4.8v RC araçta arka motoru 12v ile değiştirme

iPredex

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, hurda bir RC aracı canlandırdım. Fakat bana 9V motorlar yetersiz geldi. Aracın arkasında bir adet 12v DC motor kullanmaya karar verdim. Normalde 4.8v batarya gerekiyor, ancak bende bulunmadığından telefon bataryasını (3.8v) kullanıyorum. Ancak şimdi arka motor sanırım fazla güç tüketiyor ve araç ilerlemiyor. Ön taraftaki motorlarla çark sistemi yapmadığım için, başta ön tekerden güç alacak ve ardından arka motoru daha da hızlandıracaktı. Ancak planladığım gibi çalışmıyor. Gücün arka motorda daha fazla çekileceğini düşünmemiştim. Arka motorun kablosunu çıkardığımda, ön motor çok daha hızlanıyor. Şu an aracın şasisini parçaladım ve önceki haline getiremem. Sizce bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Başka bir batarya daha ekleyip toplamda 7V sağlarsam, devreyi yakma riski var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Motorların 9v olduğundan eminseniz 1emredemir2 in söylediği en iyi seçenek olur. Emin değilseniz batarya voltajını yükselttiğinizde motordan gelen kokuya dikkat etin yabığa benzer bir koku gelirse onu da değiştirmeniz gerekecektir. Arka tarafın daha çok enerji çekmesi normaldir. Bu konuda yapabileceğiniz tek basit çözüm bataryanın voltajını arttırmak olur.

Arkaya 12v DC motoru sığdırdım klips sıcak silikon ve elektrik bandı sardım tutturdum 1 tane iPhone 6 bataryası vardı onu taktım sonra da bir tane daha batarya ekledim önde normal 9V motor ve ayni motordan bir tane daha servo var şu anlık böyle 9V pil alıp onu deneyeceğim :)

9 v küp pillerle bir dene çarşıdan in al 20 liraya ondan sonra para harcamak istiyorsan harcarsın.

Hocam bu 9V pillerden 2 tane taksam 18v pil elde eder miyim yoksa boşamı takmış olurum 9V ile telefon bataryasını birleştirip denedim biraz güçlendi ama halen ilerlemiyor.

Dosya Ekleri

• 20230621_042550.jpg
    20230621_042550.jpg
    96,1 KB · Görüntüleme: 38
  • 20230621_042556.jpg
    20230621_042556.jpg
    85,7 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Hocam bataryaları paralel değil de seri bağlarsan istediğin değerleri alabilirsin gibi duruyor. Fakat pil ömrü aynı kalır.

Geri
Yukarı