4 aylık kuş yemleri kırıyor ama içini yemiyor, dal darı yiyor

MightySeja

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 4 aylık bir kuşumuz var. 20-30 günlükken aldık yem yiyemiyordu hep daldarı verdik. Artık büyüdü çok rahat şekilde diğer yemleri kırıyor fakat içlerini yemiyor. Karışık yem, aspur, yumurtalı yem 3 çeşit yem var hepsini ayrı ayrı koydum. Hepsini kırıyor içini bırakıyor. Daldarı karıştırıyorum hepsine alışsın diğerlerine de diye fakat alışmıyor. Herhangi bir halsizlik vs gibi problemler olmuyor 24 saatte bir daldarı vermeyi de denedim fakat aşırı gergin, sinirli oluyor sürekli bağırıp daldarı istiyor.

Nasıl alıştırabilirim normal yemlere elimle de yedirmeye çalışıyorum yine aynı şekildeyemi kırıp içini çıkarıp atıyor. Meyve sebzeleri yiyor hiç sorun yok fakat normal yem yemiyor. Sadece daldarı.

Bir de bundan bağımsız olarak son 1-2 haftadır burnu kahverengi oldu fakat kuşumuz erkek. Hormonal bozukluk olabilir diyorlar nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor diyabet, tümör ya da stres kaynaklı diyorlar ama emin olamıyorum.

Benim kuşumda 4 aylık ve erkek sizin anlattıklarınızın hepsini aynen bizde yaşıyoruz ne yapacağımı şaşırdım evin her tarafından yem çıkıyor her türlü kaliteli yem aldım yulaf dahil açıyor ağzından atıyor ballıyem vs hepsi boş illede dal darı olacak. İnsan kıyamıyor ama tek dal darıyla nasıl sağlıklı yaşayabilirki bilemiyorum. Siz acaba sorunu çözebildiniz mi bilgi verir misiniz?

Benim kuşumda 4 aylık ve erkek sizin anlattıklarınızın hepsini aynen bizde yaşıyoruz ne yapacağımı şaşırdım evin her tarafından yem çıkıyor her türlü kaliteli yem aldım yulaf dahil açıyor ağzından atıyor ballıyem vs hepsi boş illede dal darı olacak. İnsan kıyamıyor ama tek dal darıyla nasıl sağlıklı yaşayabilirki bilemiyorum. Siz acaba sorunu çözebildiniz mi bilgi verir misiniz?

Çözemedik :D 1 kilo daldarı aldım tek tek ufaladim hepsini bir kapaklı plastik kutuya oradan kaşıkla bittikçe yemliklerine katıyorum. Arada üflüyorum maalesef başka çaresi yoktu. Bunun dışında 2-3 günde bir sürekli olarak farklı meyve sebzeler yediriyorum başka şeylerden de fayda sağlasın diye. Yani 9 sene yaşayacaksa tek tip beslenmeden 8 sene yaşar. Yapabilecek bir şey yok ara sıra avucumda farklı yem yedirmeyi deniyorum ama olmuyor böyle devam edeceğiz.

Geri
Yukarı