdiğinin için bir anlık yanlış okumuş olabilir değeri.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı