Çözüldü 4 adet RAM takınca ekrana görüntü gelmemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Syberi4n

Hectopat
Daha fazla  
Bugün yeni CPU soğutucusu aldım ve anakartı söktükten sonra yeni soğutucunun montajını tamamladım. Kasa bileşenleri normal bir şekilde çalışıyor idi fakat ekrana görüntü gelmiyor klavye ve farenin LED'leri yanmıyor idi. 4x4 RAM sahibiyim ve aklıma sorunun RAM kaynaklı olabileceği geldi ve 2 adet RAM'i anakarttan söktüm ve PC açıldı buradaki sorun kasaya 2 RAM taktığımda BIOS bu RAM'leri 2666MHz de çalıştırıyor fakat nedenini bilmediğim bir şekilde RAM'lerim 4x4 şeklinde 2666MHz'de çalışınca bir sorun oluşuyor ve söylediğim sorun meydana geliyor. Ekrana görüntü gelmiyor klavye ve farenin LED'leri yanmıyor ve bende RAM hızını manuel olarak 2400MHz şeklinde ayarlıyorum fakat diğer 2 RAM'i taktığımda BIOS sıfırlanıyor ve RAM'leri 2666MHz'de çalıştırmaya çalıştığı için ekrana görüntü gelmiyor RAM'leri taktıktan sonra BIOS'un RAM'leri sabit hızda tutmasını nasıl sağlarım?
Anakart: MSI Z170A GAMING M3 Intel Z170 1151 DDR4 3600 OC.
RAM: HyperX Fury Black series DDR4 2666MHz CL 15 1.2v XMP RAM.

Çözüm
Edit: Sorun 3. ve 4. RAM yuvasında RAM'ler 1 ve 2. yuvada sorunsuz çalışıyor, 3 ve 4. yuvaya takınca anakart üzerindeki VRAM ışığı yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor.

Sorun çözüldü, anakartı tekrar söküp CPU yuvasındaki pini düzelttim. Sorun çözüldü.
Denedim hocam ramlerde sorun yok 6 sene sorunsuz kullandım bugün anakartı sökünce sorun başladı 2 adet ram takılı iken otomatik 2666 MHz de çalışıyor fakat 4 ram takılı iken 2666mhzde sorun oluştuğu için manuel olarak 2400 MHz ye ayarlıyorum ancak bir ram daha ilave ettiğimde bios sıfırlanıyor ve ramleri 2666 MHz de çalıştırmaya çalışıyor yani ben ram ilave ettikten sonra biosun sıfırlanmamasını istiyorum böylece bütün ramleri 2400 MHz de sorunsuz kullanabilirim.

Edit: Sorun 3. ve 4. RAM yuvasında RAM'ler 1 ve 2. yuvada sorunsuz çalışıyor, 3 ve 4. yuvaya takınca anakart üzerindeki VRAM ışığı yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor.

Sorun çözüldü, anakartı tekrar söküp CPU yuvasındaki pini düzelttim. Sorun çözüldü.

Çözüm

Geri
Yukarı