4+4 RAM yerine 8+4 GB RAM performansı artırır mı?

keremsss

Hectopat
H110M-C anakart ve 4+4 DDR3 1600MHz belleğe sahibim. RAM'lerden birini 8 GB ile değiştirsem sıkıntı çıkar mı? Performans artışı olur mu?

Eğer performans artışını oyunlar için bekliyorsanız, RAM bellek boyutu oyunlarda performansı arttırmaz. Fakat oyuna bağlı olarak eğer ihtiyaç duyulan belleği karşılayamıyorsanız oyunda drop yersiniz performansınız düşer. 8 GB RAM'in yeterli olduğu oyunda 1TB RAM kullansanız da performans artışı elde edemezsiniz. Belleklerin performansa etkisi ancak frekansları, gecikme süreleri çift kanal tek kanal durumlarında olur.

Rust oynuyorum ve drop sorunları yaşayabiliyorum diğer oyunlarda genelde sıkıntı yok

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video her şeyi özetliyor, oyunun ihtiyaç duyduğu bellek mevcut değilse FPS düşüşleri ve droplar yaşanır. İhtiyacından yüksek bellekler ise hiçbir etki etmez. 32 GB olan belleği isterseniz 128 GB yapın değişen bir şey olmayacaktır. Güncel oyunlar için artık 16 GB bellek kullanımı şart olmaya başladı, imkan varsa 16 yapıp yolunuza bakmak en doğrusu olacaktır. 4+4 olan belleklerinizi 2.el bir platform üzerinden satıp 2x8GB kit almanız en mantıklısı.

Video her şeyi özetliyor, oyunun ihtiyaç duyduğu bellek mevcut değilse FPS düşüşleri ve droplar yaşanır. İhtiyacından yüksek bellekler ise hiçbir etki etmez. 32 GB olan belleği isterseniz 128 GB yapın değişen bir şey olmayacaktır. Güncel oyunlar için artık 16 GB bellek kullanımı şart olmaya başladı, imkan varsa 16 yapıp yolunuza bakmak en doğrusu olacaktır. 4+4 olan belleklerinizi 2.el bir platform üzerinden satıp 2x8GB kit almanız en mantıklısı.

Benim isteğim 4 olanlardan birini 8 yaptıktan sonra para biriktirip diğerini de 8 yapmaktı, bu süreç içerisinde bir sıkıntı çıkarır mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı