4 ayda YKS kazanılır mı?

Açıkçası işin zor gibi görünüyor. Bende de senin gibi temel sıfırdı. Eylül ayı gibi 40 TYT 20 AYT falan yapıyordum. Sene sonuna kadar ancak 65 TYT 40 AYT ile Ankara'da %50 burslu bi hukuk kazanabildim zar zor 93 OBP ile. Sen de anca bu seviyeleri zorlarsın. Ama dersen ki ben sabah akşam kafamı kaldırmayacağım. O zaman sana tavsiyem sözel kısımdaki edebiyat, tarih, coğrafya kısımlarını fullemeye çalış. Geçen sene sözeli zor yapıp sayısalı kolay yaptılar. Yanına da 10-15 AYT matematik eklersen hukuk kazanırsın.
Hukuk fakültesini öneriyor musunuz? PDR ve hukuk arasında kaldım fakat hukuk okuyup işsiz kalmaktan da korkmuyor değilim. Her yer avukat olduğundan.

Hukuk fakültesini öneriyor musunuz? PDR ve hukuk arasında kaldım fakat hukuk okuyup işsiz kalmaktan da korkmuyor değilim. Her yer avukat olduğundan.
Şöyle yani PDR'de 10 kişiden 3'ü iş buluyorsa hukukta 10 kişiden 6'sı iş bulur. Aslında hukukta işsiz kalma ihtimalin çok az ama emeğinin karşılığını alamıyorsun. 4 yıl oldukça zorlu bir eğitimin sonunda sana gelip asgari ücretin altında iş teklif ediyorlar. Hakim/savcı/kaymakam/vali gibi meslekleri olması da malum Türkiye şartlarında torpilsiz olmuyor. Ama ilgin alakan ve yeteneğin varsa kesinlikle öneririm. İşin sonunda iyi bir avukat mı iyi bir PDR'ci mi iyi para kazanacak? Kesinlikle iyi bir avukat.

@KARATECİ KEDİ maalesef dostum sonun böyle olacak, benim gibi. Ama vakıf üniversitesine gidebilirsen hukuk okuyabilirsin eğer durumun varsa ekonomik olarak. Ankara'daki hukuk fakültelerinin eğitimi cidden iyi.

Öncelikle netlerimden bahsetmek isterim.
Eşit ağırlığım.
  • TYT-matematik eğer konulara tekrardan bir göz gezdirsem 10-11 net yapacak seviyedeyim.
  • TYT-Türkçe paragrafta sıknıntım yok ama dil bilgisi bilmiyorum. 27-28 Max yapabiliyorum.
  • TYT Sosyal tarih, felsefe, din fule yakın ama coğrafyada eksi netlere düşüyorum.
  • TYT-fen normalde çözmem ama YÖK Atlas'tan baktığım ünilerin YKS sınav netleri yüzdelerine bakınca fen neredeyse çözmeden girenler var ama konulara bir göz gezdirsem hatırlarım diye düşünüyorum.
  • AYT-mat hiçbir soruyu çözemiyorum.
  • AYT-edebiyat çok eksiğim var çözemiyorum ama arada paragraf falan varsa yatırıyorum aşa paragrafları. Sosyal branşı olarak da konu eksiklerim çok ama bir şekilde yapabiliyorum. Ezberim iyi.
Bu şekilde bir gidişatım var. Ders çalışma sıfır. 12 yıl boyunca hiç düzenli calıstıgımı hatırlamam ama yumurta kapıya dayanınca farklı oluyor.
Hedefim hukuk kazanmak. Baraj 125bin diye biliyorum. Ankara'dan herhangi bir üniversite olursa iyi olur diye düşünüyorum.

OBP cart curt konusunda sıkıntım yok özel okul olduğu için notlarım yüksek.
Sizce hangi yolları izlemeliyim?
Mezuna bırakmak istemiyorum.

Hocam merhaba ben sayısaldan girdim eşit ağırlık sıralamalarını tam bilmiyorum ama YKS'nin özü AYT'dir özellikle EA'da AYT matematik yapabilirsen başarma ihtimalin var fakat kesin bir şey söylemek zor. Bu arada fende birkaç konu hızlı ve kolay bunlardan 3 5 soru avlayabilirsin.

Bence bir TYT matematik kampı ve günlük problem geometri rutini ile matematiği biraz halledebilirsin. Günlük 30 DK dil bilgisi çalışması ve yatmadan önce coğrafya defterini okuyarak onları da halledebilirsin. Paragrafın iyiymiş istersen branş denemesi ile istersen paragraf rutini ile de ilerletebilirsin. TYT fen çok zor sormuyorlar. Betül biyoloji 28 günde TYT kampı var kitabını alıp okuyabilirsiniz zaten aynı şeyleri anlatıyor. Güzel bir defter. Fizik için VIP fizik kitabını alabilirsiniz bildiğim kadarıyla çok işlemli fizik soruları çıkmıyor daha çok yoruma dayalı. Kimya bence en basiti siz ne düşünürsünüz bilemem. Onda önerim celal hoca ile kimya. Sonrasında branş denemesi ve denemelerle ilerlersiniz. AYT Türkçe hiç görmediğim için bilmiyorum ezbere dayalı olduğundan 4 ayda hayli hayli ezberlenir. Gel gelelim AYT matematik adam gibi konuları oturtmadan zor. Bunda da illaki bir kamp gerekecek. Size uygun olan hocadan başlayın derim bir an önce.
Hocam bu kadar az süre kalmışken tyt yerine ayt önerisi daha iyi olur. Zaten fende birkaç konu ile birkaç net alabilir( kimya ve biyolojide kolay sorular var ) onun dışında ayt çalışmak daha eleyici oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı