4:3 monitörde PES 19 ve benzeri oyunların tam ekran olmaması

Talha Çelebi

Centipat
Bazi oyunları ya tam ekran oynayamiyorum. Ya da oynayabillsem bile 5:4 16:9 gibi absurd çözünürlükte açıyorum. Adam aynı oyunu çok canlı renklerle oynarken ben PES 19'u NBA 2K19'u silik görüntü biraz bulanık grimsi canlı olmayan renklerle ve net olmayan mesafesi ekrana uzak gelen dokularla oynuyorum. Ekran yenileme hızı monitörun 60 ama goruntu ayarlarinda 75 Hz modu var ve 1280 1024 cozunurluk maksimum açıyor. Ben AMD ekran kartı ayarlarindan ne yapabilirim? Örneğin çözünürlük ayarlasam özel olur mu veya baska bir çözüm gerekir mi? Monitöru değiştirmeden teşekkürler şimdiden.

AMD GPU varsa özel çözünürlük ayarlayabileceğini düşünüyorum ama birazcık görüntüden ödün vermen gerekecek.
Tam ekran kullanmak o kadar önemli değil ama istersen tam ekran olana kadar çözünürlüğü değiştirebilirsin.

Eğer yanlış anlamadıysam, 4:3 çözünürlükte tam ekran yapmak istiyorsunuz. Aşağıdaki işlemleri uygulayın;

Arama yerine ayarlar yazın ve girin.
Sisteme tıklayın ve oradan monitör bölümüne girin.
Aşağılara geldiğinizde gelişmiş görüntü ayarları yazıyor, ona tıklayın.
Görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine gelin.
Denetim paneli kısmı varsa oraya gelin, ölçeklendirmeyi tam ekrana ölçeklendir olarak ayarlayın.

Bu seçenekler sizde yoksa NVIDIA Denetim Panelinden de ayarlanabiliyor diye biliyorum. Ben CSGO'da bu şekilde 4:3 ayarımın yanındaki black barları kaldırarak tam ekran yaptım.

Bazı oyunlar her oranı desteklemiyor yeni oyunlarda 4:3 5:4 gibi çözünürlükler yok ben de 5:4 monitöre sahibim yeni oyunları mecburen black barlı oynayacaksın çözümü bilmiyorum bence oyunun desteklediği aspect ratio ile alakalı. Ama çözüm bulursan beni etiketler misin

Bazı oyunlar her oranı desteklemiyor yeni oyunlarda 4:3 5:4 gibi çözünürlükler yok ben de 5:4 monitöre sahibim yeni oyunları mecburen black barlı oynayacaksın çözümü bilmiyorum bence oyunun desteklediği aspect ratio ile alakalı. Ama çözüm bulursan beni etiketler misin
Çözümünü üstte belirttim, siz de uygulayabilirsiniz.

Denetim paneli nerede acaba görüntü bağdaştırıcısı özelliklerinde yok da. Ve AMD kart kullanıyorum
AMD için bilmiyorum benim söylediğim NVIDIA ve Intel içindi. Bu şekilde CSGO'da black barları kaldırıp geniş görüntüyle 4:3 1024x768 oynuyorum.

Çözümünü üstte belirttim, siz de uygulayabilirsiniz.
Sorun şu ki oyunlar genelde 16:9 benimki 5:4 ve altlardan ve üstlerden black bar olmak zorunda olmadığında görüntü uzuyor black bar kalkıyor ama görüntü bozuluyor oyunun 5:4 desteklemesi gerekiyor sanırım. Benim istediğim şey black barsız 5:4 oranda tam ekran oynayabilmek.
Black barlı bu şekilde
15919770337962234059319803461114.jpg

Full screen ise görüntü bozulmuş şekilde böyle
15919771635684394316712023973797.jpg

Bazi oyunları ya tam ekran oynayamiyorum. Ya da oynayabillsem bile 5:4 16:9 gibi absurd çözünürlükte açıyorum. Adam aynı oyunu çok canlı renklerle oynarken ben PES 19'u NBA 2K19'u silik görüntü biraz bulanık grimsi canlı olmayan renklerle ve net olmayan mesafesi ekrana uzak gelen dokularla oynuyorum. Ekran yenileme hızı monitörun 60 ama goruntu ayarlarinda 75 Hz modu var ve 1280 1024 cozunurluk maksimum açıyor. Ben AMD ekran kartı ayarlarindan ne yapabilirim? Örneğin çözünürlük ayarlasam özel olur mu veya baska bir çözüm gerekir mi? Monitöru değiştirmeden teşekkürler şimdiden.
Eğer yanlış anlamadıysam, 4:3 çözünürlükte tam ekran yapmak istiyorsunuz. Aşağıdaki işlemleri uygulayın;

Arama yerine ayarlar yazın ve girin.
Sisteme tıklayın ve oradan monitör bölümüne girin.
Aşağılara geldiğinizde gelişmiş görüntü ayarları yazıyor, ona tıklayın.
Görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine gelin.
Denetim paneli kısmı varsa oraya gelin, ölçeklendirmeyi tam ekrana ölçeklendir olarak ayarlayın.

Bu seçenekler sizde yoksa NVIDIA Denetim Panelinden de ayarlanabiliyor diye biliyorum. Ben CSGO'da bu şekilde 4:3 ayarımın yanındaki black barları kaldırarak tam ekran yaptım.
sistem video belleği 0 diyor niye onu anlamadim

Geri
Yukarı