4.5G vs Fibernet

Leonidas

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Öncelikle selamlar.
Bildiğiniz üzere bu akşam 00:00 itibari ile 4.5 G'ye geçiş sağlanacak. Benim aklıma takılan ve bir o kadar da saçma gelen bir konu var. Daha evlerimizde aylık 60 TL ödeyip 25 Mbps internet kullanırken, mobil cihazlarda 330 Mbps'e kadar hız olması saçma değil mi? Öncelikli olarak devletin AKK denen illeti kaldırıp, evdeki hızları arttırmak için çalışma yapması gerekmiyor mu?

4.5 G olmasın demiyorum. Evde daha 1 Mbps internet kullanan insanlar varken önceliğin Fiber adı altında bize sunulan paketlerin düzenlenmesi ve altyapılarının düzenlenmesi.

Düzenleme: Şimdi bana burada 100 mbps 200 mbps internet evde de var demesinler. O tarifeler kaliteli firmalar (her ne kadar kalitesi tartışılsa da) 150-200 liradan sunuyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
AKK için yaz aylarında bir düzenleme yapılacağı açıklandı zaten. Beklemek dışında yapabileceğimiz bir şey yok.

Mütekabiliyet esasınca gerekli indirimli tarifeler teşkil edileceği beyan edildi. Bir de bununla ilgili olarak evvelsi gün Teke Tek programı bu konu üzerine idi. Konuklar malum konunun uzmanlarındandı. Bir takım umut verici ifadeler yapıldı. Güzel gelişmeler olacağı kanaatindeyim.

1. durum 4.5g zaten fiber kablolar ile gelen fiber interneti cep telefonlara ulaştırıyor.Fakat operatörler sabit bir hız söyleyemiyorlar.
sen x konumundan 4.5g ile internete cepten bağlanıyorken y konumundan 3g ile z konumundan 2g ile bağlanma durumlarını yaşayabilirsin.Hatta 4..5 g sinyali alıyorsun diyelim bir yerde 300mb bir yerde 50 mb gibi değişken hızlarda da alabilirsin.Bu durum vericilerin yoğunluğuna ve senin sinyal alma kalitene göre değişecek.

2. durum türkcell 50gb için 149tl türktelekom 10gb için 59tl gibi fiyatlar istiyor. Yani sınırlı internet (belki sınır geçilince 3mb internet veriyor olabilirler bir açıklama duymadım) buradan fiyatında pek ucuz olmadığı ortaya çıkyor.

3.durum Ulaştırma bakanı(başka bir bakan da olabilir) her 10 baz istasyonundan 1 tanesinin 4.5g uyumlu olduğunu geçen haftalarda söyledi.Fakat operatörler her ilde 4.5g var diyor.Mutlaka her ilde en az 1 adet 4.5g baz istasyonu vardır fakat diğerleri 3g ve 2g dir.Bu kapsama alanının düşük olacağı anlamına geliyor.

4. durum 4.5g fiber altyapıyı kullandığından fiber internete ek yük binebilme dolayısı ile yavaşlama durumu olabilme ihtimalide söyleniyor fakat kesin bilgi değil.

şimdilik bildiklerim bu kadar gerisini test ederek anlayacağız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı