4 aylık Adata Swordfish %11 ömür kaybı ve yazma hızı düşüşü

xpanhrm

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Adata 250GB ASWORDFISH-250G-C M.2 PCIe SSD.
Anakart
Asus Prime H510M-e
4 Aylık ADATA SWORDFISH SSD %11'lik Ömür Kaybı ve Yazma Hızı Düşüşü.

Merhaba.

Yaklaşık 4 ay önce sıfır toplama bir bilgisayar aldım. İçerisinde Adata Swordfish'ın 250GB'lık SSD'si var (Adata 250GB aswordfısh-250G-C M.2 PCI-e SSD (1800 MB okuma - 1200 MB yazma) - Gaming.Gen.TR). Özelliklerine göre, 1800mb/s okuma ve 1200mb/s yazma değerlerini sağlaması gerekiyor. Yaptığım testler sonucunda sanırsam okuma değerlerinde bir sıkıntı yok ancak yazma değerleri en fazla 450mb/s kadar çıkıyor. Bu değerler haricinde daha 4 ay olmasına rağmen, Adata SSD Toolbox ve CrystalDiskInfo programlarında SSD'nin ömrü %89 kalmış olarak gözüküyor. Yine buna ek olarak, 4 ay içerisinde 20TB veri yazdığımı gösteriyor ki 4 ay için epey fazla bir değer olduğunu düşünüyorum.

İşletim sistemi olarak ilk aldığımda Windows 10'du, sonrasında W11'e geçtim. 4 ay içerisinde birkaç kere format attım ve bunun dışında gündelik kullanım harici bir işlemde bulunmadım. Sadece çoğunlukla oynadığım bir oyunu SSD'ye kurdum ve diğer oyunları HDD'ye kurdum.

SSD'nin ömrünün bu kadar hızlı azalmış olması ve yaklaşık 4 ay içerisinde 20TB veri yazmış olması, yazma hızının da vadedilen hızdan bu kadar düşük olması normal midir? Birçok kişinin yıllar boyu kullanımı sonrası bile 20TB veri yazma değerine ulaşmadığını ve çoğunun ömrünün bu kadar azalmadığını gördüm. Bu konu hakkında neler yapabilirim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    23,9 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    89,7 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    347,1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Geri